Одеський календар: 30 листопада народився засновник першої в Україні школи для обдарованих дітей Петро Столярський

Петро Столярський – один із видатних педагогів всіх часів, який виховав чимало відомих музикантів

Одеський календар: 30 листопада народивс…
Петро Столярський з учнями / Фото: odessa-memory.info

У Липовці Київської губернії у родині простого сільського музики 30 листопада 1871 року народився Пейсах Столярський, який більш відомий всім як Петро Столярський. За все своє життя він так і не зміг добре вивчити російську, всі його паперові справи вела його донька Неллі та секретар, А. Бичач, проте це не завадило йому стати засновником першої на території сучасної України школи для обдарованих дітей та виховати чимало видатних музикантів. 

Фото: www.oistrakh.com 

Свою першу музичну освіту Столярський здобував у батька, який грав традиційну народну музику східноєвропейських євреїв. Хлопчиком він разомі зі своїми братами та сестрами грав у батьківському оркестрі на місцевих святах у Липовцях. А у 14 років переїхав до Варшави і навчався у відомого чеського скрипаля Отакара Шевчика, а потім у Станіслава Барцевича. Потім доля його закинула до Одеси і він став брати уроки у Еміля Млинарського. У 1900 році Столярський закінчив Одеське музичне училище Імператорської російської музичної спілки, він навчався по класу Йосипа Карбульки.

Але ще до закінчення музучилища Столярський став скрипалем оркестру Одеського оперного театру та паралельно сам давав уроки. У 1919-му він залишив театр та став викладачем Музично-драматичного інституту. Згодом, у 1933 році, Столярський перетворив свої курси у власну державну середню-спеціальну музичну школу-інтернат, що стала першою освітньою установою такого типу в СРСР. Перша школа розташовувалася у Лютеранському провулку, поруч з консерваторією. "Для мене найвище щастя, що вдалося створити чудову музичну школу для дітей в Одесі та ще й нагодувати голодних дітей. Тому дозвольте мені подякувати товаришів Сталіна, Молотова, Кагановича і решту шишок", – висловив він тоді свою подяку за відкриття школи. Взагалі, кажуть, що Петро Столярський був доволі недорікуватий. Ще за його життя школа-інтернат, яку він створив, носила його ім'я. Столярський так і казав: "Школа імєні мєнє".

В Одеському історико-краєзнавчому музеї проводилася виставка на честь Столярського / Фото: history.odessa.ua

Учнями Столярського були такі відомі музиканти як  Єлизавета Гілельс, Борис Ґольдштейн, Михайло Ґольдштейн, Давид Ойстрах, Натан Мільштейн, Михайло Фіхтенгольц, Самуїл Фурер, Альберт Марков, Едуард Грач, Валерій Клімов тощо.

Давид Ойстрах та його вчитель Петро Столярський / Фото: odessa-memory.info

Нині Одеська середня спеціалізована музична школа-інтернат імені професора П.С. Столярського розташована за адресою вул. Сабанєєв міст, 1. На початку поточного року вона опинилася перед загрозою закриття через порушення, які виявили працівники ДСНС, проте в мерії стали на захист легендарного навчального закладу та обіцяли докласти зусиль, щоб його не закрили. Цьогоріч мерія також виділила кошти на ремонт будинку по вулиці Пушкінській, 8. Саме тут у період з 1933 по 1944 рік жив Петро Столярський, про що свідчить меморіальна табличка, встановлена на фасаді будівлі. А на Алеї слави в Одесі у 2016 році відкрили зірку на честь Петра Столярського.

Зірка Столярському на Алеї слави в Одесі / Фото: odessa-memory.info

Помер Столярський від хвороби у 1944 році у Свердловські, нині Єкатеринбург. Він туди евакуювався з Одесі під час Другої світової війни. Його поховали на Широкореченському цвинтарі. 

Читайте також: Одеський календар: 29 листопада народився відомий кінодокументаліст Роман Кармен

Читайте також: Одеський календар: 28 листопада народилася прима Одеської музкомедії Євгенія Дембська

Читайте також: Одеський календар: 17 листопада народився скрипаль, який вчив грі на скрипці Ейнштейна

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"