Одеський календар: 17 листопада народився скрипаль, який вчив грі на скрипці Ейнштейна

Чимало вихідців з Одеси здобули всесвітню славу за кордоном, до таких відноситься і Тоша Зайдель

Одеський календар: 17 листопада народивс…

Антона (Тошу) Зайделя різні енциклопедію подають як американського скрипаля. Дійсно, майже все життя він прожив у Сполучених Шататх, проте народився і перші уроки на скрипці брав саме в Одесі. 

Тоша Зайдель народився у 1899 році у родині Бірманів. Його батько Самуїл не дуже любив музику, тому перші ноти на скрипці Тоша брав під керівництвом свого дядька, який був скрипалем. Навчатися грати на скрипці майбутній відомий музикант почав ще у три роки. Згодом з хлопчиком займалися видатні педагоги – Макс та Олександра Фідельмани. Завдяки своїй наполеглевості та таланту вже у сім років Тоша вражав своєю грою глядачів у Варшаві. А у 13 років його зарахували у клас Леопольда Ауера у Петербургській консерваторії.

Зайдель у 1918 році емігрував до США, а за шість років потому отримав громадянство. Він зміг пробитися у Голлівуд, де виконував скрипічні партії для  фільмів, зокрема, до "Інтермеццо".

Також відомо, що скрипаль дав декілька уроків на скрипці Альберту Ейнштейну. Неодноразово Зайдель їздив світом з гастролями, його грою на скрипці захоплювалися на різних континентах та у різних країнах країнах, проте ані разу не приїздив до рідного міста.  

Проте доля розпорядилася так, що він вимушений був залишити роботу у Голлівуді, і став виступати в естрадному оркестрі в одному з готелів у Лас-Вегасі.

Старійшина американської музичної критики Гарольд Шонберг включив Зайделя, поряд з Яшею Хейфецом, Мішею Ельманом, Єфремом Цимбалістом та Натаном Мільштейном у число "юних єврейських скрипалів, яким судилося потрясти світ".

Серце Тоши Зайделя перестало битися у 1962 році у Лос-Анджелісі.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"