Одеський календар: 29 листопада народився відомий кінодокументаліст Роман Кармен

Чимало людей народилися в Одесі, проте славу здобули далеко за її межами. Це саме стосується і Романа Кармена

Одеський календар: 29 листопада народивс…

29 листопада 1906 року в Одесі у родині вже відомого на той час письменника Лазара Кармена народився син, якого назвали Романом. Невдовзі після народження хлопчика родина переїхала до Петербургу, проте після більшовиського перевороту повернулася до Одеси. Повернення було недовгим, до того ж в Одесі помер глава сім'ї. Його заарештували денікінці, а коли червоноармійці визволили місто та випустили Лазаря Кармена, він вже був ледь живий.

У своїх спогадах Роман Кармен писав, що коли батько помер, він ще був дитиною і йому довелося продавати газети на вулицях міста. Згодом він став працювати у портовому гаражі підсобник робітником, а коли була можливість, біг на Австрійський пляж. Коли Кармен приїздив до Одеси вже у дорослому віці, до здебільшого відпочивав на Ланжероні або в Аркадії.

У 1923 році Роман Кармен переїхав до Москви, захопився фотографуванням та влаштувався за допомогою матері у журнал "Огоньок" фотокореспондентом. Він зробив світлини похорон Леніна, його фотокамерою були зроблені чотири знімка після смерті Сергія Єсеніна та багато інших кадрів, які високо цінилися. Потім була робота в інших ЗМІ. 

З 1932 року ім'я Романа Кармена стало асоціюватися з документальним кінематографом. По закінченні операторського факультет ВДІКу, його запросили на роботу у Центральну студію документальних фільмів, де він пропрацював все життя. Кармен побував у різних куточках світу, де на камеру документував найгучніші події. Першу славу йому принесла робота в Іспанії під час громадянської війни. Потім були фільми з Китаю, В'єтнаму, Куби та інших країн. Документував він і події, які відбувалися в СРСР. 
Кажуть, що його другою дружиною Ніною Орловою зацікавився син Сталіна і після однієї з вечірок жінка залишила Кармена та пішла до Василя Сталіна. Проте Роман це так не залишив та написав до Іосіфа Сталіна, той не став на бік сина, а навпаки розпорядився повернути Ніну чоловікові. 

Помер Роман Кармен у Москві 28 квітня 1978 року. В Одесі на честь Романа Кармена названа одна з вулиць.

Читайте також: Одеський календар: 28 листопада народилася прима Одеської музкомедії Євгенія Дембська

Читайте також: Одеський календар: Перший приватний ломбард відкрився в Одесі понад 130 років тому

Читайте також: Одеський календар: 21 листопада народився легендарний футболіст Цона

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"