Справа Труханова: Коли одеські втікачі попросять притулку в Ростові

У вівторок, 13 лютого, детективи НАБУ оголосили про підозру одеському міському голові Геннадію Труханову

Валерія Данилко

Справа, фігурантом якої є Труханов, стосується продажу адміністративної будівлі заводу "Краян". Мерія придбала будівлю у 2016 році за 182 мільйони гривень, після чого вклала в неї ще понад сотню мільйонів. На даний момент сюди переїхали деякі підрозділи міськради.

Depo.Одеса дізнавався, як все відбувалося і у чому мера Одеси можуть підозрювати.

Вимушені "канікули"

Наприкінці грудня минулого року міський голова Геннадій Труханов відбув у відпустку, яка мала закінчитися 18 січня поточного року. Загалом за рік мер неодноразово брав відпустки на декілька днів, але цього разу вирішив "гуляти - так гуляти". Проте по закінченню "канікул" Труханов на роботі не з'явився, а розпочав епопею чергувань відпусток за власний рахунок з "відрядженнями" по закордонних країнах. За півтора місяця одеський мер побував у Греції, начебто - у Швейцарії, на даний момент, якщо вірити розпорядженню на сайті міськради, він перебуває у Чехії. Проте де насправді був мер, і де він зараз є - ніхто не знає. Більше того, навіть в уряді Чеської Республіки ні сном, ні духом про візит "високого гостя".

Геннадій Труханов зник з України майже півтора місяця тому

Не тільки одеські, але і всеукраїнські ЗМІ з посиланням на власні джерела стверджують: Труханов боїться НАБУ і ховається від нього за кордоном. Зауважимо, що не так давно директор антикорупційного бюро Артем Ситник на запитання щодо одеського міського голови відповів, що не знає, що відчуває Труханов, чи боїться він НАБУ, проте розслідування справи щодо купівлі адмінбудівлі "Краяну" мерією виходить на фінішну пряму, і невдовзі прокуратура проведе відповідні дії.

Директор НАБУ Артем Ситник не став коментувати чутки щодо страхів Труханова. Фото: НАБУ

А 13 лютого спочатку у соцмережах, а потіму у ЗМІ з посиланням на власні джерела повідомили, що Труханову та його чиновникам повідомлено про підозру. НАБУ весь день мовчало, і тільки ввечері офіційно підтвердило, що міському голові Одеси дійсно повідомлено про підозру. Також про підозру повідомлено його заступнику Павлу Вугельману, директору департаменту комунальної власності Олексію Спектору та голові постійної комісії з питань комунальної власності Одеської міськради Василю Шкрябаю. Всіх їх підозрюють у вчиненні кримінального правопорушення за ч.5 ст.191 КК України (Привласнення чи розтрата чужого майна, яке було ввірене особі чи перебувало в віданні в особливо крупних розмірах).

Заступник мера Павло Вугельман. Фото: Одеська міськрада

Директор департаменту комунальної власності Олексій Спектор. Фото: Oblvesti

Голова постійної комісії з питань комунальної власності Одеської міськради Василь Шкрябай. Фото: УСІ

Окрім того, у справі затримали ще одного посадовця одеської мерії та двох фізичних осіб-керівників компанії. Але на цьому НАБУ не обмежилося і повідомило про підозру оцінщику, що встановлював розмір вартості адмінбудівлі "Краяну": його підозрюють у вчиненні злочину за ч. 5 ст.191, ст. 365-2 КК України (Привласнення чи розтрата чужого майна, яке було ввірене особі чи перебувало в віданні в особливо крупних розмірах та Зловживання службовим становищем).

Довгий шлях

Ухвали про проведення обшуків у посадовців одеської мерії детективи НАБУ отримали ще 18-19 грудня 2017 року. Однак уже 19-20 грудня троє з фігурантів-співробітників мерії виїхали за кордон і з того часу під різними приводами не повертались, ймовірно, з метою переховування від слідства. Зокрема, як повідомляв Depo.Одеса, Геннадій Труханов оперативно, з 19 числа, з'їздив у п'ятиденне відрядження до Стамбулу, по поверненню пішов у відпустку і з того часу в Одесі не з'являвся, лише на сайті мерії постійно публікувалися розпорядження то про чергову відпустку, то про відрядження. На початку січня 2018 року за кордон виїхав і голова постійної комісії міськради.

"Усі зазначені особи, на думку слідства, причетні до схеми із завдання збитків місцевому бюджету Одеси", - кажуть у НАБУ.

Справа, стосовно якої проводиться кримінальне провадження, розпочалася ще у вересні 2016 року, коли Одеська міськрада придбала будівлю, яка раніше входила до цілісного майнового комплексу ДП Завод "Краян", за 185 млн грн у приватної структури "Девелопмент еліт". На початку того ж року компанія сама придбала цей комплекс на аукціоні, організованим ліквідатором держпідприємства, за 11,5 млн грн.

Будівля, яку мерія придбала за 185 мільйонів. Фото: Одеська міськрада

Отримані від міської влади кошти фірма-продавець спробувала перерахувати компанії з ознаками фіктивності, керівник якої наразі перебуває в зоні АТО. Проте детективи НАБУ та прокурори САП запобігли цій спробі легалізації й домоглися накладення арешту на рахунки приватної компанії-продавця. З того часу постійно вчиняються спроби зняття арешту з рахунків, в тому числі шляхом раптової зміни ціни договору у січні 2018 року. На одній із останніх прес-конференцій директор НАБУ Артем Ситник повідомив, що в черговий раз Солом'янський суд Києва зняв арешт з частини коштів на банківських рахунках компанії.

Зазначимо, що компанія "Девелопмент еліт" виступила ініциатором повернення місту частини отриманих коштів, а саме 90 мільйонів гривень. Саме із цієї суми Солом'янський суд Києва і знімав арешт. Проте не все так просто робиться: рішення про повернення місту коштів повинні підтримати депутати під час сесійного засідання, а цього не було, хоча приватна компанія стверджує, що такий документ у них є на руках.

Хабар на півмільйона доларів

Варто розповісти ще про одного фігуранта справи. В жовтні-грудні 2017 року депутат Одеської обласної ради Олег Бабенко, який, за версією слідства, є бенефіціаром компанії-продавця згаданої будівлі, разом із ще однією особою запропонували співробітнику Національного бюро неправомірну вигоду в розмірі $500 000 в обмін на зняття арешту з рахунків компанії. Зазначимо, що спочатку Бабенко спростовував свою причетність до пропозиції хабара.

Депутат Одеської облради Олег Бабенко заперечував, що давав хабар

Проте, за інформацією НАБУ, депутату та його спільнику 12 січня 2018 року Генеральною прокуратурою України повідомлено про підозру у вчиненні злочину за ч.3 ст. 369 Кримінального кодексу України ("Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі"). Згодом стало відомо, що ГПУ допитала депутата. Ще пізніше йому було обрано обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави у розмірі 2 млн грн. Проте він вийшов під заставу.

Чим завершиться справа для Труханова та його поплічників – поки не відомо. НАБУ обіцяє оголосити всіх їх у розшук, якщо вони не з'являться в Україні.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса