Вибори-2019: Від Одеси за мандатом рвуться стара гвардія, молоді політики та зграя "клонів"

Позачергові парламентські вибори цього року від самого початку обросли скандалами та ними можуть і закінчитися. Одеса у цьому плані зовсім не пасе задніх, а є одним із лідерів, і причиною тому – кандидати, яких ЦВК зареєструвала на одеських округах 

Вибори-2019: Від Одеси за мандатом рвуть…

В Одесі створено чотири виборчих округи: №№ 133, 134, 135 та 136. На трьох з чотирьох округів серед кандидатів є діючі народні депутати, які в черговий раз бажають отримати мандат народного депутата. На окрузі №133 до Ради на минулих чергових парламентських виборах був обраний Едуард Матвійчук, колишній очільник Одеської ОДА. Він давно заявив, що не збирається балотуватися знову до Ради і округ залишився "безгоспним". Напевно, саме тому для участі у виборах на цьому окрузі зареєструвалася рекордна в Україні кількість кандидатів – 50. Більшість з них – технічні, є чимало "клонів", проте є декілька кандидатів, які мають певний шанс стати народним депутатом від округу. Depo.Одеса розбирався, хто балотується по одеським округам.

Округ №133, Київський район Одеси

З 50 кандидатів, зареєстрованих в окрузі, сім були подані від різних партій. Так, "Опозиційна платформа – За життя" висунула кандидатом у нардепи Віктора Баранського, депутата обласної ради з яскравою проросійською позицією та антиукраїнською риторикою. Пару років тому він, разом з однодумцями, започаткував у соцмережі флешмоб "Я говорю на русском" після чого його потролили користувачі Facebook. Баранський вже давно в окрузі проводить доволі активну роботу і, складається враження, вважає, що перемога вже у ньго в кишені. Спостерігачі "ОПОРИ" зафіксували благодійні заходи від імені фонду Баранського до того, які він був офіційно зареєстрований кандидатом. Проте колишні однодумці, а нині суперники з "Опозиційного блоку" підклали Баранському "свиню" та висунули кандидатом по цьому ж округу безробітнього Віталія Баранського.  Крім того, з прізвищем Баранський зареєстровано ще два кандидати-самовисуванці – безробітні Віталій Вікторович та Ігор Станіславович, які мають професійно-технічну освіту. 

Депутата Баранського потролили у соцмережі за любов до російської мови / Фото: Facebook

Другим кандидатом, який теж має певні шанси пройти до парламенту, є Дмитро Танцюра. Він є депутатом міської ради, входить до "Довіряй ділам", і, звичайно, має чималу підтримку одеського міського голови Геннадія Труханова, який стоїть за цією партією. Варто зауважити, що у цього кандидата теж є "клон" – безробітній самовисуванець Дмитро Танцюра з Херсона. ПІБ кандидатів відрізняється лише по-батькові: депутат – Миколайович, його однофамілець – Валентинович.

Під час прес-конференції в Одесі координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА Анатолій Бойко розповів, що у виборчому окрузі №133 спостерігачі ОПОРИ зафіксували щонайменше два випадки залучення працівників бюджетних установ до заходів потенційного кандидата, того самого, що нині є депутатом міськради, Дмитра Танцюри. Так, він брав участь у батьківських зборах у школах №78 та №84. Тоді кандидат заявив, що має намір балотуватися на парламентських виборах. "Незважаючи на те, що Дмитро Танцюра не був на той момент зареєстрованим і, відповідно, не має статусу виборчого процесу, ці події містять у собі ознаки передвиборчої агітації, якою, згідно з ч. 1 ст. 68  Закону "Про вибори народних депутатів", є здійснення будь-якої діяльності з метою спонукати виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата. Окрім того, стаття 6 Закону "Про освіту" серед засад державної політики у сфері освіти та принципів освітньої діяльності визначає невтручання політичних партій у освітній процес, а також різнобічність та збалансованість інформації щодо політичних, світоглядних та релігійних питань. Зазначене в Законі можна розглядати як вимогу загального характеру щодо забезпечення політичної нейтральності в діяльності закладів освіти", – розповів Бойко.

Особої уваги заслуговує кандидат, якого висунула політична сила "Слуга народу". Варто зауважити, що саме до кандидатів з цієї партії прикута увага багатьох українців, бо про більшість з цих людей ніхто нічого не знає. По округу №133 балотується керівник мережі "Фітнес-центр" Артем Дмитрук. Він став відомим, коли минулого року на Потьомкінських сходах встановив рекорд, піднявшись нагору зі штангою вагою у 100 кг, тим самим встановивши рекорд України. У Дмитрука на виборах також є "клон" –  Артем Дмитрук із Рівного, у якого дивним чином збігаються ім'я та прізвище. Крім того, у суперника представника Зеленського в анкеті вказано, що він є членом партії "Слуга народу" та керівником ТОВ "Слуга народу", проте команда чинного президента на вибори його не висувала, він йде у якості самовисуванця.  

Артем Дмитрук пройшов зі штангою 192 сходинки та встановив рекорд України / Фото: Думська

"Європейська солідарність" висунула по округу директора "Думської", який є депутатом Одеської облради Юрія Басюка. Від "Голоса" на вибори тут йде бізнесмен Дмитро Атєрлєй. Павло Кириленко став кандидатом від Всеукраїнського об'єднання "Свобода", який у 2012 році вже проходив до Ради за списками цієї політсили. Тоді він був під №12.  Від "Батьківщини" у 133-му балотується керівник Київської районної ланки партії Василь Папушин.

Ще одна кандидатка, на яку хотілося б звернути увагу, це безпартійна та безробітня самовисуванка з Одеси Марина Крицька. Вона є наймолодшою з усіх кандидатів, які балотуються на нинішніх парламентських виборах до Ради, їй лише 21 рік.

Округ №134,  Малиновський район

До меж округу входить частина Малиновського району: виборчі дільниці № 511159 – 511218, 511220, 511222 – 511244, 511447, № 511450. Тут стати депутатом виказали бажання 24 кандидати, з яких сімох висунули партії.

На останніх парламентських виборах у 2014 році перемогу в окрузі отримав "порошенківець" Геннадій Чекіта. Того разу він набрав понад 38% голосів виборців, залишивши далеко позаду своїх суперників. На другому місці був Олександр Шеремет від партії Сергія Тігіпка "Сильна Україна", за якого проголосували 15,26% виборців. Третім до "фіналу" дійшов "опоблоківець" Олександр Орлов, якому свої голоси довірили менше 10% тих, що взяли участь у голосуванні. Цього разу він теж вирішив взяти участь у виборах, але перестав підтримувати партію колишнього президента Петра Порошенка, а подався у нардепи у якості самовисуванця. Подейкували, що він може увійти до списку "Довіряй ділам", проте Чекіта видно зрозумів, що у якості самовисуванця у нього набагато більше шансів потрапити до Ради. Спостерігачі Громадянської мережі "ОПОРА" зафіксували агітаційні заходи від благодійного фонду кандидата ще до його офіційної реєстрації. Так, на окрузі від імені фонду роздавалися ліки, а саме аспірін, найстоянки валер'яни, тощо, а крім цього – вата. 

Чекіта "турбується" про здоров'я електорату / Фото: Думська

Від партії Порошенка "Європейська солідарність" тепер йде депутат Одеської міськради Олег Звягін, який входить до фракції "БПП", як донедавна називалася партія Петра Порошенка. Він також був депутатом VІ скликання, тоді він пройшов як член "Партії регіонів", проте залишив її лави у 2014 році. 

Також по округу у якості самовисуванця балотується депутат Одеської облради (фракція "Опоблок") Олександр Адзеленко. Крім того, він є помічником нардепа (на громадських засадах) Миколи Скорика. До 2013 року він керував Одеським управлінням державної пенітенціарної служби, а потім був головою Березівської РДА. 

Партія Зеленського по 134-му округу висунула Олега Колєва, який живе в Ізмаїлі.  Про себе він вказав, що є керівником редакції газети "Придунайські вісті". ЗМІ пов'язують кандидата з родиною Урбанських. Варто зазначити, що це один з небагатьох округів на Одещині, де проти кандидата від "Слуги народу" не виставили жодного клону. Ймовірно, суперники не вірять у перемогу Колєва.

Також по цьому округу балотується відомий одеський бізнесмен та громадський діяч Анатолій Кавун. Він відомий автор платформи "Добра справа", яка займається реалізацєю у місті багатьох проектів, наприклад, ті ж самі "Вікна життя" при пологових будинках та благоустрій зелених зон Одеси. Кавун йде до Ради як самовисуванець та не належить до будь-якої політичної партії.

Вирішив спробувати вдачу й депутат Одеської облради Роман Сеник, якого висунула на вибори партія "Опозиційна платформа – За життя". Останнім часом у місті постійно проходять скандали за участі його батька Віталія, який є священиком. Той наче вирішив спочатку увійти до ПЦУ, проте потім у нього виник конфлікт з настоятелем головного храму Одеської єпархії ПЦУ Павлом. Наслідком кофлікту стало те, що отець Павел звільнив від служби в одеському храмі отця Віталія, а той потім перейшов на бік почесного патріарха Філарета, який намагається повернути Київський патріархат. Самого Романа Сеника активісти теж звинувачували у причетності до скандалу у храмі ПЦУ.

Чомусь саме 134-й округ вирішив використати для старту до Ради колишній нардеп та політик, ведучий проросійського телеканалу NEWSONE Євген Червоненко. Він зараз живе у Києві, ні до яких партій не належить і у кандидати подався як самовисуванець. З ним пов'язано чимало гучних скандалів. Наприклад, в ефірі декількох передач, що виходили у 2018 році, Євген Червоненко та Михайло Добкін називали голову ВР Андрія Парубія ідеологом вбивств в Одеському будинку профспілок, а також жахали глядачів, порівнюючи спікера парламенту з нацистами, що розстрілювали євреїв у Бабиному Яру. 

"Батьківщина" по 13-му висунула бізнесмена Володимира Хороших. Він балотувався до Верховної Ради у 2014 році від цієї ж політичної сили та по цьому ж округу, проте набрав лише 4,55% голосів, з якими посів сьоме місце. Не вдалося йому виграти і місцеві вибори у 2015-му, коли він балотувався до міськради та облради.

Знайшовся на окрузі і кандидат від такою собі "Партії Шарія", ним став директор кіностудії "Порто-Франко Фільм" Максим Фірсенко. Він виступав продюсером декількох короткометражних та повнометражних фільмів, писав сценарії та знімався у понад 10 різних картинах. Відомий тим, що був першим режисером, який зняв фільм за творами Віктора Пелевіна. 

Партія "Свідома нація" висунула по округу безробітнього Георгія Мошковського, щоправда, у його анкеті не вказано, що він є керівником Громадської організації "Нарко Стоп".

"Голос" висунув по 134-му комерційного директора ТОВ "Колнар", волонтера Наталію Богаченко. Протягом останніх п'яти років вона допомогає українській армії та переселенцям з Донбасу.

Округ №135, Приморський район Одеси

До меж 135-го округу входить Приморський район Одеси. Тут зареєструвалися 23 кандидати, з яких вісім були висунуті політичними партіями. 

Головним претендентом на депутатський мандат є Сергій Ківалов, який вже давно вважає цей округ своїм. Він вже чотири рази тут перемагав і цього року знову збирається це повторити. Хоча на парламентських виборах у 2014 році йому довелося майже виривати перемогу: Ківалов набрав 28,8% голосів, а його найближчий суперник, бізнесмен Володимир Рондін – 23,04%. "Подався" Ківалов на вибори у якості самовисуванця. За даними "ОПОРИ", Ківалов сприяв наданню безоплатних послуг одеситам, у тому числі – дітям. Також він провів безкоштовний концерт Наталії Валевської під час проведення агітаційної кампанії. Ківалов тоді ще не був офіційно зареєстрований як кандидат, що є порушенням законодавства.

Ківалов веде активну агітаційну роботу / Фото: Facebook/Сергій Ківалов

Поборотися за мандат вирішила й депутатка Одеської міськради Ганна Позднякова. Донедавна вона входила до партії "Самопоміч", проте залишила її ряди у травні через різні погляди на подальший розвиток політсили. Зараз Позднякова входить до лав "Української стратегії Гройсмана", але на вибори пішла у якості самовисуванця. Депутатка відома тим, що дуже прискіпливо ставиться до всіх питань, які вирішуються під час сесій в мерії, та не віддавала свій голос за проекти рішень, які так чи інакше утискають права одеситів або є дуже спірними.

Позднякова сподівається виграти у Ківалова / Фото: Facebook/Ганна Позднякова

Варто зауважити, що по округу балотуються одразу декілька активістів від різних політичних сил та громадських органіазцій. Так, від "Демократичної сокири" по округу йде Сергій Мазур, який найбільше прославився тим, що розтрощив автівки під будівлею Солом'янського райсуду в Києві. За його словами, таким чином він вирішив протестувати проти рішення суддів щодо запобіжного заходу меру Одеси Геннадію Труханову. Проте месник трохи помилився. Після пожежі Солом'янський суд розкидали по декільком приміщенням за різними адресами, і Мазур побив автівки не там, де слухалася справа одеського міського голови. Після цього випадку він отримав прізвисько "чоловік із сокирою". Зазначимо, що чимало користувачів у соцмережі тоді підримала дії Мазура.

Ще один активіст – громадський діяч, журналіст Олег Хвощевський. Він очолює "Союз придністровців України". Хвощевський брав участь у різних акціях, наприклад, з однодумцями виступав проти проїзду по території України автівок з російськими номерами. Він зареєструвався у якості самовисуванця.

Також у якості самовисуванця зареєструвався прес-секретар "Нацкорпусу" Сергій Варламов.  

"Слуга народу" по округу висунула ресторатора та мецената Олексія Леонова. Зазначимо, що Леонов регулярно організує різноманітні благодійні заходи для дитячих будинків, спортивно-масові заходи, фестивалі, турніри, змаганння. Додамо, що минулого року він увійшов у "ТОП-100. Гордість України. Чоловіки".  

Олексій Леонов / Фото: Facebook

"Громадянську позицію" в окрузі представляє фермер з Любашівського району Андрій Березовський. 

Рубена Степаняна висунула "Батьківщина". У короткій інформації на сайті ЦВК вказано, що на даний час він є тимчасово безробітним. Проте не сказано, що він є співласником адвокатського об'єднання та його директором. 

Від "Голосу" до Ради балотується підприємець Микола Вікнянський. Від "Блоку Дарта Вейдера" – Дарт Вікторович Вейдер з Києва. На минулих парламентських виборах він йшов до Ради за списками "Інтернет партії України" під №1. Від "Європейської солідарності" в окрузі балотуєтья підприємець, депутат Одеської міськради Віктор Наумчак. "Опозиційна платформа – За життя" висунула Кирила Подостройця. 

Округ №136, Суворовський район Одеси

Найменше кандидатів в Одесі зареєстрували в окрузі №136 – лише 12 бажаючих отримати від цього району мандат у Раду. Із них восьмеро висунуті партіями. Кандидатів у цьому окрузі вибиратимуть жителі частини Малиновського (виборчі дільниці № 511219, 511221) та частини Суворовського (виборчі дільниці № 511340 – 511365, 511374 –511434, 511448) районів Одеси.

Минулі вибори в окрузі виграв друг мера Одеси Геннадія Труханова Дмитро Голубов. Тоді він набрав 20,31% голосів виборців, а його найближчий суперник Сергій Страшний – 13,21%. У Голубова чималі шанси знову набрати голоси виборців, проте з огляду на те, що суспільство вимагає нові обличчя у владі, може комусь таки вдасться це зробити. Так, "Слуга народу" висунула по цьому округу молодого урбаніста киянина Олександра Горенюка. Від "Опозиційної платформи – За життя" балотується помічниця депутата Одеської міськради Олексія Єреміці Марія Бальжик.

"Сила людей" висунула кандидатом у нардепи голову своєї обласної організації Ігора Бичкова. Від партії "Патріот" йде активіст та волонтер Андрій Вагапов. Минулого року він став жертвою нападу: у нього випустили три кулі, з яких дві потрапили у ногу. 

Від "Європейської солідарності" йде на вибори по 136-му округу Валентина Шульц, яка є керівником секретаріату обласного осередку партії.

Перший заступник голови обласного осередку "Батьківщина" Сергій Веселов балотується від своєї рідної партії. Зазначимо, що він неодразово намагався пройти у різні структури влади. У 2015-му на виборах депутатів облради Веселов балотувався по мажоритарці від "Батьківщини", проте не пройшов, хоча до цього вже обирався депутатом обласної ради. Неодноразово він входив до списку "Батьківщини" на парламентських виборах, проте його номер був не прохідним.

Від "Циганської партії України" балотується Денис Гончаренко, підприємець, а від "Інтернет партії України" - Станіслав Горбачов

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme