П'ять місяців Куцого: Нові і старі чиновники, судно на пляжі і "підвішена" децентралізація

П'ять місяців тому, 11 жовтня, в Одесі президент України Володимир Зеленський представив в голову облдержадміністрації Максима Куцого

П'ять місяців Куцого: Нові і старі чинов…
Фото: Максим Куций/Facebook

Одеська область досить довго була без очільника. Максим Куций – перший представник "Зе-команди" в Одеській облдержадміністрації. Слід додати, що діяльність Куцого припала на вельми непростий період: незабаром після його призначення у берегів Одеси затонуло судно "Делфі", потім сталася трагічна пожежа на Троїцькій, яка забрала 16 життів. Крім того, на час його керівництва припав фінал децентралізації. Однак поки у області немає остаточної карти громад, і, мабуть, вона буде не скоро. Depo.Одеса підсумовує, чого вдалося досягти Максиму Куцому та чому періодично з'являється інформація про його можливу швидку відставку

Закритий "фейсбучний" чиновник

Прізвище Максима Куцого вперше з'явилося у Facebook на сторінці президента України Володимира Зеленського. Загалом, він був одним з п'яти запропонованих кандидатів від президента. Його ім'я майже не лунало у коментарях, але його і не "зашкварили". Такий хід потрібен був главі держави, який вирішив йти за принципом своєї  "Зе-команди" – нові обличчя. Призначення Куцого було несподіваним, а до порядку денного Кабміну він потрапив в останній момент. В результаті 11 жовтня він був представлений Володимиром Зеленським та приступив до виконання обов'язків.

Ім'я Максима Куцого (другий справа) вперше з'явився у соцмережі на сторінці президента України / Facebook/Володимир Зеленський

Така ж непублічна робота була всі перші місяці роботи. Після досить відкритої тактики попередніх команд Одеської ОДА, у Куцого стало більше закритих нарад, жодних відкритих апараток, колегії та постафактум повідомлялося про результати багатьох інших засідань. Та що там казати, всі перші і найсерйозніші наради щодо децентралізації були закриті від громадськості, зате туди запрошували нардепів і їхніх помічників. Ці всі прогалини заповнили собою політики і чиновники команди Труханова. Тут якраз навчилися прикриватися відкритістю і одесити бачили тільки те, що робить мерія, проте мало що знали про події, які відбуваються в ОДА.

Нова команда Одеської ОДА явно програвала до останнього часу всі атаки, але з недавнього часу ситуація дещо вирівнялася. Максим Куций дав кілька інтерв'ю, ЗМІ почали пускати на консультації з питань децентралізації, а ще стали проводити більше публічних нарад. Однак поки голова ОДА у трійці найбільш критикованих у країні. 

Максим Куций – один з лідерів антирейтингу

Експерти Міжнародного центру перспективних досліджень підготували "Рейтинг ініціативності голів ОДА", однією зі складових якого став індекс медіа-сприйняття ініціатив керівників. 

Максим Куций увійшов в антирейтиг голів ОДА / Фото: apostrophe.ua

"Переможцем" в антирейтинзі по "Індексу медіа-сприйняття місцевими ЗМІ" став голова Херсонської ОДА Юрій Гусєв, на другому місці – голова Миколаївської ОДА Олександр Стадник, а голова Одеської ОДА Максим Куций потрапив на третє місце, йому за цим індексом нарахували мінус 2,8 балів. Аналітики зазначають, що загальна кількість публікацій, у яких згадується ім'я очільника Одещини, становить 1 678, з яких 65 – негативних та 18 – позитивних.  

Максима Куций – один з лідерів антирейтингу / Фото: apostrophe.ua 

"Негатив в місцевих ЗМІ Одеси найчастіше стосувався звинувачення губернатора у втраті мільйонів бюджетних коштів через "бездіяльності губернатора". До того ж, в кінці року Одеса стала найбільш обговорюваним містом через трагічні події з пожежами в громадських місцях – і тут не обійшлося без згадки Куцого: "З вини голови Одеської ОДА багато соціальних об'єктів регіону залишаються без системи протипожежної безпеки". Затонулий танкер на берегах Одеської області також не пройшов повз місцеві ЗМІ, які критикували ОДА за те, що там "не знають", коли з пляжів приберуть цей танкер. І, наостанок, чиновників ОДА звинувачують у привласненні 1,6 млн бюджетних коштів, задаючи питання: "Де гроші?" – йдеться у публікації.  

Все це перекликається з київськими подіями та баченням ситуації. Зараз зі змінами в центральних органах влади виникла потреба у змінах конфігурації на містах і саме Куций може стати тією непопулярною людиною з однієї з груп впливу, якою можуть пожертвувати заради рейтингу та підсилення нового очільника офісу президента. Зазначимо, що Мережею час від часу гуляють чутки, про можливу скору відставку Куцого. Сам очільник Одещини такі плітки спростовує, та каже, що його ніхто не збирається звільняти.

Провалена Троїцька і забутий "Делфі" 

Великий удар по репутації голови Одеської ОДА завдала ситуація з танкером "Делфі", що восени минулого року затонув у берегів Одеси. Від самого початку у Куцого взяли ситуацію під контроль і дали низку обіцянок, але у підсумку до цього дня судно на місці. Скажімо прямо, що в ОДА немає своїх тут повноважень, але все ж обіцянку відгукнулися Куцому.

В ОДА проводили безліч нарад, де так і не вирішили проблему. На одному з останніх все-таки встановили фінальний термін закінчення робіт – 31 березня. Але власник судна так і не зробив нічого, щоб його підняти до цього дня.  

"Мені б хотілося, щоб це було реально, а власник встиг завершити всі роботи в строк – до 31 березня. Але якщо цього не станеться, у нас, звичайно ж, є "план Б", і ми будемо підключати всі служби, які задіяні в процесі. В першу чергу, це АМПУ, оскільки це їхня пряма прерогатива і обов'язок. Я, до речі, нещодавно провів розмову із заступником міністра інфраструктури – у міністерстві наше бажання прибрати корабель якомога швидше повністю підтримують. І готові надати допомогу. Щоб не було спекуляцій, – міністр інфраструктури Владислав Криклій підтримує нас не тому, що ми не в змозі самі координувати процес, а тому, що цю проблему потрібно вирішити якомога швидше. І у міністерства є свої важелі для цього", – заявив він в інтерв’ю "УСІ".

Торік, 4 грудня, сталася страшна пожежа на Троїцькій, 25. В Одеській ОДА з самого початку події відсторонилися від ситуації, а мерія навпаки – розрекламувалася по повній. Губернатор провів низку нарад, в тому числі з громадськістю. Однак більшість з них були закриті. Цікаво й інше, відсторонений директор департаменту освіти Олександр Лончак незабаром повернувся на свою посаду. Це сталося досить непомітно, але все ж питання залишилися.

Читайте також: В Одесі горів коледж: Що відомо про пожежу (ХРОНІКА)

Після потужного піару на героїчному порятунок людей, збору грошей і інших, в мерії тему закрили, а проблеми залишилися. Але зараз це вже проблема самих установ, ОДА та Кабміну.

Більш того, тепер мерія тактично відступила і залишила ОДА один на один з проблемою – консервація і реконструкція будинку. І якщо він, не дай Бог, впаде, то у всьому буде винен саме Максим Куций.

"Зе-команда" Куцого і "діалог" з мерією

В Одеській області тим часом склалася дивна ситуація: Куций практично не світиться в діалозі з колегами по облраді і мерії. Судячи з усього, політична стабільність до виборів буде зберігатися. Нещодавно облрада без обговорень і дискусій ухвалила бюджет. Це говорить про компромісність документа. Тобто Одеська ОДА прийняла значну частину "хотєлок" депутатів. Крім того, у Куцого немає конфлікту і з мерією, хоча мер Геннадій Труханов зі свого боку регулярно критикує центральну владу.

"З мером Трухановим у нас не було, в принципі, ніяких відносин. Хтось намагався на цьому спекулювати, хто жартував, хтось прагнув зіштовхнути нас лобами. Однак після особистого знайомства у нас, в принципі, досить конструктивні ділові відносини –  якщо є необхідність отримати інформацію, або озвучити позицію, ми зв'язуємося, він мене чує. Так само він може зі мною зв'язатися", – говорив глава ОДА в інтерв'ю "Новому часу". 

Ще один важливий момент, який показує стосунки між головою ОДА та мером Одеси: Куций схвалив багатомільйонний тендер команди Труханова по Новощіпний ряду, що викликало досить серйозний резонанс в ЗМІ.

Що стосується "Зе-команди", то відкритих даних про активні зв'язки і підтримку Куцого майже немає. В регіоні, в цілому, замало можна помітити її роботи.

Що вдалося новому голові ОДА – призначити нових заступників і провести низку конкурсів, у тому числі, на посади голови департаменту екології, а на днях і заступника начальника обласного управління охорони здоров'я щодо впровадження медреформи. Знову ж – призначення були не публічні, а конкурси зі скандалами.

Перший заступник голови Одеської ОДА В'ячеслав Овечкін та новий заступник голови ОДА Денис Ванаш / Фото: Facebook, vanash.com.ua

Значна частина чиновників залишилася працювати на місці. З чуток, багато хто з них були повернуті під час перебування його попередника і не дуже раді новому очільнику. 

Читайте також: Влада в руках: ТОП успішних молодих чиновників Одеської області

Конфліктна децентралізація

Протягом декількох місяців в ОДА розглядали новий перспективний план області. Спочатку, за традицією, в закритому режимі і зі скандалами. Причому, депутатів пускали, а громадськість – ні. На останньому етапі слухання зробили відкритими. Проте все одно всі консультації супроводжувалися скандалами. Кабмін тричі направляв план на доопрацювання, але в підсумку український уряд приступив до розгляду перспективних планів територій громад 22 областей, в тому числі, і Одеській.

При цьому сам голова ОДА думає, що на його реалізацію піде кілька років, а також буде нова конфігурація після введення реформи, коли все запрацює на практиці. Разом з тим, вже Южненська міська рада на позачерговій сесії висловилася проти об'єднання з селищем міського типу Чорноморське та запропонувала свій план. Жителі деяких районів теж не згодні із запропонованими змінами та навіть перекривають траси, щоб привертути увагу до своїх вимог.

Міністерство розвитку громад і територій, в свою чергу, рекомендувало Одеській державній обласній адміністрації передбачити можливість розвитку території міста Одеси за рахунок території Лиманського району, але до Одеси ніхто не захотів піти. Це провал перш за все команди Труханова, яка не знайшла жодного союзника.

Найболючіще питання – децентралізації півдня – також залишається відкритим. І саме від успішності реформі децентралізації або провалу может залежити весь результат "Зе-команди". Якщо всі домовленості з ОДА проваляться та не будуть затверджені, то, у свою чергу, це суттєво вплине на результати місцевих виборів.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme