Підсумки року в Одесі: Кримінальні справи Труханова, перезавантаження влади і хвиля смертоносних пожеж

Наприкінці року прийнято підбивати підсумки: яким був рік що минає, справдилися чи ні надії… Для Одеси та області 2019-й був занадно складним

Підсумки року в Одесі: Кримінальні справ…
Фото: omr.gov.ua

В Одеській області 2019 рік був насиченим від самого початку: почався він з низки судових позовів проти топ-чиновників мерії, а потім після виборів сталося повне перезавантаження влади в області. А ще до міста прийшла серія катастроф і смертоносних пожеж. Depo.Одеса пригадує, чим запам'ятався рік, що минає.

Справи Труханова

Протягом першого півріччя Малиновський районний суд розглядав справу про заволодіння бюджетними коштами Одеського міського голови Геннадія Труханова та інших фігурантів справи, яка стосувалася купівлі за завищеною ціною адмінбудівель заводу "Краян". Разом з мером у заволодінні коштів місцевого бюджету звинувачували його заступника Павла Вугельмана, голову комісії з питань комунальної власності Василя Шкрябая, директора департаменту комунальної власності Олексія Спектора, представників фірм, причетних до продажу, Петра Загодиренко і Ігоря Кравченко, оцінницю майна Галину Богданову.

Читайте також: Справа "Краяну": За що судитимуть Труханова та ще сімох фігурантів

І ось 9 липня Малиновський райсуд Одеси оголосив фігурантів невинними. Служителі Феміди дійшли висновку, що слідство і прокуратура не довели наявність умислу на заволодіння грошима та зловживання владою. Суд зазначив, що у засіданнях не підтвердилася версія слідства про незаконні дії Труханова та його підлеглих на депутатів Одеської міської ради, про змову між фігурантами справи.

Суд також дійшов висновку, що депутатів не обмежували в ознайомленні з проектом рішення про покупку будинку за міські кошти і у виступі під час розгляду цього проекту.

Крім того, рішення міськради про покупку будівлі, на думку суду, "повністю відповідало інтересам територіальної громади". Запобіжні заходи, обрані для обвинувачених, і арешт їхнього майна суд постановив скасувати.

Також скасований арешт 92,659 мільйонів гривень, які перебувають на рахунку фірми-продавця "Девелопмент Еліт" і були заарештовані як ймовірно незаконно заплачені міськрадою.

САП оскаржила рішення, і тепер апеляцію розгляне Вищий антикорупційний суд. Дата поки не відома.

Проти Труханова у 2019-му у судах слухалися дві кримінальні справи / Фото: usionline.com

Паралельно у Вищому антикорупційному суді почали розглядати справу щодо приховування доходів мером Одеси Геннадієм Трухановим. За версією слідства, різниця між реальними і задекларованими доходами Труханова склала понад 33 млн грн у 2015 році і 18 млн грн у 2016-му. Зокрема йдеться про майно колишньої дружини міського голови Одеси Тетяної Колтунової, яке мер не відобразив у декларації. У САП вважають, що Труханов у 2015-2016 роках підримував з колишньої родинні стосунки, а тому мав вказати її майно у своїй декларації.

На одне із засідань 22 листопада мер Одеси не з'явився. Геннадій Труханов заявив, що він "опинився у лікарні через сильні навантаження під час занять спортом".

Докази суд дивиться у закритому режимі. У якості одного з них на судовому засіданні представили спільне фото Труханова з Колтунової і дітьми, що, на думку сторони обвинувачення, доводить існуючі родинні зв'язки між. За словами мера, їх з колишньою дружиною об'єднують тільки діти.

У 2017 році правоохоронці відшукали у квартирі дружини Труханова дві його банківські карти і MacBook. Суд вивчав листування між дружиною Труханова та її дочкою, датовані 2011-2016 роком. Поки справа ще розглядається.

Політичні підсумки року

Найголовнішим підсумком року стала зміна влади в Україні і, як наслідок, в області. Після нищівного розриву у голосах Зеленського і Порошенко у першому турі президентських виборів, Петро Порошенко звільнив голову Одеської ОДА Максима Степанова. Область виявилася фактично без лідера на півроку. Незабаром після прийняття присяги президента України Володимир Зеленський зняв в.о. голови ОДА Сергія Паращенка, якого Порошенко призначив на місце Степанова, та призначив виконувати обов'язки керівника регіону заступницю голови ОДА Світлану Шаталову. У підсумку, тільки пізньої осені в Одещини з'явився голова ОДА – Максим Куций.

Читайте також: Одещина нарешті отримала голову ОДА: Що відомо про "темну конячку" Куцого

Зеленський особисто представляв в Одесі нового очільника області Максима Куцого / Фото: cfts.org.ua

Останній почав запрошувати людей з бізнесу, навіть не Одеської області. Заступниками стали харківський бізнесмен В'ячеслав Овечкін і київський юрист Денис Ванаш, радником з гуманітарних питань – громадський діяч Інна Білоус, а прессекретарем - одеський журналіст, спортсмен і хіпстер Денис Соколов. Днями ексглава Болградської районної держадміністрації Денис Мусієнко виграв конкурс на посаду керівника апарату Одеської обласної державної адміністрації.

В обласній раді після парламентських виборів змінився голова. На зміну Анатолію Урбанському, який став нардепом, область очолив Сергій Паращенко. Нова більшість шокувала обранням першого заступника – їм став "оппоблоківець" Вадим Шкарівський, другий заступник Юрій Дімчогло ("Наш край") втримався на посаді.

Читайте також: Союз "БПП" з "Опоблоком": Хто керуватиме Одеською обласною радою

Керівний склад Одеської облради оновився на дві треті / Фото: oblrada.odessa.gov.ua

Разом з тим, в районах області ще не змінили всіх голів. Перестановки тривають.

Шокові вибори у нардепи і перемога в місцеві ради

Шокуючими були результати виборів у народні депутати України від Одеської області та самого обласного центру. У парламент рвалася рекордна кількість кандидатів, серед них були і "ветерани" політики, але майже всі вони програли "новим обличчям" від "Слуги народу".

Читайте також: Володарі мандатів: Кого Одещина відправила "служити народу" у Верховну Раду

В Одесі всі округи взяли кандидати від президентської партії "Слуга народу": директор фітнес-центру Артем Дмитрук, керівник ПП "Редакція газети "Придунайські вести" Олег Колєв, комерційний директор ТОВ "Гріліон" Олексій Леонов і підприємець Олександр Горенюк. На Півночі області з центром у Подільську переміг самовисуванець Олексій Гончаренко, в Ізмаїлі – Анатолій Урбанський змінив в окрузі брата, який раніше обирався до парламенту від цього ж округу, а в Арцизі переміг Антон Кіссе.

Решту округів взяли "слуги народу": підприємець Степан Чернявський, член наглядової ради ТОВ "Камбіо-інвест" Ігор Васильковський, заступник голови Одеської ОДА Сергій Колебошин і адвокат Олександр Ткаченко.

На більшості округів Одеської області парламентські вибори виграли кандидати від "Слуги народу" / Фото: jizn.info

Досить успішними для "Слуги народу" стали підсумки виборів у громадах. Перші вибори в п'яти об'єднаних громадах: Андрієво-Іванівської (Миколаївський район), Іванівської (Іванівський район), Новоборісівській (Великомихайлівський район), Петровірській і Чегодарівській (обидві – Ширяївський район) відбулися 22 грудня.

За даними виборчкому, у трьох з п'яти громад кандидатів на посаду голови було не більше одного, і всі вони набрали більше 90% голосів. Так, в Новоборисівській громаді вибори виграла Інна Татарли, набравши 94% голосів. У раді будуть засідати 18 самовисуванців, один член партії "Батьківщина" і троє представників партії "Слуга народу".

У Чогодарівці виграв Микола Заєць, який набрав 99,9% голосів, тільки тому, що один бюлетень виявився зіпсованим. Микола Заєць до виборів займав пост Чегодарівського сільського голови. У новий склад сільради тут увійдуть семеро представників партії "Слуга народу", троє від "Батьківщини" і двоє від "Європейської солідарності". 

У Петровіровці вибори виграла також чинна голова сільради Лілія Зибо, за яку проголосували 1062 виборця, або 98,5% від тих, хто голосував. Рада буде складатися з 10 представників партії "Слуга народу", двох самовисуванців і по одному представнику від "Батьківщини" і "Європейської солідарності".

В Андрієво-Іванівці чинному голові сільради Сергію Тритишному довелося боротися з трьома іншими кандидатами, але він виграв вибори. До ради обрали вісім депутатів від "Слуги народу" і шість самовисуванців.

В Іванівській громаді вибори виграв ексголова райдержадміністрації Віктор Лобач, що обійшов двох інших претендентів. Президент Володимир Зеленський напередодні виборів звільнив Віктора Лобача з посади голови Іванівської РДА. До ради обрані двоє кандидатів від "Слуги народу", 15 – від "Батьківщини" і дев'ять самовисуванців.

Крах Delfi

Це вже злий рок. Минулого грудня в Одесі, у районі пляжа Дельфін затонув буксир "Паралель", який тягнув баржу з контрабандними сигаретами. У результаті судно виявилося кинутим, і його насилу прибрали через півроку перед початком літнього сезону.

Через рік епопея повторилася з Delfi. Танкер три доби терпів лихо у безпосередній близькості від узбережжя. У п'ятницю, 22 листопада, у районі пляжу "Дельфін" судно частково сіло на мілину і дало сильний крен. На борту танкера перебували троє моряків. Весь день тривала рятувальна операція, яку ускладнював шторм. Екіпаж вдалося евакуювати з тонучого судна.

Ще 29 листопада власник танкера підтвердив готовність провести підйом власними силами і засобами. Очікувалося, що це станеться до середини грудня. Однак виконання всіх необхідних процедур вимагає часу.

Танкер з кінця листопада лежить на пляжі / Фото: Facebook/Євген Лата

Без дотримання всіх цих формальностей неможливо провести водолазний огляд судна, і, отже, скласти план підйому.

Тим часом, як повідомляє агентство "Укрінформ", фахівці Інституту колоїдної хімії та хімії води Національної академії наук взяли три проби води біля затонулого танкера і проведуть експертизу наслідків аварії. Результати досліджень обіцяють оголосити вже у січні наступного року.

Три пожежі

Найстрашніший удар для Одеси – три смертоносні пожежі. Найперша з них сталася 10 червня 2019 в Одеському обласному медичному центрі психічного здоров'я на вул. Воробйова, 9. У цій пожежі загинули семеро людей. Шестеро померли на місці, один – у лікарні. Середній вік загиблих – близько 80 років. Разом зі своїми пацієнтами померла медсестра Юлія Нікітіна, яка до останнього виводила людей похилого віку з вогню.

Читайте також: Пожежа у психлікарні в Одесі: Чи знайдуть винних (ХРОНІКА)

Пожежа у психлікарні забрала шість життів / Фото: Думська

Друга пожежа сталася у готелі "Токіо Стар" 17 серпня, де пізно вночі почалося загоряння, а всередині будівлі перебувало близько двохсот людей.  Внаслідок пожежі десять осіб отримали травми і опіки, а дев'ять загинули.

Президент Володимир Зеленський зажадав покарати винного, а в підсумку поки справи розглядаються щодо одного із власників готелю Вадима Чорного та співробітниць "Токіо Стар" Ірини Паровик і Оксани Їжак.

Читайте також: Трагічна пожежа у готелі "Токіо Стар" в Одесі забрала життя дев'ятьох людей (ХРОНІКА)

І нарешті найстрашніша пожежа сталася в економічному коледжі на Троїцькій, 25. 4 грудня у будівлі перебувало близько чотирьохсот людей з ряду організацій, у тому числі Інституту морської біології Південних морів. Його директор Борис Александров і науковий секретар Галина Іванович загинули у вогні. Рятувальники евакуювали 40 замкнених вогнем людей. Частину вивели, частину зняли сходами. Загалом число жертв склало 16 осіб.

Фото: В'ячеслав Грубий/Facebook

Основна версія пожежі – аварійна робота подовжувача у кабінеті педагога на третьому поверсі. Директорку коледжу Любов Кочергу оперативно відправили під домашній арешт.

Читайте також: В Одесі горів коледж: Що відомо про пожежу (ХРОНІКА)

Читайте також: Пожежонебезпечна Одеса: Як робили сумнівні закупівлі та чому проводили обшуки в ДСНС

Ось таким був для Одеси 2019-й. Рік Свині підклав справжню свиню. Яким буде рік Щура – покаже час. Але вже зараз можна сказати, що не простим, адже на українців чекають місцеві вибори.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme