Пожежонебезпечна Одеса: Як робили сумнівні закупівлі та чому проводили обшуки в ДСНС

Через трагічну пожежу у будинку Асвадурова на Троїцькій, 25, яка сталася 4 грудня, вже майже два тижні Одеса не сходить з екранів телевізорів та сторінок ЗМІ   

Пожежонебезпечна Одеса: Як робили сумнів…
Фото: usionline.com

Ще 8 грудня, після закритої наради в Одеській облдержадміністрації щодо пожежі на Троїцькій, стало відомо про майбутнє усунення керівника ГУ ДСНС в Одеській області і звільнення директора департаменту освіти Одеської ОДА. Вже наприкінці тижня у рятувальників провели обшуки, проте поки в Одесі ще не говорять про те, як в реальності змінити роботу установ і рятувальників, щоб уникнути таких трагедій в майбутньому. Між тим, за цей час стало відомо чимало сумних фактів про роботу пожежників в місті. Про це та інші факти, пов'язані з трагічною пожежею – у матеріалі Depo.Одеса.

Відсторонення Федорчака і обшуки

Після трагедії виявилося, що останні п'ять років Одеський коледж економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу, у якому сталася страшна пожежа, ніхто не перевіряв на предмет пожежної безпеки. Зазначимо, що очільник управління ДСНС України в Одеській області Віктор Федорчак був призначений на цю посаду ще в 2015 році. Після трагічної пожежі його відсторонили разом із заступником. Прем'єр-міністр Олексій Гончарук, коли перебував в Одесі, взагалі рекомендував Федорчаку написати заяву "за власним бажанням". Але поки що невідомо, чи останній це зробив.

Віктора Федорчака відсторонили від роботи / Фото: od.dsns.gov.ua

Також під час наради стало відомо, що посаду покине директор департаменту освіти Одеської облдержадміністрації Олександр Лончак. Відзначимо, що Федорчака також усунули від роботи у зв'язку з чотирма резонансними пожежами, які останнім часом сталися у регіоні. В них загинуло більше двох десятків людей. Йдеться про пожежу у дитячому таборі "Вікторія", під час якої у вересні 2017-го загинули три дівчинки; пожежу в одеській психлікарні, яка сталася влітку цього року і де загинули шестеро людей; а також про пожежу у готелі "Токіо-Стар", внаслідок якої із життя пішли дев'ять людей. Разом з тим, навряд чи це вирішить проблеми у роботі ДСНС, які пов'язані з відсутністю реальних реформ в цій галузі, а також системним недофінансуванням галузі.

Читайте також: В Одесі горів коледж: Що відомо про пожежу (ХРОНІКА)

Пізніше, тобто не в перші дні, а через цілий тиждень після трагедії, правоохоронці почали проводити у "надзвичайників" обшуки. СБУ пояснила їх тим, що керівництво одеських рятувальників могло знищити документацію по перевірках в економічному коледжі. Співробітники спецслужби зазначили, що перевіряють посадових осіб з приводу неналежного виконання ними службових обов'язків та використання службового становища всупереч інтересам служби, що призвело до загибелі 16 осіб.

За оперативною інформацією, окремі керівники ГУ ДСНС в Одеській області намагалися приховати і знищити документацію про проведену перевірку протипожежного стану і надання дозволу на експлуатацію приміщень навчального закладу. Матеріали, що підтверджують причетність до протиправної діяльності посадових осіб "надзвичайників", вилучили, а також відкрили кримінальне провадження за ч. 2 ст.367 (службова недбалість, яка призвела до тяжких наслідків) КК. Фігурантам справи загрожує від двох до п'яти років в'язниці. Справою також займаються Госбюро розслідувань і прокуратура.

Разом з тим, за тиждень можна було встигнути значно підкоригувати дані, тому така затримка також не зовсім зрозуміла.

Що закуповували

Після пожежі журналісти намагалися розібратися у питаннях закупівель ДСНС, бо на ліквідації загоряння у коледжі не вистачало навіть найбільш необхідного, наприклад, невеликої вишки, яка могла б в’їхати через арку у двір. У міськраді провели ціле засідання комісії з питань житлово-комунального господарства, де розбиралися у ситуації в відомстві.

Голова 6-го державного пожежно-рятувального загону Олександр Полохач зазначив, що на сьогоднішній день мінімальна комплектація техніки і одягу є. Під час роботи є знос, але це не 20 хвилин гасіння, тому рятувальникам не вистачає берців і обмундирування. "Не можна говорити, що ми голі і босі", – зазначив він. Олександр Полохач при цьому визнав недофінансування. Він зазначив, що для забезпечення треба 18-19 мільйонів гривень, але потреби рятувальників профінансовані лише на 40%.

А ось ще одна не менш важлива деталь: майже всі закупівлі за міською програмою "Пожежної та техногенної безпеки" віднесли на четвертий квартал нинішнього року. Витратили рятувальники тільки 80% та виконали закупівлю палива.

А Одеський аеропорт уклав договір на пожежно-рятувальні роботи з аеропортом "Бориспіль", тому не відомо, як встигнуть звідти прибути рятувальники на гасіння. Але в мерії кажуть, що сучасна машина у повітряних воріт є. Незрозуміло тоді, навіщо потрібно було укладати договір аж з "Борисполем".

Але найголовніше, місто і ДСНС не просунулися у питанні будівництва нових пожежних депо в Лузанівці та Аркадії. У першому випадку виділена тільки земля, а в другому і її немає.

Читайте також: Загиблі у коледжі: Хто став жертвами страшної пожежі в Одесі

Варто зазначити, що депутат Одеської міськради Ганна Позднякова опублікувала список закупівель рятувальників, які були проведені за рахунок бюджету міста. Загальний обсяг фінансових ресурсів за Програмою пожежної та техногенної безпеки становить 55,4 мільйона гривень. У 2017 році за рахунок бюджету Одеси профінансовано 11,6 млн грн, а в 2018 – 9,3 млн грн.

У 2019 на ремонт "спецтехніки для реагування на надзвичайні ситуації та допомоги населенню, яке проживає в висотках", витратили півтора мільйона гривень, а на закупівлю обладнання і матеріально-технічних засобів було передбачено понад 2,1 млн грн. На поточний ремонт техніки передбачено 257 тисяч, а на паливно-мастильні матеріали – 2,5 млн грн. 

Відзначимо, що значну частину витрат також віднесли на четвертий квартал нинішнього року.

У списку не виявилося жодного так званого "куба життя", але в відомстві пояснили це тим, що треба внести в документи кожної пожежної частини як будь-яке обладнання, так і інші необхідні речі. Зараз у ДСНС мають намір доповнювати такі переліки.

У 2018 році однією з найдорожчих трат рятувальників виявився формений одяг пожежників – 90 фуфайок з коміром, 152 фуфайки, 52 повсякденних робочих костюма, 55 жіночих спідниць, 95 светрів і 90 літніх кепі. Такий повсякденний одяг обійшрвся у 188,5 тисяч. При цьому замовили лише 17 касок, на які витратили 59 тисяч гривень. На 104 пари повсякденних черевик виділили 100 тисяч. Однак існує і такий пункт як "чоботи пожежні", 77 пар обійшлися майже в 200 тисяч, а рукавички (або карги) коштували 49,9 тисяч.

Сумнівні підрядники

Після пожежі був опублікований ряд розслідувань, в яких викривали схеми при закупівлі рятувальників.

Так, головне управління ДСНС в Одеській області закупило фільтри для протигазів у фірми "Наука". Ця фірма фігурувала у розслідуванні про корупцію. Як пише "Слідство.Інфо", торги відбулися 2 грудня. У них брали участь три компанії - UASafety з Києва, "Дозор" з Дніпра і "Наука" з Кропивницького. Переможцем тендеру визнали останню, хоча під час торгів вона запропонувала найбільшу суму. Однак, як зазначено в протоколі розкриття, конкуренти "Науки" не відповідали вимогам тендерної документації. Управління ДСНС в Одеській області закупить у фірми з Кропивницького 500 комбінованих фільтрів для протигазів за 240 тис. грн. 

Як випливає з рішення Ленінського районного суду Кропивницького від 27 березня 2017 року, фірма "Наука" фігурувала у кримінальному провадженні про розтрати і привласненні майна. Під час досудового розслідування правоохоронці встановили, що підприємство фактично володіє монополією на виробництво фільтруючих протигазів ФП-М95У і ФП-М05У, які прийняті на озброєння української армії.

За версією слідства, фірма значно завищувала вартість протигазів, які поставляла Збройним Силам. Таким чином, вважають правоохоронці, власники підприємства привласнили майже 1,5 млн грн.

Як пише "Українська Служба Інформації", згідно з даними аналітичного модуля Prozorro, протягом поточного року ГУ ДСНС в Одеській області провело 128 процедур закупівель з очікуваною вартістю трохи більше 17 мільйонів гривень. Пік закупівель припав на січень 2019 року.

Найбільше грошей в управлінні витратили на бензин, дизпаливо і нафтопродукти. Майже 1,5 мільйона бюджетних гривень за весь рік було витрачено на послуги з ремонту та техобслуговування.

На екіпіровку пожежних витрачалися "смішні" гроші, тому робота одеських рятувальників мало відрізняється від того, як гасили пожежі у Середньовіччі. Наприклад, протягом року було закуплено лише 74 пари захисних рукавиць для пожежних на загальну суму 39 тисяч гривень.  Для порівняння: на друковану продукцію – інформаційні бюлетені та листівки – одеська ДСНС за рік витратила майже 25 тисяч бюджетних гривень.

На протипожежне обладнання в цілому за весь рік витрачено близько 55 тисяч гривень. Йдеться про дві закупівлі – два пожежних стволи і 25 рукавів. І це на всю Одеську область! Зате за 47 тисяч бюджетних гривень обласне управління купило торік вертикальні жалюзі.

Дивна поведінка чиновників мерії і мовчання в ОДА

Досить дивно поводилися на засіданні сесії міськради чиновники мерії. Вони провели публічну прочуханку "ворогів" і журналістів, які, на їхню думку, не були об'єктивні до ситуації, а ще з перших днів вели активну піар-компанію навколо гасіння.

Зазначимо, що вся основна інформація виходила від віце-мера Павла Вугельмана, який не відповідає за суміжні сфери в місті. Так, наприклад, значну частину робіт виконували працівники комунальних підприємств міста, підпорядкованих Департаменту міського господарства, але ні Дмитро Жеман як директор, ні профільний віце-мер Анатолій Орловський активно не коментували ситуацію, хоча перший був на Троїцькій.

Що стосується Одеської ОДА, то інформаційно область підключилася трохи пізніше міста, і в основному інформаційні повідомлення стосувалися роботи штабу і офіційних даних. Широкої інформаційної кампанії команда губернатора не розгорнула.

Чого дійсно не вистачало одеситам, так це своєчасної та точної інформації. ДСНС, Одеська ОДА та Одеська міськрада поводили себе як "лебідь, рак та щука" – всі давали інформацію щодо процесу ліквідації наслідків пожежі та пошуково-рятувальних дій, проте нерідко те, що казали одні, геть не збігалося з тим, що давали інші.

І на останок. Доля будівлі на Троїцькій поки що невідома, як її будуть відновлювати – також. Ймовірно, про це питання будуть дискутувати пізніше. Поки що не йдеться навіть про консервацію.

 

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme