Одеський календар: Незламний пам'ятник Воронцову вистояв понад 150 років

У 1863 році жителі Одеси вирішили вшанувати пам'ять Михайла Воронцова та встановили йому на Соборній площі пам'ятник, який вистояв попри всілякі негаразди

Одеський календар: Незламний пам'ятник В…
Пам'ятник Михайлу Воронцову, ХІХ століття

Встановлення пам'ятника генерал-губернатору Новоросійського краю князю Михайлу Воронцову сталося 20 листопада 1863 року. Це був другий встановлений у місті пам'ятник після Дюка.

Пам'ятник являє собою бронзову статую князя, загорнутого у мантію і з фельдмаршалським пірначем в руці. Скульптура міститься на чотирикутному постаменті з кримського діориту. На лицевому боці п'єдесталу надпис дореформеною російською: "Найсвітлішому князю Михайлу Семеновичу Воронцову вдячні співвітчизники. 1863." На зворотному боці: "Генерал-Губернатору Новоросійського краю і Бессарабії 1823—1854.", на інших боках розміщені барельєфні зображення битви при Краонні та взяття Варни із надписами "Краон 1814." і "Варна 1828.". У цих подіях Михайло Воронцов брав безпосередню участь.

Сучасний вигляд пам'ятника Михайлу Воронцову

Автором пам'ятника став архітектор Франц Боффо, який залишив в Одесі по собі немалий слід. А ваяти бронзового Воронцова довірили скульптору Фрідріху Бруггеру. Він робив обличчя Воронцова по одному з останніх портретів, який намалював художник Франц Крюгер. Саме тому обличчя на пам'ятнику дуже схоже на оригінал. Бронзові деталі виготовляли у Німеччині, а граніт для п'єдисталу привезли з Криму. Камінь добували поблизу Аю-Дагу. Величезною проблемою стала доставка багатотонних брил в Одесу. Для навантаження на судно їх протягом трьох місяців тягли по узбережжю, засипаючи яри камінням і деревами. Великі труднощі були і під час вивантаження граніту у порту і доставці його на Соборну площу.

Але врешті решт пам'ятник побудували і 8 листопада (за ст. Стилем) 1863 року пам'ятник був відкритий – при великому скупченні народу і в присутності самого скульптора. Огорожа пам'ятника складалася з 12 прикрашених гербом міста чавунних тумб і натягнутих між ними ланцюгів.  

Після більшовистського перевороту, який стався у 1917 році, нова влада вирішила демонтувати пам'ятник, проте нічого не вийшло. Бронзового Воронцова обмотали тросами та почали тягнути трактором, але пам'ятник встояв, а трос лопнув. Проте одну з табличок замінили, написавши на ній строки з епіграми Олександра Пушкіна "Напівмілорд, напівкупець". 

Пам'ятник Воронцову у період до 1917 року

Під час Другої світової поруч з пам'ятником стояли зенітки, а у повоєнні роки у Воронцова з'явився сусід – бронзовий Сталін. Проте після смерті Іосіфа Віссаріоновича його пам'ятник знесли, але Воронцов залишився. 

Барельєфи на отригінальні написи на пам'ятник Михайлу Воронцову повернули лише після 1991 року. 

Читайте також: Одеський календар: 19 листопада народилися біолог-еволюціонист та "батько" трикутного інтеграла

Читайте також: Одеський календар: 18 листопада народився засновник богадільні добросердних сестер

Читайте також: Одеський календар: 17 листопада народився скрипаль, який вчив грі на скрипці Ейнштейна

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme