Одеський календар: 18 листопада народився засновник богадільні добросердних сестер

Багатьом одеситам відома церква ікони "Всіх скорботних радості", що навпроти провулку Віри Інбер, проте мало хто знає, що на цьому місці було 100 років тому

Одеський календар: 18 листопада народивс…

У молдовському місті Ясси в родині боярина 18 листопада 1791 року народився Олександр Стурдза. Чималий внесок він вніс у життя Одеси. Depo.Одеса нагадує, ким була ця людина.

До Одеси Олександр Стурдза вперше прибув у 1821 році, проте пробув у місті недовго і потім залишив його. А вже по закінченні Російсько-турецької війни 1828—1829 років, під час якої він керував похідною канцелярією, остаточно оселився в Одесі. У цьому місті він писав літературні, богословські, філософські твори, брав участь у боротьбі з чумою, займався благодійністю. Був одним з членів-засновників Одеського товариства історії та старожитностей. 

В останні роки свого життя Стурдза зосередив свою діяльність на облаштування заснованої їм "Стурдзовської громади добросердних сестер". Богадельня була побудована на кошти, які пожертвували на її створення як приватні особи, так і громадські організації та комерсанти. Крім того, тодішній градоначальник Михайло Воронцов добився, щоб на будівництво були спрямовані кошти й з міської казни. Церкву при богадельні освятили у 1850-му, а наступного року у громаді заселилися 16 жінок, а у 1852-му були зайняті всі 24 ліжка. Згодом число жінок у богодельні збільшилося.

Наприкінці 1990-х залишки Стурдзовської громади передали УПЦ, по закінченню їхньої реконструкції у 1999 році відкрилася церква ікони Божої матері "Всіх скорботних радості".

Помер Олександр Стурдза 13 травня 1854 року у містечку Манзир Бессарабської губернії - нині це Тарутинський район. Його тіло перевезли до Одеси та поховали у родинному склепі на цвинтарі-погості у Воскресенської церкви (тепер — Святої Марії Магдаліни). Із приходом радянської влади цвинтар був зруйнований (на початку 1920-х років), а склеп — спустошений. Зараз на місці колишнього склепу стоїть каплиця.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"