Хто він – художник Ройтбурд, що очолив Одеський художній музей

Олександра Ройтбурда, який переміг у конкурсі на посаду директора музею, не могли затвердити на посаді з грудня минулого року. Точніше, вочевидь, не дуже хотіли

Хто він – художник Ройтбурд, що очолив О…

У понеділок, 19 березня, голова Одеської ОДА Максим Степанов представив працівникам Одеського художнього музею нового керівника закладу – Олександра Ройтбурда. Повідомлення про призначення викликало обурення присутніх представників "Опозиційного блоку", проте Степанов зазначив, що виконувачем обов'язків художник став не просто так, а згідно з чинним українським законодавством, а саме законом "Про культуру".

На своїй сторінці у Facebook Степанов так прокоментував призначення нового директора: "Вірю, що після його призначення, туристи вагатимуться, що вони бажають побачити першим – архітектуру чи музеї. Вірю, що Одеська область насправді стане культурним центром. Не тільки України, а й усієї Європи. Про це багато, хто каже, але коли доходить до справи – лише балачки. Ми ж почали вже сьогодні, з художнього музею. Реформувати та рятувати його потрібно вже зараз".

Depo.Одеса нагадує, чим прославився Олександр Ройтбурд та чого на нього вз'їлися "опоблоківці".

Ройтбурд-керівник

Народився Олександр Ройтбурд в 1961 році в Одесі. Тут жив, навчався в педагогічному університеті, тривалий час працював на різних посадах у мистецьких організаціях і паралельно писав картини. З 2002 року художник перебрався до столиці, де очолив Галерею Гельмана.

Варто зауважити, що противники Ройтбурда, які влаштовують "фекальні скандали" та критикують художника за творчість, заявляють, що просто вболівають за музей, якому потрібен директор-"господарник". Але при цьому чомусь "забувають", що Ройтбурд якраз має чималий і успішний досвіт управлінця. Власне, члени комісії, що віддали свої голоси за художника, звертали на це увагу – як і на програму розвитку музею, яку представив Ройтбурд. Зокрема, він пообіцяв працювати над умовами зберігання колекції музею, що у світлі останніх подій досить актуально, адже стан музею нині плачевний, і це загрожує експонатам: під час дощів у експозиційних залах ставлять відра, в які з дірявої стелі стікає вода, а паркетну підлогу накривають поліетиленом.

Фото: Facebook/Олександр Ройтбурд

Коли колективу музею таки представили нового керівника, Ройтбурд розповів про свої плани на найближчий час. Він пообіцяв, в першу чергу, налагодити стосунки з тими, хто там працює. Також Ройтбурд збирається залучити експертів, щоб дізнатися, який ремонт потрібен будівлі музею. "Має бути клімат-контроль, сучасне освітлення, всі технічні параметри мають відповідати реальності", - заявив він.

Новий керівник не планує революційно підходити до змін в експозиції. Крім того, він пообіцяв не перетворювати музей на храм сучасного мистецтва. "Звичайно, воно має слугувати розвитку музею, але знімати класичні шедеври та замінювати своїми картинами я не планую", - заспокоїв Ройтбурд.

Читайте також: "Прокотили" Ройтбурда, потішили Радковського: Як пройшла перша сесія Одеської облради

Крім того, в планах митця – оновлення сайту та створення опекунської та громадської рад, які братимуть участь у житті музею. В багатьох напрямках Ройтбурд сподівається на допомогу меценатів.

Фото: Facebook/Максим Степанов

Читайте також: Сесійні будні Одеси: Мільйони для силовиків та війна з культовим Ройтбурдом

Ройтбурд – митець

Зазначимо, що Ройтбурд був куратором понад 10 різноманітних виставок, а також сам взяв участь у понад 100 проектів як в Україні, так і за її межами.

Загалом він написав більше тисячі картин різних жанрів, хоча сам неодноразово в інтервью зізнавався, що підрахунок не веде. Його роботи зберігаються і у художньому музеї, керівником якого він став, і в київському центрі сучасного мистецтва PinchukArtCentre. Є його роботи у Третьяковській галереї у Москві та Державному Російському музеї в Санкт-Петербурзі. Побачити роботи художника можна й в нью-йорксьому Музеї сучасного мистецтва МоМА та інших.

Найбільші шанувальники Ройтбурда мають його картини у приватних колекціях. Один з них на лондонському аукціоні Phillips, de Pury & Company у 2009 році купив картину з серії "Прощавай Караваджо" за $97 000. Ройтбурд написав цю роботу під враженням, коли з Одеського Музею західного та східного мистцетва була вкрадена картина "Поцілунок Іуди". Ім'я покупця, що став власником картини українського художника, так і залишилося невідомим.

Картина Ройтбурда, що була продана на лондонському аукціоні

Ройтбурд-блогер

Олександр Ройтбурд у Facebook на своїх сторінках, яких у нього три, активно ділиться своїми думками. Загальна кількість його підписників сягає понад 50 тисяч осіб: хтось з цих людей підписаний на одну його сторінку, хтось – одразу на всі, щоб не пропустити ані слова з того, що напише художник.

Ройтбурд не тільки активно пише коментарі, але і не менш активно спілкується зі своїми читачами та друзями. Своє призначення він також прокоментував у Facebook: "Губернатор Одеської області Максим Степанов призначив мене директором музею. Дякую всім вам за підтримку".

Противники Ройтбурда нерідко використовують його дописи як аргумент проти нього, проте він завжди знає, що їм відказати. Наприклад, Одесу він називає "пгт Одесочка", що багато кому не подобається, бо вони вважають місто столицею якщо не всього, то, принаймні, свого світу. "Да, пгт (смт – селище міського типу, - Ред.) – це саме те, во що вони вже практично перетворили моє колишнє прекрасне місто", - відповідає на звинувачення Ройтбурд.

Ройтбурд-революціонер

Нерідко опоненти художника звинувачують його і в тому, що він не вважає, що 2 травня 2014 року в Одесі сталася трагедія, коли загинули люди в Будинку профспілок. "Як би ця подія не подавалася пропагандиськими ЗМІ, ми повинні розуміти, що 2 травня 2014 року – день, що врятував країну", - заявив Ройтбурд в одному з інтерв'ю. Він вважає, що якби Одеса перетворилася на "ОНР" та у Харкові виникла "республіка", то України не було б.

Фото: Гордон

Зазначимо, що Олександр Ройтбурд з самого початку підтримував Революцію Гідності. Він виходив на Майдан і одним із перших публічних людей у відкриту заявив про своє ставлення до подій того часу. Саме тоді Ройтбурд став найбільш активно писати у Facebook. "Я відчув, що мені треба виговоритися. Особистого спілкування було недостатньо, і я почав писати в Facebook. До цього я там в основному постил картинки, вірші, рефлексував з приводу ювілейних дат", - признався він колись.

Яким буде Ройтбурд на посаді директора Одеського художнього музею, покаже час. Його прихильники вірять в те, що він зможе навести лад та зробить цей куточок Одеси більш привабливим.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme