Минула краса та туманне майбутнє: Що лишилося від унікального будинку Руссова в Одесі

Нещодавно офіційно стартували ремонтно-відновлювальні роботи на пам'ятці архітектури місцевого значення - будинку №21 по Садовій вулиці в Одесі

Минула краса та туманне майбутнє: Що лиш…

Майбутнє однієї з найкрасивіших та найдивовижніших пам'яток міста, Будинку Руссова, досі невідоме. Поки що є лише інформація про те, що його будуть рятувати, а ось що там буде далі та який вигляд матиме будівля після ремонту з внутрішніми інтер'єрами - загадка. Справа в тому, що в мерії не кажуть, хто буде власником чи орендарем, а тому неможливо спрогнозувати, що буде з внутрішніми приміщеннями. З фасадом та конструктивом все більш-менш зрозуміло – йому треба надати вигляд минулих літ. Depo.Одеса вирішив показати, якою зараз є одна з найвідоміших пам'яток архітектури Південної Пальміри та що залишилося від колишньої величі історичної будівлі.

Трохи історії

Чотириповерховий будинок в стилі необароко був побудований в 1987-1900 роках за проектом архітектора Чернігова. Цю будівлю завдяки неповторним архітектурним і декоративним рішенням одразу назвали одним з найгарніших в місті, а належала вона відомому меценату, почесному громадянину Одеси - Олександру Руссову.

Високий, стрункий і симетричний, ніби спрямований вгору Будинок Руссова спочатку був жовтого кольору, а потім його перефарбували в зеленувато-білі тони. Він був багато оздоблений зовнішнім декором, над яким працював художник-архітектор Шмідт. А скульптурні композиції, що прикрашають фасад будинку, були створені в майстерні знаменитого скульптора Едуардса. Кожне вікно, кожен балкончик виділялося своїм витонченим скульптурним оформленням: тут і ніжні і легкі рослинні мотиви, і фігури людей. Зараз частина з них збережена, а інші втрачені. Найстрашніше те, що з вікон навіть не прибрали дерева, які наросли тут за довгі роки. Вони продовжують й надалі руйнувати будівлю.

Будинок Руссова з самого початку був прикладом та одмінантою для всього кварталу у центрі міста. За задумкою власника будинка, він і мав стати саме таким - красивим, дорогим на розкішним.

Вінчала архітектурну композицію Будинки Руссова шестигранна башточка, встановлена ​​на круглому куполі. Зараз купол практично втрачений, він серьйозно постраждав під час однієї з пожеж, проте його обіцяють звести заново.

Після завершення будівництва перші поверхи будівлі були здані під дохідні приміщення, а на верхніх в просторих апартаментах розмістилися перші мешканці. Тоді ж, в 1898 році, сюди і переїхала аптека Гаєвського, що існувала в Одесі з 1878 року. Вона послужила однією з причин настільки широкої популярності Будинку Руссова. Аптека проіснувала тут більше 100 років, з моменту відкриття вона стала найбільшою та найзнамітішою на території Південної України до визнанням аварійності будівлі. В аптеці не тільки продавалися будь-які ліки, але і за індивідуальними рецептами виготовлялися різноманітні препарати, навіть готувалося мило, що стало так популярним у Бессарабії. А науковий центр на базі аптеки славився не тільки створенням унікальних ліків, але і дослідницькими роботами співробітників.

Будинок Руссова сьогодні

Попри час та пожежі у будинку збереглися унікальні скульптури та ліпнина. Янголи, розписи та інші елементи декору приміщення навіть зараз захоплюють своєю красою.

Стелі у приміщеннях були прикрашені ліпниною та розмальовані у різні кольори. Все тут робилося так, щоб у людей, які потрапляли до будівлі, перехоплювало дух і вони ніколи не могли забути побачене. Нажаль, від тієї краси на теперішній час мало що залишилося.

На жаль, на стінах у кімнатах з'явилися й інші написи та "малюнки", авторами яких є наші сучасники. Після того, як з будівлі виїхали мешканці і до неї міг потрапити кожен охочий, тут оселялися безхатченки та нерідко проводили час наркомани.

У кімнатах після них залишилося чимало "артефактів". Зараз все сміття, в тому числі і розруйновані конструкції будівлі майже вивезли. На початку реставраційних робіт в мерії казали, що з території біля Будинку Руссова та з частини підвалів вивезли понад 900 тонн сміття, проте його там ще залишилося чимало.

Сумна правда будинку

Будинок Русова за останні десять років горів разів десять. Тому не дивно, що в ньому втрачено 19% перекриття, а в міськраді активно розкручують тему, що балки будівлі підпиляли, щоб фізично знищити унікальний пам'ятник за прикладом готелю "Спартак", що знаходився на вулиці Дерибасівській. В міськраді, скоріше за все, натякають на колишнього власника групу компаній "Інкор" Руслана Тарпана, у власність якого перейшла більша частина квартир будинку. Проте в мерії не можуть надати відповідь, чому в місті не консервували цей будинок, а також інші, що розташовані по сусідству та не вжили ніяких заходів для їхнього порятунку. Всі пам'ятки архітектури тут знаходяться зараз у жахливому стані.

На першому етапі будівельники потрібно провести першочергові укріплювальні роботи та посадити будинок на залізобетонну основу, а для цього необхідно відкопати праве крило, яке ближче до Преображенської (воно перебуває в найгіршому стані). Роботи почнуться з лівого крила і триватимуть мінімум півроку, хоча не виключені сюрпризи, тому терміни можуть бути продовжені. На другому етапі почнеться копітка відновлення фасадів і ліпнини, яка була унікальна не тільки для Одеси, а й для східної Європи в цілому.

Проекту відновлення внутрішніх приміщень і інтер'єрів поки немає. Цю документацію ще належить розробити. На перші два етапи реконструкції місто витратить 108 мільйонів гривень. А ось приватник, який володів більшістю квартир та майбутній орендар (якщо він буде), нічого. Хоч про те, що частину будівлі можуть передати, казали неодноразово.

"Обласне управління не погоджується з проектом детального плану території, розробленим київським "Діпромісто". Їх не влаштовують функціональні вимоги до майбутнього будинку. Ми пропонуємо використовувати його як готель з об'єктами обслуговування", - зазначив на одній з апаратних нарад в мерії головний архітектор міста Олександр Голованов.

У пам'ятник точно повернеться аптека Гаєвського, в частині приміщень розміститься музей, однак з приводу інших ще чекають переговори з власником групи "Інкор" Русланом Тарпаном.

Зазначимо, що з останнім пов'язана компанія "Ренесанс". Вона є управляючої компанією, яка обслуговує більшість будинків цієї частини центру міста.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme