Як одеська влада "пошуками крайнього" добиває унікальний будинок

В останній день вересня у Будинку Руссова сталася чергова пожежа. І одесити вже не вірять, що колись велична будівля отримає нове життя

Як одеська влада "пошуками крайнього" до…

Ввечері, 30 вересня, Одесу сколихнула новина – Будинок Руссова знову горить. Починаючи з 2009-го, у будівлі періодично траплялися пожежі, в яких звинувачували то безхатченків, які вирішили там оселитися, то ще когось з асоціальної верстки містян. Проте жодного разу за руку з сірником нікого не впіймали. Минали роки, змінювалися мери, проте рятувати будівлю не на словах, а на ділі ніхто не поспішав. Цього року в Одеській мерії заявили, що будинок будуть реконструювати, подарують йому друге життя. Тож Depo.Одеса вирішило з'ясовувати, чи є у будівлі майбутнє, чи вона перетвориться на груду обгорілого каміння, і на цьому місці збудують чергову багатоповерхівку чи торговий центр.

Хроніка пожеж

Для початку – невеличкий екскурс в історію, аби зрозуміти, чому так опікуються одесити будівлею. Будинок Руссова був зведений у 1890 - 1908 роках за проектом арітектора Леоніда Чернігова. Належав будинок відомому одеському мільйонеру Олександру Руссову. Після його смерті ділянку та будинок викупив власник, можна сказати, культової для Одеси аптеки, яка розташовувалась на першому поверсі, – Антон Гаєвський. Тривалі роки будинок був одною з визитівок Одеси, його фотографували туристи зі всього світу. Наразі будинок має статус пам'ятника архітектури місцевого значення, проте, нажаль, майже зруйнований часом та пожежами.

Перша – найгучніша – пожежа у будівлі сталася в ніч з 29 на 30 вересня 2009 року. Потужне полум'я охопило верхні поверхи південної фасадної частини будинку. Через значні пошкодження всіх мешканців відселили, проте на першому поверсі продовжувала працювати аптека Гаєвського. До будівлі начебто приставили охорону, проте дивилися за нею нерегулярно, і час від часу в Інтернеті з'являлися фото любителів познімати з даху будівлі або всередині. Винних у пожежі так і не було знайдено, хоча офіційні джерела повідомляли, що начебто стався підпал.

Через три роки після першої пожежі, восени 2012, на нижніх поверхах сталося ще одне загоряння, а наступного року у черговий раз полум'я охопило будівлю між другим та третім поверхами.

Пожежа у 2012 році

Фото: Думська

У 2012 році наче почався якийсь рух з боку влади: за рахунок коштів обласного бюджету провели так звані "першочергові протиаварійні роботи" – збудували тимчасовий дах, забили вікна та двері та укріпили місця, що обвалилися, дерев'яними підпорками та балками.

За інформацією ЗМІ, у 2013-му одеська мерія, яку на той час очолював Олексій Костусєв, прийняла рішення та переклала відповідальність за відновлення будівлі на балансоутримувача - компанію, підконтрольну одіозному бізнесмену Руслану Тарпану. Свого часу він викупив значну частину приміщень у будівлі. В мерії вирішили, що саме "Ренесанс", який належить олігарху, повинен відновити та реконструювати пам'ятку архітектури. Проте дива не сталося: Тарпан так нічого й не зробив для порятунку будівлі.

У наступному році Володимир Немировський, який очолив Одеську ОДА, вирішив рятувати Будинок Руссова: він збирався через суд повернути будівлю у власність міста. Проте хто буде проводити реконструкцію будівлі, так і не розібралися.

Минав час, будівля продовжувалася руйнуватися та час від часу горіти. У березні 2015 року Одесу сколихнула інформація про нову пожежу у будівлі: горіло сміття на другому поверсі. Хто його підпалив - знову не відомо. Того ж року, 21 травня, Одеський міськвиконком юридично визнав Будинок Руссова аварійним та таким, що не підлягає для використання у якості житлового.

Фото: Слово

Таке рішення було ухвалене з огляду на висновки спеціальної комісії, створеної для проведення експертизи щодо стану будівлі. На той час Будинок Руссова вже був у власності обласної ради, якій мерія видала рекомендації: або провести ремонтно-відновлювальні роботи будівлі за рахунок обласного бюджету, або передати його в комунальну власність територіальної громади Одеси, якою він фактично є. Проте квартири у будівлі досі перебувають у власності Руслана Тарпана.

У січні минулого року підрозділи ДСНС двічі виїзджали на виклики про пожежу у Будинку Руссова. За день.

Мерія кидає "рятувальний круг"

Цього року мерія заявила про ідею вилучення помешкань, проте директор юридичного департаменту міськради Інна Поповська висловила сумніви в успіху таких спроб. "Стаття закону говорить про те, що право на вилучення має держава. А ми не держава. Ми можемо, звичайно, подати в суд, посилаючись на бездіяльність облдержадміністрації, до якої ми неодноразово зверталися. Але тут є великі сумніви в тому, що нам вдасться це зробити", - підкреслила Інна Поповська.

Наприкінці серпня 2017 року у мерії створили чергову комісію, яка повинна була провести обстеження Будинку Руссова. До справ підключили німецьких фахівців, які провели 3D-сканування будівлі, щоб в подальшому провести комп'ютерне моделювання. Кошти на будівлю, а саме 61 мільйон гривень, мерія планує виділити з мільярдного кредиту, який хоче взяти в "Укргазбанку". Проте чи погодяться депутати брати такий кредит – поки не відомо. Що вже відомо, так це те, що пропонують зробити з Будинком Руссова у мерії. Комісія після обстеження надала рекомендації: при реставрації зберегти функцію забудови для суспільного користування. Тут пропонують розташувати готель, музей-аптеку Гаєвського і Поповського, підприємство громадського харчування та коворкінговий простір.

Зараз проектну документацію ремонтно-реставраційних робіт будівлі розробляє науково-виробничий центр "Екобуд". Згідно з його дослідженнями, будівля непридатна для експлуатації з технічних міркувань, але основні несучі конструкції, стіни і фундамент лишаються в задовільному технічному стані, і в цілому Будинок Руссова підлягає відновленню.

Чи стане остання пожежа останньою

Наостанок – трохи докладніше про нещодавні події. 30 вересня Будинок Руссова знову горів. Полум'ям були охоплені підвальне приміщення, перший та другий поверхи лівого крила будівлі. Знову крайнього, хто влаштував підпал, не має. Але в ГУ ДСНС України в Одеській області кажуть, що пожежа почалася саме з підвалу.

2 жовтня під час апаратної наради в мерії Геннадій Труханов звинуватив у пожежі колишнього очільника Одеської ОДА Михеїла Саакашвілі. У день пожежі останній проводив біля пам'ятника Дюку зустріч зі своїми прихильниками.

"Як тільки заговорив про Будинок Руссова, виникла пожежа. Ось безглузда випадковість Тут же камери на тлі чорного диму", - сказав мер. Зазначимо, що зараз Труханов б'є себе у груди і запевняє одеситів, що мерія руками та ногами буде рятувати Будинок Русова та відновлювати його. "За останні три місяці ми просунулися досить далеко в рішенні проблеми Будинку Руссова. Фактично зробили все, щоб підготуватися до відновлення об'єкта. Сьогодні нам належить юридичне протистояння з тими, хто претендував на цей будинок і претендує досі. Ми до цього готові", - зауважив Труханов та заявив, що у будинку встановлять охорону.

Відразу після пожежі міський голова приїхав до будівлі. Окрім нього тут же "засвітився" і Саакашвілі зі своїми прихильниками. Колишній голова Одеської ОДА, у свою чергу, звинуватив Труханова у тому, що саме його люди підпалили будівлю.

Тут же був помічений народний депутат Олексій Гончаренко. На своїй сторінці у Facebook нардеп написав: "Кожна гастроль Саакашвілі в нашому місті просто так не проходить. За час минулої побувки ми втратили Масонський будинок і фасад Морвокзалу. Тепер ось горить будинок Руссова... Зате у Міхо гарний фон для включень".

Не залишився осторонь і Руслан Тарпан. "Компанія "Інкор-груп" вважає, що сьогодняшня (30 вересня, - Ред.) пожежа в Будинку Руссова - це спланований акт по остаточному знищенню будівлі. При цьому, за традицією, що склалася, вся відповідальність за скоєне покладатиметься на генерального директора компанії Руслана Тарпана", - завбачливо проголосили на сторінці у Facebook, яка ведеться від імені бізнесмена.

Таким чином, цікавезна архітектурна пам'ятка стає ще й жертвою політичних розборок. І поки влада та політики різних рівнів піаряться, будинок продовжує руйнуватися, а одесити – втрачати надію на те, що колись Будинок Русова знову стане візитівкою Одеси, і його не соромно буде показати туристам зі всього світу. Єдине, на що залишається сподіватися, так це те, що "гвардійці", яких приставить мерія, будуть пильно дивитися, щоб у будівлі не сталося чергової - не виключено, що фінальної - пожежі.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme