Як живеться і працюється одеським "айтішникам"

Depo.Одеса з'ясувала, як живеться в Одесі програмістам та іншим "айтішникам", і чи є майбутнє у ІТ в Україні

Як живеться і працюється одеським "айтіш…

В світлі недавніх подій з нашумілою угодою 2015 року на українському ІТ-ринку, в якій популярний американський мобільний додаток Snapchat придбав одеський стартап Looksery за $150 млн, яким будуть користуватися світові бренди, журналісти Depo.Одеса вирішили поспілкуватися з провідним одеським програмістом, який працює в одній з дочірніх  американських компаній.

Наш співбесідник Костянтин Едуардович займає посаду team leader'а. 

- Як Ви прийшли в ІТ? Що стало для Вас головним в виборі професії?

Мені просто подобалися комп’ютери.

- А в якому віці Ви почали працювати програмістом? І скільки Вам зараз років.

В 19 років. А зараз мені 27.

- Де Ви навчались? Чи доводилося поєднувати навчання з роботою?

Я навчався в Одеському Державному Гідрометеорологічному університеті.
Перший рік роботи довелося поєднувати в навчанням. В нашій справі, як і будь-де, все пізнається на практиці. Тому працюючи вчився, а навчаючись - працював і розвивався.

- Ви народились і навчались в Одесі. Чи доводилося працювати і в інших містах України? В якому місті України, на Вашу думку, краще розвинута ІТ-індустрія?

В певний період своєї кар'єри працював і в столиці, але Одеса - моє рідне місце, а вдома "і стіни зігрівають".

На мою думку, в теперішній Україні немає такого поняття, що в якомусь з міст IT-галузь розвинута краще, ніж в інших, що би там не намагалися нам довести пан Садовий та його друзі...

Традиційно ІТ-індустрія розвивається там, де до того є певні передумови. Наприклад, доступність технічних навчальних закладів, котрі випускають достатню кількість потенційних кваліфікованих спеціалістів. А відтак це Харків, Київ і Одеса, але не Львів. Саме тому намагання створити там ІТ-кластер виглядають не зовсім природніми.

- І як зараз живеться і працюється "айтішникам" в Одесі?

Відносно непогано живеться. І працюється також.

- Чи доводилося Вам побувати за кордоном завдяки Вашій професії? В яких країнах?

Так, доводилося бувати в США, Нідерландах та Ізраїлі.

- На Вашу думку, за що за кордоном так цінуються наші спеціалісти?

Припускаю, що саме за те, що вони відрізняються тим, що не є спецалістами вузького профілю, і їх знання охоплюють досить велику частину питань, які можуть виникати у галузі розробки програмної продукції. Так би мовити, ми - універсальні "солдати".

- А як ставляться іноземні спеціалісти до своїх українських колег? Чи багато українських програмістів-емігрантів доводилося зустрічати за кордоном?

Ставляться як до будь-кого іншого. Так, українських програмістів-емігрантів там досить багато. "Витік мізків" з України, на жаль, триває і зараз.

- Останнім часом СБУ та інші державні служби проводять обшуки в офісах "дочок" іноземних компаній-розробників. Чи є сенс їм продовжувати свою діяльність в нашій країні, і чи сильно це знижує інвестиційну привалбливість України у цій галузі?

Мені здається, СБУ і іншим державним службам взагалі немає сенсу продовжувати свою діяльність в нашій країні. Вони займаються не тим, для чого призначені. Але те, що вони роблять зараз, - це банальна агонія системи, яка не може в повній мірі контролювати цю галузь. ІТ для них - це щось космічне.

- Ні для кого не є секретом, що працівники індустрії інформаційних технологій у наш час отримують доволі хорошу винагороду за свою працю, але багато хто з українських ІТ-спеціалістів, які працюють на іноземні компанії і отримують заробітну плату з-за кордону, жаліється на те, що в Україні влада робить все, щоб їх "обібрати". Які зміни мають відбутися в країні, щоб, як то кажуть, "були і вовки ситі, і вівці цілі"? Чи сплачують програмісти офіційні податки?

Так, зараз більша частина фірм та індивідуальних контрактників намагаються сплачувати податки аби залишатись у правовому полі, проте держава зі свого боку не гарантує ніякого захисту, і справді це більше схоже на те, що на нас намагаються наживатися саме чиновники та можновладці.

- Мер Львова Андрій Садовий в останні кілька років почав позиціонувати своє місто як пристанище для "мізків" в сфері інформаційних технологій. Чи є у Одеси перспективи та потенціал стати другою "Кремнієвою долиною", а у України - бути не тільки джерелом, але і однією з головних країн-колисок для ІТ-спеціалістів?

Думаю така можливість у нашого міста та країни є, але, як я вже зазначив раніше, не розумію, до чого тут Львів.

- Не так давно український інтернет підірвала новина про купівлю американською компанією Snapchat одеського стартапа Looksery за $ 150 млн. Чи є сенс подібним вітчизняним стартапам лишатися в Україні? І чи багато втрачає наша країна, коли вони переїжджають за кордон?

Чесно кажучи, не знаю. Теперішня ситуація в нашій країні досить складна і непередбачувана, тому заскладно давати якісь прогнози.

- Зараз в ІТ-колах популярна тема про переїзд за кордон. А Ви про це не замислюєтеся?

Ні, не замислююсь. Як кажуть, де народився, там і згодився.

- Що можете порадити молодим людям, які бажають стати ІТ-фахівцями?

Працювати над самоосвітою в галузі програмування та вчити англійську мову.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme