Воскрес із попелу: Як легендарний одеський Будинок Руссова отримав нове життя

У центрі Одеси на Садовій, 21, офіційно відкрили частково відреставрований будинок Руссова

 

Воскрес із попелу: Як легендарний одеськ…
Фото: Facebook/Андрій Котляр

Перший етап реставрації пам'ятника архітектури, який передбачав загальне зміцнення фундаменту будівлі, відновлення перекриттів, центральних сходів, даху, куполу та фасадів, закінчився. Кореспондент Depo.Одеса побував на урочистому відкритті оновленого будинку Руссова. 

Будинок Руссова був зведений у 1897-1900 роках за проектом архітектора Леоніда Чернігова, фасад оформив художник архітектури Валеріан Шмідт. Будівля має статус пам'ятника історії та архітектури регіонального значення. 

Розмови про відновлення будинку Руссова у первісному вигляді велися з 2016 року. При цьому непридатним до використання він був визнаний ще у 2002-му, і з 2004-го офіційно перебував на реставрації. Неодноразово будинок Руссова горів, наймасштабніші пожежі сталися у 2009 і 2016 роках.

Читайте також: Минула краса та туманне майбутнє: Що лишилося від унікального будинку Руссова в Одесі

Одеська міська влада, попри те, що будівля належить бізнесмену-втікачу Руслану Тарпану, все ж таки, взялася за реставрацію. Роботи фінансуються за рахунок коштів мільярдного кредиту, узятого мерією у державному "Укргазбанку". З урахуванням додатково виділених у листопаді 41,7 млн грн перший етап реставрації обійшовся у 150 млн грн. Більшу частину цих грошей підрядник, компанія "Укрспецпроєкт", вже отримав. Наступного року йому заплатять ще 20 мільйонів. 

Фото: Facebook/Андрій Котляр

Читайте також: Купол будинку Руссова вже з новим покриттям

Основні реставраційні роботи були завершені наприкінці жовтня, коли з будинку Русова зняли більшу частину будівельних лісів, хоча муніципалітет обіцяв відкрити його до 225-річчя міста – 2 вересня. До цього часу роботи були завершені лише на 80-85%. В цілому, реставрація тривала півтора року.

За словами керівника компанії "Укрспецпроєкт" Олени Сердюк, на момент початку реставрації будівля була зруйнована на 80-90%. "І коли ми зайшли на об'єкт, як у кожної нормальної людини був передусім страх: впораємося чи не впораємося", – каже вона. Страхи були викликані жахливим станом будівлі, зокрема, її фундаменту. І тільки після завершення робіт з укріплення конструкцій побоювання у представників компанії-підрядника відступили і було зрозуміло, що будівля не впаде, і можна продовжувати роботи.

Олена Сердюк зазначила, що проводити роботи було надто складно, і тому є кілька причин. "В Одесі взагалі досить складно працювати. З одного боку – це складні ґрунти, а під цим об'єктом вони складні, оскільки неоднорідні. А з іншого боку, наш об'єкт був неймовірно запущений: сім пожеж", – розповідає вона. Сердюк відзначила, що не було якогось системного управління будинком Руссова та розуміння колосальних втрат. "І третій момент – це масштабність: він – грандіозний!" – наголосила вона та додала, що будівель такого типу фактично немає в Україні.

Фото: Facebook/Андрій Котляр

Щодо оцінок роботи думки розділилися. Є експерти, які вважають, що відтворення втрачених скульптур проводилося вкрай неякісно. "Фігури зроблені у пластиліновому або надувному стилі – деталей мінімум, тканина схожа на грубу пластилінову масу і виглядає, як незакінчена робота скульптора, як напівфабрикат", – вважає краєзнавець Євген Сокольський. 

Читайте також: Реставрація будинку Руссова: Експерти незадоволені зовнішнім виглядом скульптур

Але пересічні одесити в цілому задоволені результатом. "Дивіться, яка краса!" – з гордістю каже літня одеситка та фотографує відреставрований будинок. 

Фото: Facebook/Павло Вугельман

Відзначимо, що перед знесенням паркану робочі демонтували стовпи, які закривали вид на будинок Руссова. До цього, в середині листопада там спиляли три дорослих дерева.

На урочистому відкритті 27 грудня був присутній мер Одеси Геннадій Труханов, інші чиновники та відомі одесити. Директор Одеського художнього музею Олександр Ройтбурд, який прийшов на відкриття, вважає, що зеленій колір, у який викрасили фасад, треба було зробити трохи сіришим, також охру теж треба було б зробити темнішою. Він поставив п'ятірку з минусом фасаду, а п'ятірку з плюсом – підсвічуванню. Так, відтепер будинок Руссова світиться. 

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme