"Шаріковщина таки перемогла": Як відреагували українці на звільнення Ройтбурда

Декілька разів депутати Одеської облради намагалися зняти з посади директора Одеського художнього музея, і от 4 серпня, під час позачергової сесії, їм це вдалося, причому з легкістю

"Шаріковщина таки перемогла": Як відреаг…

Чого тільки не закидали Олександру Ройтбурду представники "Опоблоку" ще до його призначення: і малює він не те і не так, і розвалить він і без того занедбаний музей, і взагалі він не менеджер. Коли Олександр Ройтбурд отримав перемогу на конкурсі на посаду керівника Одеського художнього музею, депутати довго тягнули з його призначенням, поки не втрутився тодішній керівник Одеської ОДА Максим Степанов. Врешті решт відомий художник очолив музей, проте його опоненти ніяк не могли вгамуватися та неодноразово виносили на сесійні засідання облради питання про зняття Ройтбурда з посади. І от у середу, 4 вересня, більшість депутатів проголосували за зняття директора з посади, причому з досить надуманою причиною. Depo.Одеса розбирався, за що зняли Олександра Ройтбурда, та як на це відреагували відомі українці.

До чого Ройтбурд до побиття

Проект рішення "з голосу" подав представник "Опоблоку" Олексій Кобильніков, який звинуватив Ройтбурда в організації побиття колишнього директора музея Віталія Абрамова. За його словами, прямо на робочому місці це зробив невідомий громадянин Росії. Проте ще до сесійного засідання сам Ройтбурд на своїй сторінці у Facebook детально розповів про те, що сталося з Абрамовим у художньому музеї.

За його словами, історія розпочалася 21 серпня цього року. Ройтбурд дізнався, що під час позачергової сесії облради його намагатимуться в черговий раз зняти з посади, і для цього деякі депутати від "Опоблоку" шукають компромат на діяльність музею. У цьому їм допомогав колишній керівник ОХМ Віталій Абрамов. "Я зайшов до Абрамова, нагадав йому, що йому були створені виключно комфортні умови для роботи: він був звільнений від чергувань по музею, від ведення екскурсій, йому була надана повна свобода наукових досліджень, про результати яких ніхто з нього не питав, не дивлячись на багато разів прострочені дедлайни. Зважаючи на все вищевикладене я попросив його про одне – припинити сприяти діяльності групи депутатів, які організували цькування музею в облраді і ЗМІ. У відповідь на це Абрамов дістав і зачитав лист, отриманий ним з Санкт-Перербургу від однієї колишньої співробітниці російського музею, яка звинувачувала у всіх смертних гріхах Павла Голубєва, запрошеного куратора виставки "Константин Сомов без цензури", яка повинна відкритися у нашому музеї 6 вересня. Абрамов зажадав від мене заборонити Голубєву ознайомлення з матеріалами архівів музею, погрожуючи тим, що "буде скаржитися", – написав Ройтбурд. Між ним та Абрамовим сталася суперечка.

Продовження подій сталося за декілька днів по тому, 26 серпня, коли до музею прибув Павло Голубєв. Ройтбурд розповів йому про лист, який йому показував Абрамов, і той вирішив на нього подивитися, для чого пішов у кабінет Абрамова. Далі Ройтбурд процитував пояснювальну записку, яку надав йому Голубєв. За словами Голубєва, коли він прийшов до Абрамова та попросив надати лист, той відмовив, і між ними сталася словесна перепалка. "Щоб не розвивати конфлікт, я пішов, благо, сказати Абрамову мені було більше нема чого. Абрамов наздогнав мене в дверях, викрикуючи образи, і спробував вдарити стільцем. Я легко відштовхнув стілець і пішов вниз по провулку Ляпунова, не звертаючи уваги на нецензурну лайку, яка неслася мені вслід. Серед іншого Абрамов погрожував мені вбивством: "Додому ти більше не повернешся! - кричав він, - Вважай, що ти вже труп", – цитує мистецтвознавця Ройтбурд.

Згодом до музею прибули поліцейські та "швидка". Правоохоронці ні з ким у музеї не спілкувалися, а Абрамов зник. Коли працівники музею намагалися з ним зв'язатися, його дружина сказала, що він у лікарні. "27 серпня у музей прийшли журналісти, сказавши, що ми домовлялися про інтерв'ю. Я не пам'ятав про такі домовленості, але погодився відповісти на їхні запитання. Перше запитання було: "З якою метою ви підіслали Голубєва побити Абрамова?". Як я дізнався згодом, власником каналу, на якому працюють ці журналісти, є депутат облради Баранський, старший партнер депутата Саутьонкова і спонсор всіх його провокацій проти мене і музею", – розповів Ройтбурд.

От така історія. Не було б її, депутати від облради вигадали ще якийсь привід.

"БПП" та "Опоблок" знову разом

Ще напередодні попередніх сесій Одеської облради депутат від "БПП" Віталій Свічинський обвинувачував своїх однопартійців у "договорняках" з представниками "Опоблоку". Тоді йшлося про призначення керівників обласної ради. І тоді депутати цих двох фракцій майже одноголосно голосували. І ось таке єдинство у поглядах знову повторилося. Більшість депутатів з фракції "БПП" проголосували разом із "Опоблоком" за звільнення Олександра Ройтбурда.

Ось декілька точок зору тих, хто проголосували за зняття з посади директора Одеського худмузею Олександра Ройтбурда.

"Всі 10 разів я була у числі тих, хто був проти персони директора ОХМ. І кожного разу я чесно і публічно відповідала чому: я не проголосую за людину, котра підтримала масове вбивство 2 травня 2014 року і назвала цей день днем перемоги. Все, крапка. Я не оцінюю рівень його геніальності, художньої цінності його робіт і адміністративні таланти", – написала депутатка Ірина Коваліш.

"Перша новина: на завершення нашої довгої тяганини і боротьби з беззаконням і тотальним самоуправством, депутатським корпусом нарешті прийнято рішення про розірвання контракту з директором Одеського художнього музею О. Ройтбурдом!" –поділився своїми емоціями перший заступник голови Одеської облради Вадим Шкарівський.

А на сторінці депутата Кобильникова, того самого, який з голосу подав пропозицію звільнити Ройтбурда, у коментарях потролили його, проте він навіть не зрозумів, що його тролять, а сприйняв подяку за чисту монету.

 

Повернути Ройтбурда!

Коли стало відомо рішення Одеської облради про розірвання контракту з Олександром Ройтбурдом, одесити оголосили про проведення мітингу у стін облради у суботу, 7 вересня. На підтримку Ройтбурда висловилися не тільки одесити, а й відомі люди з усієї країни.

"Який цинізм, в мотивувальній частині рішення – "вивчивши і проаналізувавши результати роботи Олександр Ройтбурд". Плюс мільйон власних надходжень доходів музею, плюс 49 музейних предметів, плюс міжнародні гранти, реставрація і ремонт двох залів, плюс багато ще чого... – ось його результати роботи! Виходить, звільнено облрадою керівника Одеського художнього музею за досягнення!" – йдеться у дописі в.о. голови Одеської ОДА Світлани Шаталової.

"Шаріковщина" таки перемогла… Вони звільнили людину, яка музей з підвалу перетворила на МУЗЕЙ. Яка відремонтувала зали та втричі збільшила кількість відвідувачів. Яка зробила ОХМ відомим не лише на всю країну, але й за її межами", – пише колишній очільники Одеської ОДА Максим Степанов.

Підтримав Олександра Ройтбурда і співак та нардеп Святослав Вакарчук: "Переконаний: ми повинні захистити і Олександра Ройтбурда, і зміни символом яких він став".

Свою солідарність Ройтбурду висловив "Мистецький Арсенал". "Рішення про звільнення Олександра Ройтбурда з посади директора Одеського художнього музею не лише нівелює всю роботу зі становлення інституції, воно шкодить місту, його культурним інституціям і художній спільноті загалом", – йдеться на його сторінці.

Відреагувли на звільнення Ройтбурда і у Міністерстві культури, молоді та спорту: "Юристи Міністерства проаналізують відповідне рішення Одеської облради та ретельно з’ясують, які є юридичні підстави для усунення відомого художника з займаної ним посади. Після всебічного вивчення питання Міністерство буде діяти в межах своєї компетенції для врегулювання конфліктної ситуації, яка має значний суспільний резонанс".

Відомий одеський скульптор Михайло Рева не став писати багато слів, а прикріпив світлину, яку підписав: "Депутатам облради присвячується".

Ось ще декілька реакцій українців на звільнення Ройтбурда.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"