Поразки і перемоги Геннадія Труханова: Яким був робочий рік одеського мера

Звіт міського голови Геннадія Труханова одесити чекають довго, проте коли він буде – невідомо

Поразки і перемоги Геннадія Труханова: Я…
Фото: Одеська міськрада

Ще у грудні 2019 року традиційно мав відбутися публічний звіт одеського міського голови Геннадія Труханова, проте через невідомі причини цього не відбулося. Останньою датою заходу називали 12 березня, однак через епоппею з коронавірусом її перенесли на невизначений час. На даний час зрозуміло, що мер Одеси не збирається звітувати перед містянами найближчим часом, проте ніщо не заважає проаналізувати дії Геннадія Труханова в останній рік його мерства, що й зробило Depo.Одеса.

2019 рік та його продовження для адміністрації Геннадія Труханова стали революційними – звичний до консервативної кадрової політики мер під кінець року почав кадрову революцію. Все почалося ще восени, коли перший віцемер Анатолій Орловський несподавно пішов на лікарняний, який змінила довга відпустка. Вона продовжувалася до 6 березня 2020 року і знайшла логічну кінцівку 18 березня, коли під час чергової сесії Одеської міськради депутати підтримали проєкт рішення, що Геннадій Труханов вніс з голоса: звільнити Орловського з посади першого заступника мера та виключити його зі складу членів виконкому міської ради. Таким чином, епопея із зникненням першого віцемера була завершена, хоча кількома тижнями раніше очільник Одеси доволі щиро повідомив журналістам, що готовий й надалі працювати з Анатолієм Орловським. За даними Depo.Одеса, Труханов дійсно не мав особистих протиріч з колишнім заступником, проте той не став миритися зі зміною директора департаменту міського господарства – багато років на цій позиції працював Олександр Козловський, що був його креатурою.

Війна Труханова з колишнім парнтером

Кадрові зміни у вищому керівному складі мерії почалися ще восени і стали результатом боротьби між Трухановим та його бізнес-партнером Володимиром Галантерником, якого багато хто називає "господарем Одеси". Тоді міський голова неочікувано замінив "вічного" Козловського на директора КП "Одесміськелектротранс" Дмитра Жемана, який, за словами Труханова, мав здійснити системні зрушення у системі ЖКГ. За даними Depo.Одеса, заміна була досить болючою та далася меру дуже непросто – це призвело до "дрейфу" Анатолія Орловського, який останні роки символізував власне систему ЖКГ. Перший віцемер не просто курирував сферу, а й напряму керував сімома житлокомунсервісами Одеси. Призначення Жемана призвело до тектонічних зсувів в цій сфері – віцемер-наглядач зник, і новий очільник зміг звільнити керівників ЖКС "Черьомушки", ЖКС "Порто-Франківський", а згодом і ЖКС "Пересипський" та "Вузівський". Паралельно з цим Жеман почав запроваджувати системні зміни у систимі ЖКГ, наближуючі її до людей та покращуючи якість послуг.

Фото: Facebook/Дмитро Жеман

Читайте також: Сто днів головного комунальника Жемана: Як в Одесі реанімують міське господарство

Результататом конфлікту Геннадія Труханова та Володимира Галантерниіка стало і падіння ще одного віцемера Петра Рябоконя – він курирував будівельну сферу та довгий час був одіозною фігурою, на яку громадськість покладала відповідальність за системну забудову узберрежжя. Рябоконя попросили піти за власним бажанням, проте він "вперся рогом", і тоді його банально позбавили повноважень – відібрали будівельний блок та залишили курацію над департаментом екології та розвитку рекреаційних зон.

Читайте також: Труханов взяв собі ще одного заступника: Хто такий Сергій Підгайний

Повноваження Рябоконя Геннадій Труханов передав людині з глибокого минулого – Сергію Підгайному, який був віцемером ще за Олексія Костусєва та має дуже великий досвід керування сферою дорожнього господарства.

Сергій Підгайний став сьомим заступником мера Одеси / Фото: Одеська міськрада

Труханову вдалося уникнути в'язниці

Безперечно, головним викликом, що за минулий рік постав перед Геннадієм Трухановим, стали чисельні кримінальні провадження, які відкрили щодо нього чи не всі силові органи країни. Слід визнати: те, що він за цей час не опинився у тюрмі і не втратив посаду, є серйозним досягненням. Так, Малиновський районний суд Одеси виправдав мера та інших фігурантів так званої "справи Краяна" та не знайшов доказів їхньої провини.

Судове засідання завершилося перемогою Труханова та інших фігурантів справи "Краяну" / Фото: Малиновський райсуд Одеси

І якщо тут шанси Труханова на успіх були дуже високими, то нездатність вже Вищого антикорупційного суду звалити мера стала откровенням. Наприкінці минулого року майже перед кожним засіданням різноманітні інсайдери писали про стовідсоткове відсторонення від посади Труханова по справі укривання податків, але суд навпаки пішов назустріч Геннадію Леонідовичу та максимально закрив процес розгляду речових доказів. 

Нагадаємо, спочатку Труханова підозрювали у поданні завідомо недостовірних відомостей у деклараціях за 2015-2016 роки на суму понад 33 млн грн та 18 млн грн відповідно. Проте під час підготовчого засідання 1 листопада з'ясувалося, що строки притягнення до відповідальності Труханова за недекларування у 2015 році вже минули, тому обвинувачення стосуватиметься тільки 2016 року. 

Ну, а зараз у зв’язку з емідемією коронавіруса центральна влада навряд дасть відмашку "мочити" одеського мера – це надто небезпечно перш за все для неї. 

Будинок Руссова – безпрограшний варіант

Ще однією вдачею для Геннадія Труханова стало відкриття після реконструкції Будинку Русова, який з 2009 року перебував в аварійному стані. Міська казна витратила на ремонтно-реставраційні роботи 160 мільйонів гривень, і це стало дуже сильним ходом з боку мера. Його критикували за те, що він вклав купу грошей у будинок, що фактично належить біглому олігарху Руслану Тарпану, проте все це стало неважливим, коли одесити замість руїни побачили шедевр архітектури, як новенький. 

В мерії заявили про завершення реставрації фасаду будинку Руссова / Фото: Одеська міськрада

До того ж, в мерії заявили, що сподіваються повернути частину коштів, витрачених на реставрацію пам'ятки архітектури.

Читайте також: Воскрес із попелу: Як легендарний одеський Будинок Руссова отримав нове життя

Транспортний тягар

А от про якісь досягнення Геннадія Труханова у транспортній сфері немає чого сказати. Проєкт електронного квитка, схоже, поклали "під рядно", і до виборів педалювати не будуть – надто невдалий проєкт, від якого буквально тхне корупційними ризиками. Власне, стан транспорту можна назвати жахливим: попри те, що міський голова Геннадій Труханов продовжує сурмити про якісне поліпшення електричного транспорту, однак питання маршруток старанно обходить стороною.

Що ж стосується директора департаменту транспорту, зв'язку та організації дорожнього руху Олександра Ілька, то не так давно на брифінгу він дав зрозуміти, що інших перевізників у мерії для містян немає і не буде. "Не тільки в Одесі, а й у всій Україні жодного нового гравця на цьому ринку не з'явилося. Приходьте на конкурси і подивіться на кількість бажаючих. Цей ринок не настільки рентабельний. Місто не повинно розраховувати на те, що перевізник купить новий автобус. Потрібно прийти до того, щоб самим купувати великі магістральні автобуси. Якщо ми навіть візьмемо і пропишемо в умовах конкурсу наявність 120-місцевих автобусів, то їх ніхто не подасть", – констатував Ілько.

Олександр Ілько / Фото: dumskaya.net

Власне, своє обличчя перевізники показали одразу після введення обмежень кількості пасажирів у зв’язку з коронавірусом. Навіть офіційно на маршрути не вийшла половина автобусів, а реальна цифра сягає 60-70%. Таким чином вони дали зрозуміти, що вказівки мерії їх не стосуються, а віддуватися за всіх має КП "Одесміськелектротранс". 

І, все ж таки, не можна промовчати про одну серйозну перемогу Геннадія Труханова у стосунках з перевізниками. Не так давно він зажадав прибрати від будинку Руссова майданчик для відстою маршруток №№175 та 185, оскільки вони псують загальний вигляд локації. І, о диво, маршрутники підкорилися.

Підбиваючи підсумки, можна констатувати, що останній рік був для одеського мера в цілому вдалим. Його не посадили в тюрму, не зняли з посади, він не втратив особистого рейтинга. Більше того, під час кадрової революції він посилив свій вплив та укріпився серйозними фахівцями. Тому з великою долею вірогіднсті можна прогнозувати його перемогу на майбутніх мерських перегонах.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme