Сто днів головного комунальника Жемана: Як в Одесі реанімують міське господарство

Сфера діяльності міського господарства нерідко викликала нарікання у одеситів: за будинками мало хто дивився, у негоду жителі Одеси зазнавали чимало незручностей і взагалі, часто можна було почути, що ніхто нічого не робить

Сто днів головного комунальника Жемана:…
Фото: Facebook/Дмитро Жеман

На минулому тижні, 8 лютого, виповнилося 100 днів з часу призначення Дмитра Жемана виконуючим обов'язки директора депаратамента міського господарства. Успішний керівник КП "Одесміськелектротранс" почав розчищати "авгієви стайні" вже після початку опалювального сезону, не маючи часу на розкачку та підготовку. Depo.Одеса розбиралося в тому, чи щось змінилося в одеському ЖКГ і чи є світло у кінці тунелю.

Про те, що саме Жеман замінить колишнього головного комунальника Олександра Козловського, було відомо заздалегіть. Цього призначення очікували, проте офіційного оголошення довелося чекати близько місяця. Врешті решт це сталося – під час сесії міської ради 30 жовтня мер Геннадій Труханов назвав Дмитра Жемана ефективним менеджером, який здатен якісно змінити стагнуючу сферу міського господарства. Призначення пов’язують із бажанням міського голову посилити власну владну вертикаль та поставити на стратегічну посаду сучасного управлінця. Таким чином Труханов вбивав одразу двох зайців: отримував лояльну до себе людину та набирав купу електоральних балів перед виборами за умови, що у Жеман дійсно щось вийде. 

У призначення Дмитра Жемана було багато сипатиків та безліч скептиків. Перші нагадували про те, що ще чотири роки тому "Одесміськелектротранс" вважався збитковим та безперспективним підприємством, проте вийшов у всеукраїнські лідери, а другі резонно апелювали, що сфера ЖКГ то є чорна діра із тотальним недофінансування на аномальним рівнем корупції, перемогти яку просто неможливо.  

Кадрові чистки

Перш за все новий директор взявся на жилкомунсервіси, які внаслідок реформи втратили фінансування з бюджету міста та перетворилися на керуючі компанії. Піднявши тарифи, вони практично не змінили якості послуг та викликали у населення справедливий гнів та навіть ненависть. "Рубати з плеча" Дмитро Жеман одразу не став, та замінив лише одного директора ЖКС, зате якого – одіозного та всемогутнього Віктора Страшного, який очолював ЖКС "Порто-Франкоівський" майже 20 років. Останній оперативно взяв лікарняний, а його місце посіла Антоніна Рязанова, яка раніше очолювала трамвайне депо КП "ОМЕТ". Дуже скоро на вихід вказали ще одному незмінному керівнику – Юрію Панкову, що очолював ЖКС "Черьомушки", а вже у 2020 році заяву на звільнення написав директор КП "ЖКС "Вузівський" Зураб Шонія. Їх замінили відповідно Олексій Будяк (бізнесмен, спортсмен близький до Дмитра Жемана) та Андрій Мандрус – колишній завідувач дитячої бази "Мрія" того ж самого КП "ОМЕТ". Таким чином, з колишніх голів встояли лише директори КП "ЖКС "Хмельницький" Валерій Уривко та КП "ЖКС "Чорноморський" Сергій Дідух. За даними Depo.Одеса, вони довели свою професійність та відповідність стратегії розвитку ЖКГ. 

Наступним кроком Дмитра Жемана стало запровадження на комунальних підприємствах швидкої комунальної комунальної допомоги – сервісу 15-01. Це приватна аварійна компанія, з якою жикомунсервіси укладають договори на надання послуг зі швидкого реагування. Тобто, у випадку прориву труби, знеструмлення, повалення дерева люди телефонують на 15-01 та отримають швидку послугу безкоштовно, а ліквідацією наслідків наступного дня вже займається ЖКС. Таким чином, реагування на запити людей стали більше оперативними, а жилкомунсервіси змогли вивільнити вільні руки та зайнятися більш стратегічним плануванням роботи. 

Нова схема очистки

Серед нововведень Дмитра Жемана також створення майданчиків негабаритного сміття, куди одесити можуть звозити увесь непотріб накшталт старих диванів, газових плит, шаф тощо.

Для великогабаритного сміття в Одесі відкрили спеціальні майданчики / Фото: Facebook/Дмитро Жеман

Крім того, зараз починається процес розробки схеми санітарної очистки міста – документу, який має організувати вивезення відходів на якісно новому рівні. Схема саночистки буде містити чіткий механізм впровадження санітарно-гігієнічних заходів, що сприяють охороні здоров'я населення і навколишнього природнього середовища. Документ включає в себе комплекс робіт по збиранню і прибиранню, знешкодженню і переробці побутових відходів, і прибиранню міських територій. "Вона визначає черговість проведення наших дій, необхідну кількість техніки та інвентарю, доцільність проектування, будівництва, реконструкції або розширення існуючих об'єктів санітарної очистки, орієнтовні капіталовкладення на будівництво і на придбання технічних засобів", – пояснив в.о. директора департаменту міського господарства Дмитро Жеман.

Також схема санітарної очистки повинна містити загальні відомості, дані про природно-кліматичні умови, сучасний стан санітарної очистки, організацію збору та вивезення твердих харчових і та побутових відходів, організацію механізованого прибирання міських територій, організаційну структуру підприємств, потужності і розміщенні виробничих баз та інше.

Створенням схеми санітарної очистки займеться одне з наукових підприємств, які, використовуючи вище зазначені дані, створять по суті дорожню карту для приведення Одеси у належний санітарний стан. Замовником виступить КП "Одескоммунтранс", розробка схеми буде проведена за позабюджетні кошти.

Природа підіграє

До кінця лютого комунальники планують запровадити індивідуальні контейнери для вивозу сміття у приватному секторі: великі контейнери мають мають прибрати, замінивши їх індивідуальними міні-баками. 

Слід зазначити, погода поки що ставиться до нового головного комунальника, як до щасливчика. Тепла зима без опадів, і навіть коли в Одесі оголосили справжній армагендон, все обмежилося снігом у 2 міліметри, але сильним вітром. Комунальники впоралися з наслідками негоди дуже впевненно, проте склалося враження, що працювали в надпотужному режимі і що буде, якщо Одесу справді вхурделить, не знає ніхто. Що ж, поживемо-побачимо…

Великих снігопадів цієї зими поки що не було / Фото: Facebook/Дмитро Жеман

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme