Пів літа позаду: Як тривала битва за туалет, хто прибере бруд на узбережжі та як Зеленський купався на Ланжероні

Черговий курортний сезон в Одесі проходить традиційно, без будь-якого натяку на позитивні зрушення – про це після першої половини літа можна говорити впевнено

Пів літа позаду: Як тривала битва за туа…

Забудова узбережжя продовжується, як власне і пляжні війни між орендарями та відвідувачами. Чиновники в черговий раз не змогли обладнати пляж для людей з особливими потребами. І все це відбувається за досить активного відвідування Одеси туристами, здебільшого з України. Depo.Одеса розбирався, як минула перша частина курортного сезону та на що очікувати відпочивальникам надалі.

Після окупації Криму Одеса перетворилася на Мекку українського туризму. Адже ті громадяни, що раніше їхали в Ялту, Алушту, Гурзуф, після 2014 року змінили свої маршрути на Одесу та сусідні Затоку, Кароліно-Бугаз, Чорноморськ. Очікувалося, що Південна Пальмира під впливом потоку туристів почне перетворюватися на щось схоже на Батумі – потужний туристичний центр. Але "фішка" Одеси якраз в тому, що це місто, в якому гості є сезонним явищем, і їхні гроші не складають левової частики економіки міста. Тому тут немає поклонніння перед туристом та намагання за будь-яку ціну вгодити приїжджим. Тим не менш, у 2019 році вулиці Одеси, як і раніше, наповнені людьми, які приїхали відпочити саме сюди. Українська мова та суржик заполонили узбережжя, центральні частини міста та громадський транспорт. Гості з інших міст, заходячи у маршрутки, логічно не можуть зрозуміти, чому мають платити не одразу, а при виході і дивуються, що, передаючи гроші за проїзд, в них вимагають відповісти, де вони виходять…

Головний біль пана Денисова

Одеська міська влада традиційно робить акцент на тому, що туризм є для Одеси вкрай важливим напрямком, але слова, як і раніше, розходяться із справами. І найяскравіший приклад тут – облаштування пляжу для людей з особливими потребами на 11-й станції Фонтану. Фактично, йдеться про перетворення давно існуючого пляжу на сучасний та такий, що повністю відповідає потребам маломобільних груп населення.

Пляж відкрили ще минулого року, проте до ладу його досі не довели / Фото: omr.gov.ua

Цей проект обговорюється вже два роки, і лише навесні 2019-го чиновники нарешті почали втілювати його у життя. І, зрозуміло, не встигли. Проте замість того, щоб покаятися та спихнути провину на тендерні процедури, вони зображують бурхливу діяльність. Так склалося, що після певних змін відповідальним за цю ділянку стало не управління інженерного захисту території міста, а департамент екології та розвитку рекраційних зон. І от майже три місяці його директор Віталій Денисов героїчно втілює у життя проект модернізації пляжу для інвалідів. За цей час він зміг добитися лише встановлення сучасного пандусу, за допомогою якого інвалідам стало легше занурюватися у море. Проте на цьому досягнення департаменту закінчуються, а замість цього починається хвиля зради, пояснити яку абсолютно неможливо. 

На початку червня Віталий Денисов рапортував про швидке завершення робіт з благоустрою пляжу, проте минали тижні, а доповіді чиновника про реалізацію проекту ставали все більш загальними. Врешті решт він заявив, що комплексний благоустрій буде виконано до кінця сезону, тобто реально користуватися об’єктом маломобільні групи населення зможуть лише у 2020 році. Такий хід справ викликав гнів з боку будівельного віце-мера Петра Рябоконя, який під час апаратної наради вперіщив Денисова та поставив перед ним кілька питань, на які чиновник не зміг відповісти. А між тим, виклики, що постали перед ним, були елементарними – на пляжі для людей з інвалідністю некоректно функціонував туалет.

Встановлений на пляжі туалет зовсім не пристосований для маломобільних верств населення / Фото: omr.gov.ua

Пояснити, чому так сталося, Денисов не зміг і пообіцяв скликати з цього приводу консиліум. За тиждень на наступній апаратці директор департаменту заявив, що комунальники, громадські діячи та представники організацій людей з особливими потребами дійсно зібралися, і було ухвалене рішення, що для підвищення ефективності роботи тимчасового туалету треба приварити до кабінок поручні. Все це викликало гнів вже міського голови Геннадія Труханова, проте виносити сміття з хати він не став, задовольнившись попередженням. "Я сподіваюсь, что в нас в перший і в останній раз так, що всередині літа щось не працює", – заявив він.

Підступні орендарі

Якщо проблема з пляжем для людей з інвалідністю хоча й надважлива, проте все одно локальна, то неякісний вивіз сміття з узбережжя перетворився на глобальну катастрофу. Одесити та гості міста, депутати та активісти постійно порушують ци питання, проте міська влада перемогти переповнені і смердючі контейнери поки що не може. Винувата, як завжди, "невістка", тобто підприємці. Тільки третина з тих, хто працює на узбережжі, уклали договори на вивезення сміття із сміттєвими компаніями, а решта використовує контейнери, що встановило КП "Узбережжя". Цю тему на апаратаних нарадах мусолять все літо, проте Віталій Денисов ще жодного разу не озвучив, як саме він планує примушувати орендарів пляжів прибирати. Поки ще він рапортує тільки про збільшення кількості комунальних контейнерів. Так, тижнем раніше, їх стало на два більше, тобто з 76 цифра піднялася до 78. 

Курортний сезон ще тільки добігає екватору, а міська влада вже робить вигляд, що думає про наступний. Так, мер Геннадій Труханов поставив перед своїми підлеглими завдання прискіпливо слідкувати за діями кожного підприємця, що орендує пляж, вести статистику, все записувати і нотувати, щоб восени надати міському голові реальну картину того, скільки коштує проведення сезону. Ця інформація потрібна міському голові, адже він планує збільшити кількість комунальних пляжів, а орендованих – зменшити. Проте для реалізації цього плану треба взагалі зрозіміти, які кошти закладати в бюджет і чи взагалі варто це робити. "Маємо зрозуміти, чи обрати новий формат, чи наводити лад із тими підприємцями, які є зараз", – зауважив Труханов.

З автоматом на депутата

А наводити лад треба точно, адже деякі з орендарів продовжують утискати відвочивальників. І найяскравіший тут приклад – компанія "Пасажирська канатна дорога", що роками орендує пляж "Отрада". Порядки тут завжди були жорсткі: тих, хто не хотів платити за шезлонг чи топчан, виганяли з пляжу, журналістів, що приїжджали розбиратися, скидували у басейн. Проте цього року власник компанії Юрій Резников, як то кажуть, пробив дно. Коли до нього прийшов депутат міськради Олександр Шеремет із представниками громадськості, бізнесмен взяв до рук автомат, почав погрожувати людям та штовхнув журналістку так, що та впала.

Далі був конфуз – Шеремет вирвав зброю з рук Резникова, а самим бізнесменом зайнялися поліціянти. Проте зараз він на свободі. Тобто поки що реакції міської влади на таке кричуще свавілля немає. Хочеться вірити, що за підсумками сезону договір на оренду "Отради" з такими "танцями" розірвуть. 

Купання президента

На жаль, узбережжя Одеси продовжують забудовувати. Нові багатоповерхівки уже найближчим часом можуть з’явитися на 13-й та 14-й станціях Фонтана. Прямо на схилах, де раніше були дерева. Так нащодавно тут почалися будівельні роботи начебто зі зведення підпірної стінки, проте в реальності йдеться про апартаменти. Роботи зупинили завдяки реакції громадськості, а міська влада навіть вимагає перестати щось будувати на узбережжі під час курортного сезону, проте чи допоможе це зупинити забудову – невідомо. 

І наостанок – хороша та погана новини. Одеське море відвідав президент Володимир Зеленський та навіть викупався на Ланжероні разом із своєю молодою командою. А потім скасував екологічні перевірки у порту, принаймі на два місяці. На питання, що ж робити з тими судами, що зливають бруд, гарант заявив, що море і без того брудне, тож гірше не буде. Наскільки такі розпорядження Зеленського були потрібними, дізнаймося найближчим часом.

Декілька світлин з пляжного відпочинку на узбережжі Одеси на згадку про літо 2019-го.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme