Одеський календар: Як у 1892 році порахували одеситів

Понад сотню років тому в Одесі провели одноденний перепис населення, який насправді тривав кілька днів, а підготовка до нього – близько півроку

Одеський календар:  Як у 1892 році порах…

Перший перепис населення Одеси і одночасно сільськогосподарського подворового перепису ініціював та організував Антон Бориневич, який був призначений повітовим статистиком по Одеському повіту. У 1890 році в Одесі створили міське Статистичне бюро при Одеській міській управі, а Бориневича призначили його завідувачем. 

Про те, як проводився перепис, Бориневич розповів у своїй статті "Перепис Одеси 1 грудня 1892 р.". Як виявилося, перепис в Одесі ніяк не могли провести, бо чекали всеросійського перепису. Тоді Одеська міська Управа запропонувала провести перепис, оскільки через три роки Одеса мала святкувати свій столітній ювілей. А для святкування збиралися зробити фотографію із зазначенням точних даних про те, як розвинулася Одеса з дня заснування до дня сторіччя.

Антон Бориневич / Фото: migdal.org.ua

Перепис вирішили провести у грудні 1892 року, коли населення менше залишало місто, щоб десь поподорожувати або поїхати у своїх справах. Дума асигнувала на проведення перепису 34 тисячі рублів.

Передбачалося провести перепис будинків і квартир, проводячи особисте опитування одеситів, ставлячи кожній людині низку запитань. Місто умовно поділили на 50 відділів, якими керували люди різних професій: лікарі, статистики,  професори, службовці, бухгалтери, і навіть прокурор та інші. У травні 1892 року за допомогою поліції попередньо порахували скільки у кожному будинку квартир і скільки жителів у них мешкають. Завідувачі отримали від Статбюро грунтовний план свого відділу, де проти кожного будинку значилося, скільки в ньому квартир і мешканців.

У жовтні в Управу стали надходити заяви від одеситів, які бажали взяти участь у переписі у якості лічильників. Загалом надійшло 1300 заяв, проте після перевірки освіти та інших відомостей про кожного кандидата їх залишилося трохи більше тисячі.

У центрі міста, де було багато населення, на одного лічильника приходилося до 400 людей, на Молдаванці – до 250, на околицях – 200. У приміських селах, де проводилася і подворно-господарська перепис, лічильник мав відвідати близько 50-60 дворів.

Про всяк випадок у бюро був запасний штат лічильників – приблизно 40 людей.  У перепису взяли участь майже всі студенти Університету, вихованці старших класів Семінарії, вихованці Одеського юнкерського піхотного училища, вихованці Малювальної школи, зуболікарської школи, багато осіб з вищою і середньою освітою, службовці різних установ міста.

У більшості випадків, ще до 28 листопада чимало лічильників встигли обійти свої ділянки і докладно з ними познайомитися.

Щоб люди не лякалися перепису у всіх одеських газетах детально розповіли про нього та про цілі, які він переслідував. Крім того читалися публічні лекції, на яких роз'яснювали одеситам що та як проводитиметься.

Протягом трьох днів, з 28 по 30 листопада, лічильники мали обійти всі двори, а 1 грудня зібрати всі заповненні картки. У деяких місцях роботу завершили у першій половині дня 2 грудня. Проте саме 1 грудня вважається днем, коли був проведений одноденний перепис населення. 

14 грудня 1892 року у міській Думі були оголошені підсумки перепису населення. Як з'ясувалося, в Одесі на той час жило 336 тисяч людей, з яких третину, а саме 112 тисяч, складали євреї. За результатами перепису вийшло тритомне видання "Результати перепису м. Одеси 1.12.1892". Том 1 – "Населення", том 2 – "Квартири", том 3 – "Дворові місця". 

Два перших тома книги, виданої за результатами перепису / Скрін Depo.Одеса

Ось деякі дані з результатів перепису того часу. В Одесі проживало 178 443 чоловіка та 162 083 жінки. Також у місті нарахували 17 144 представника дворян, 114 духовних, 4704 купців, 196 775 міщан, 80 758 селян та колоністів, 2058 відставних солдатів, 2395 козаків, 277 вільних матросів, 53 монаха та 21 697 людей, які мали іноземне підданство.

Читайте також: Одеський календар: Перший приватний ломбард відкрився в Одесі понад 130 років тому

Читайте також: Одеський календар: Незламний пам'ятник Воронцову вистояв понад 150 років

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme