Курортний сезон-2019: Як Одеса зустрічала туристів та чим "радувала" містян

Літо позаду, до нового курортного сезону ще дуже багато часу. Когось грітимуть спогади про відпочинок на морі, хтось кусатиме лікті, що не поїхав нікуди, а хтось підбиватиме підсумки та підраховуватиме гроші, які вдалося заробити чи ні на туристах

Курортний сезон-2019: Як Одеса зустрічал…
Фото: omr.gov.ua

На календарі вересень, на вулиці вже прохолодно, щоб купатися в морі, туристів в Одесі вже небагато. Тому Depo.Одеса може починати підводити підсумки цього року.

Одразу зазначимо, що це літо було найтеплішим за останні роки: вже у травні було достатньо тепло, а від початку червня спека трималася до перших днів вересня. Між тим туристів було трохи менш, ніж зазвичай. Можливо, відіграли свою роль вибори, моливо – лоукости, а можливо щось не так було в Одесі, але це був перший рік, коли у місті  відчувався невеличкий спад гостей.

Від патріотизму до прагматизму

Нещодавно відомий експерт міста, директор Центра Туризма "Південна ліга" Фазиль Аскеров згадав, що у 2015 році після анексії Криму та початку бойових дій в Одесі був один з найуспішніших курортних сезонів. Одеса стала туристичною Меккою та була зовсім до цього не готова.

На думку експерта, одним з факторів успішного сезону чотири роки тому був "ефект Саакашвілі".  "Ефект Саакашвілі додав 10-20% туристів, які і створили ажіотажний попит. Призначення Михайла Саакашвілі було несподіваним і яскравим, виглядало, як шпигунська операція. Одеса стала ньюс-мейкером інформаційного простору в позитивному ключі початку літа", – писав він. 

Також зіграли свою роль патріотичні настрої населення, високий курс долара зробив недоступними поїздки більшості українців середнього та вище середнього рівня доходів за кордон, а також українців влаштовувала відносна зручність трансферу.

Між цим більшість з них факторів вже не працювали у 2019 році. Курс долара як фактор у цьому році спрацював в мінус, оскільки він знизився. Натомість готелі та перевізники за останні чотири роки збільшили ціни. "Весь туристичний бізнес (готелі, ресторани, кафе, пляжі) з 2015 року піднімали ціни. Середня ціна номера (в доларах) між 2015 і 2019 роком зросла на більш ніж 28%. У минулому році ціни досягли піку і вичерпали можливості зростання. Одним з найбільш поширених негативних відгуків про Одесу, в першу чергу від українських туристів, було: "Дорого, дуже дорого, невиправдано дорого", – зауважив Аскеров.

Не покращилася за останні роки логістика з Білорусії та Молдови, а ось питання безпеки так і не налагодили. "Про рівень злочинності в останні роки в Затоці не говорить тільки ледачий начальник поліції. У пошукових системах скандали Затоки, підпали, захоплення баз відпочинку, рейдерство і вулична злочинність щільно зайняли перші сторінки новинних сайтів", – зазначив експерт.

Також не став кращім сервіс при зростанні цін. Мабуть, єдине головне досягнення Одеської області за останні роки – це ремонт частини пам’ятників та фасадів, що покращило загальний вид міста. Між тим, наприклад, головна пам'ятка поблизу Затоки –  Білгород-Дністровська фортеця – так і не отримала належного фінансування, а через політичну кризу в Аккермані у самому місті не настали такі очікувані зміни.

Не додали балів Одеси лоукости, які зробили подорожі до європейських міст та курортів дешевшими. Тут Одеса поки що не впоралася з конкуренцією, тому, мабуть, до наступного року треба місту проробити нову стратегію розвитку.

Гори сміття та пляжі приватникам

Головною темою цього літа стали гори сміття на узбережжі. Про них казали на кожній апаратній нараді в мерії. Розберемося в цьому питанні. В цьому році вперше кількість приватних пляжів, тобто зданих в оренду, почала зростати набагато більше ніж на 50%. Баланс між міськими та приватними пляжами завжди був крихкий. Багато років передачею в оренду опікувалося Управління інженерного захисту, але минулого року кураторство цього питання передали Департаменту комунальної власності, яке масово здає в оренду приміщення в місті та землю.

На першій ж прес-конференції заступник начальника юридичного управління Департаменту комунальної власності Одеської міськради Валерій Микуленко заявив, що до кінця 2019 року всі штучні пляжі віддадуть в оренду, а надходження до бюджету збільшаться. "Для підвищення комфорту населення і відпочивальників на території пляжів планується передати в оренду всі штучні пляжі", – зазначив Микуленко.

Мерія активно віддавала пляжі в оренду / Фото: odessitua.com

Також чиновники заявили, що Департамент комунальної власності Одеської міськради і КП "Узбережжя Одеси" продовжать практику здачі в оренду приватним структурам піщаних зон узбережжя міста і споруд на них. Інакше з міськбюджету доведеться щорічно виділяти близько 57 мільйонів гривень на утримання та догляд за пляжними територіями і комунальними спорудами.

Керівник департаменту комунальної власності Олексій Спектор повідомив, що 48 з 60 міських пляжів Одеси перебувають в оренді, а 12 – обслуговують працівники КП "Узбережжя Одеси". Між тим, масова передача пляжів в оренду негативно сказалася як на кількості сміття, так і на відпочинку туристів та одеситів. Регулярно виникали скандали, на апаратних нарадах сварили приватників за те, що вони просто не укладають договори на вивіз сміття. Ситуацію не вдалося налагодити до кінця курортного сезону, а місто вимушене було докупати контейнери, щоб хоч якось виправити ситуацію.

Пляжі були завалені сміттям / Фото: dumskaya.net

Непотрібні люди с особливими потребами

Навіть в середині курортного сезону в місті не завершили благоустрій пляжу для маломобільних груп населення на 11-й станції Великого Фонтану. Зясувалося, що масштабну реконструкцію відклали на осінь, а заплановані роботи закінчать наприкінці літа. Тодішній директор департаменту екології та розвитку рекреаційних зон Одеської міськради Віталій Денисов казав, що через зволікання з фінансуванням, у липні тільки було проведено водопостачання, зроблений сучасний пандус і підготовлені фундаменти для медпункту і туалету. Завершити всі роботи планується до кінця сезону.

Це викликало негативну реакцію директора міського департаменту фінансів Світлани Бедреги. "Вам потрібно просто виконувати роботу, а потім подавати заявки до бюджету, ми не можемо вам виділити гроші наперед", – зазначила вона. А як додала депутатка міськради Лілія Леонідова, в туалетах навіть відсутні поручні. 

На стан пляжу відвідувачі жалілися до кінця літа, і вже у вересні профільна комісія вирішила знову туди їхати та розбиратися, чому ж чиновники вже два роки не можуть його закінчити. 

Таким чином, останній курортний сезон засвідчив, що за минулі роки в Одесі, на жаль, не зробили висновків та не розробили стратегії розвитку міста на наступні роки. Залишається сподіватися, що взиму чиновники таки замисляться, як дати розвиток Перлині у моря, щоб до Одеси їхати було приємно і престижно.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme