"Міни" мільярдного кредиту: Труханов пішов слизьким шляхом Гурвіца

На цьому тижні під час сесії Одеської міськради депутати переважаючою більшістю голосів ухвалили рішення щодо займу розміром в 1 мільярд гривень в "Укргазбанку"

"Міни" мільярдного кредиту: Труханов піш…

Мільярдний кредит, який так необдумано дозволили взяти депутати, буде висіти на шиї одеситів не один рік. За нього проголосували 4 жовтня, проте згадувати це рішення своїх обранців незлим тихим словом одесити будуть ще дуже довго. За найскромнішими підрахунками, з новою позикою і планами на інвесторські запозичення (ще 700 мільйонів в програмі енергоефективності) місто буде винне кредиторам більше двох річних бюджетів розвитку. Найсумніша історія полягає в тому, що суму, яку місто переплатить за кредитами, не знає ніхто. Цифри туманні, об'єкти сумнівні. Depo.Одеса проаналізувало сумнівні моменти у кредиті, який мерія повісила місту, мов ярмо на шию.

Проект кредиту вперше з'явився у вересні, коли його презентували на бюджетній комісії. Вже тоді він викликав шквал критики, адже, за найкращих розкладів, фінансування розпочалося не раніше 1 жовтня поточного року, і проекти, на які вирішили взяти кредит, реалізувати у цьому році напевне не встигнуть. Бо ті роботи, на які планується витратити кошти, передбачають масові закупівлі будматеріалів, труб та інших речей. У будь-якому випадку, навіть якщо підрядники купили б матеріали, то реалізовувати проекти вони почали б в наступному році. А враховуючи, що розрахунок за виконану роботу здійснюється за актами, то платити за них все одно доведеться за новими цінами і тарифами. Так що всі аргументи про "відхід від інфляції", про яку говорили ініціатори займу, розчиняються, як сіль у воді. А от місту доведеться шукати кошти на погашення відсотків, до того ж, чималих: кредит мерія бере під 17,5% річних на п'ять років.

Фото: Телеграф

Депутати погодилися з тим, що кредит треба брати тільки в "Укргазбанку", ніякої альтернативи ніхто не запропонував, і вони не ставили питань: чому саме тут. Та й навіщо питати - якщо сказали, то так треба.

Як Труханов розділив кошти

Мерія збирається витратити кошти тільки на місто. Ніяких, за її версією, зайвих пунктів у кошторисах немає. Проте це далеко не так. На ремонт теплотрас, які належать комунальному підприємству "Теплопостачання міста Одеса" вирішили направити 292 мільйони, на ремонт ліфтів – 100 млн. І це при тому, що в Одеській облдержадміністрації заявили, що не тільки обласний центр, а вся Одещина на 100% відсотків готові до опалювального сезону. А якщо готові, то виникає питання, про який ремонт теплотрас йдеться. Зрозуміло, що ця частина інфраструктури він ремонту і реконструкцій "не відмовиться", та й об'єктивно потребує фінансових вливань, але щоб так от терміново і масштабно - це принаймні дивно. А щодо ліфтів, то в мерії не так скрутно з грошима, щоб на їхній ремонт потрібно було брати, знову ж таки, терміновий кредит під суттєві відсотки.

Найбільшу суму у 458 мільйонів гривень отримає управління комунального будівництва міськради - те саме управління, яке проводило роботи у сумнозвісному дитячому таборі "Вікторія". Зазначимо, що на час слідчих дій у таборі керівник цієї структури Борис Панов відсторонений від посади.

Але повернемося до кредиту. З виділених коштів 54,7 млн підуть на добудову школи на 1000 місць по вулиці Маршала Говорова, 8. Ще 50 мільйонів призначені на ремонт Новоаркадійского колектора, на якому роботи вже ведуться - їх планують завершити у грудні наступного року. 60 мільйонів мають бути виділені на відновлення Будинку Руссова, хоча зовсім недавно у мерії не могли назвати навіть приблизну вартість робіт. Окрім того, 65 мільйонів планують витратити на будинок для людей, які потребують поліпшення умов життя на селищі Котовського, і стільки ж - на реставрацію фасадів.

Школа на вулиці Маршала Говорова

Фото: Думська

У списку перед сесією з'явилася низка нових об'єктів, яких не було під час засідання бюджетної комісії. Так, 16 "відсоткових" мільйонів зібралися витратити на відкриття Прозорого офісу на Академіка Корольова, 9, ще 17 мільйонів - на проектування та реставрацію Воронцовського Палацу, 8,2 мільйона потрібні на закінчення робіт в дитячій поліклініці на вул. Філатова, а також в низці дитячих садів і шкіл міста. Всі ці об'єкти майже готові, фінансувати їх планувалося з бюджету, але з невідомих причин ці витрати внесли в перелік, який "закриють" за рахунок кредиту.

Воронцовський палац та колонада

Фото: Офіційний сайт мерії

На ремонт доріг витратять 148 мільйонів. До списку потрапила вже відкрита після ремонту на значній частині вулиця Преображенська, на яку хочуть пустити 87 мільйонів, ще 60 мільйонів потребує тротуар частини Рішельєвській.

Вулиця Преображенська

Фото: Офіційний сайт мерії

Всі роботи, за планами мерії, проводитиме близька до мера і депутатів з його оточення компанія "Ростдорстрой".

Всі ці об'єкти без винятку були в бюджеті розвитку, але їх "перекинули" на кредит. Примітно, що, незважаючи на масштабне зростання бюджету від кварталу в квартал, "дірку" в ньому теж збільшували з місяця в місяць.

Більше того, під час сесії директор департаменту фінансів Світлана Бедрега визнала, що у мерії не просто є вільні кошти, а 299 мільйонів гривень лежать на рахунках все того ж "Укргазбанку". Проте, хоча грошей достатньо, а ті роботи, які перед зимою вирішила зробити мерія, зараз не потрібні, кредит все одно беруть на розрізнені і не пов'язані ніякою спільною ідеєю потреби. До того ж, Труханов та його команда вибрали зручні для піару об'єкти, які може, й потрібні одеситам, проте їхньої думки ніхто не спитав.

І ще один вартий уваги момент: на питання, скільки місто в результаті переплатить, конкретної відповіді від директора департаменту фінансів Світлани Бедреги отримати не вдалося. "Правильніше буде сказати декілька сотень мільйонів", - туманно відповіла людина, відповідальна за фінанси міста.

Директор департаменту фінансів Одеської міськради Світлана Бедрега

Фото: Офіційний сайт мерії

Між тим, декілька сотень -мільйонів гривень це сума, за яку можна б було відремонтувати капітально, а то й побудувати пару дитячих садочків, переобладнати "під ключ" лікарню або побудувати цілу набережну, позбавити місто від поборів на ремонт і матеріально-технічну базу шкіл і садків. Тобто кожна сім'я могла б відчути на собі ці декілька сотень мільйонів. Натомість містянам пропонують труби, тротуари і ремонт по суті приватного Будинку Руссова, який потім зможе легко повернути собі назад через "дружні" суди власник Руслан Тарпан. Який, власне, і довів цю перлину одеською архітектури до її нинішнього плачевного стану.

Більш докладно про суми та цілі, на які вони будуть спрямовані, у таблиці:

Діра в мільярд

Depo.Одеса спробувало з'ясовувати, навіщо ж, власне, мерії знадобився той мільярд. Справа в тому,що від сесії до сесії при прогнозному і надпрогнозному зростанні бюджету в міській раді планомірно збільшували "дірку" в бюджеті міста. У грудні минулого року, наприклад, коли затверджували бюджет, обсяг доходів і витрат був збалансований на рівні 6,3 мільярда. Але потім муніципалітет почав піднімати видаткову планку. Внаслідок цього утворився дефіцит, зростання якого продовжується по сьогоднішній день. Під час останньої сесії нестачу, знову ж таки, штучно збільшили до мільярда. І це при тому, що не всі розпорядники встигають освоїти кошти, які їм виділяють з міської казни.

Так, у лютому витрати перевищили доходи на 275 млн грн (8 млрд 346 млн проти 8 млрд 71 млн грн), у квітні - на 539 мільйонів, в липні дефіцит досяг позначки в 627 млн грн, а станом на початок жовтня - майже 1 мільярд. Згідно зі змінами в бюджеті міста, прийнятими під час сесії 4 жовтня, граничний борг міського бюджету становить 1 мільярд 9 мільйонів гривень. При цьому з початку року дохідна частина бюджету зросла майже на третину - з 6,3 до 8,9 мільярдів гривень.

Проте кредитом цю дірку не можна залатати. Навпаки, тільки збільшити. Місто само відрізало будь-яку можливість брати в найближчому майбутньому кредити на щось дійсно необхідне: на оновлення рухомого складу громадського транспорту, енергозбереження, дороги, медицину і все те, що могли б запропонувати за гроші ЄБРР або Світовий банк. Видно, в мерії вважають, що одеситам це не потрібно. І це не пусті слова, адже межа кредитів за законом, які може взяти місто, і становить ці самі два бюджету розвитку міста.

Але найбільший недолік не в цьому, а в тому, що у витратах кредиту, який хочуть взяти зараз, немає чіткої стратегії і завдання. Про це заявив на засіданні бюджетної комісії депутат Віктор Наумчак. За його словами, позичати гроші треба не на все відразу, як пропонують чиновники, а на щось одне: скажімо, на комплексне приведення в порядок 10 або 20 кварталів центральної частини міста з ремонтом фасадів, дахів та перекладанням комунікацій. Але до його думки не дослухалися.

Депутат Віктор Наумчак виступив проти кредиту

Фото: УСІ

Депутат також відзначав, що будь-який кредит передбачає стратегію, тобто фінансовий ефект і економію. Проте таких прорахунків немає і бути не може у витрат, які ніяк не пов'язані між собою.

"За" та "проти"

"175 мільйонів на рік ми будемо витрачати на обслуговування кредиту. Ефект повинен бути економічний. Ремонт тепломереж неможливо взагалі зрозуміти і прийняти. Якби ми відходили від роботи з банкрутом - Одеською ТЕЦ, і міняли систему теплопостачання на дахові або мінікотельні, то ми б взагалі уникали кілометрів труб. Але замість цього ми перекладаємо непотрібні кілометрові труби. Ми не знаємо, що далі буде з КП "Теплопостачання міста Одеси", і для кого в підсумку ми робимо ремонт (підприємство винне великі суми "НадраБанку", - Ред). У мене великі сумніви в тому, що ми освоїмо гроші. Є багато об'єктів, де ми не можемо витратити гроші в цьому році. Перелік робіт, які ми бачимо, почнуть виконувати навесні, а ми будемо платити відсотки ", - зазначив одеський депутат Віктор Наумчак.

З ним згодна і його колега Ганна Позднякова. "Ми не будуємо ніякого великого об'єкта, не розвиваємо інфраструктуру. Ми не отримаємо ефект, а буде проїдання коштів", - вважає вона.

Проте головний фінансист мерії Світлана Бедрега повністю підтримує свого боса Геннадія Труханова. "Витрати на обслуговування і погашення кредиту не є критичними. Це не лягає додатковим навантаженням на бюджет, - стверджує вона. - Ніякі наші інфраструктурні проекти не страждають. Менше 10% підуть на погашення тіла кредиту. Індекс інфляції показує нам, що це вигідно. Питома вага по обслуговуванню покриється інфляцією".

Підтримав директора департаменту фінансів, а разом з ним і мера Труханова і депутат Олександр Іваницький. "Ми зможемо заощадити близько 100 мільйонів гривень, змінюючи комунікації і зменшуючи тепловтрати. Тому кредит – стратегічний", - впевнено заявив Іваницький. Тож заощаджувати зараз, відкладати копійку за копійкою, щоб потім точечно і цілеспрямовано витрачати, мерія не збирається.

Олександр Іваніцкий підтримує кредит

Фото: Офіційний сайт Одеської мерії

Коли голосувати "за"

Проект рішення щодо отримання кредиту підтримали 44 депутата, проти проголосувало сім. Ніхто не утримався, хоча троє не взяли участі у голосуванні.

Проти кредиту голосували всі депутати від фракції "Самопоміч" (Вадим Терещук, Ганна Позднякова, Олександр Аміци і Ольга Квасницька), від "Оппоблоку" не підтримали проект двоє з 10 депутатів (Богдан Гіганов, що вийшов з фракції і Олексій Єреміца), від Блоку Петра Порошенка один з 13 депутатів (Віктор Наумчак).

Всі прихильники мера від "Довіряй справам", більшість депутатів фракції "БПП", всі депутати від "Української морської партії Сергія Ківалова" були "за" або не голосували, що також навряд чи можна вважати активною позицією депутата - скоріше це пасивне підігравання більшості.

Фото: Офіційний сайт Одеської міськради

Слід зазначити, що нинішній кредит Труханова - не його ноу-хау. Свого часу він затято критикував політику позик екс-мера Едуарда Гурвиця. Проте це не завадило мерії піти тим же шляхом кредитування об'єктів, які не приноситимуть прибутку і не економитимуть кошти в майбутньому.

І ще один момент. Ще 20 вересня після того, як Труханов раптово закрив сесію на довгу перерву, до мережі попали так звані "темники", за якими провладним депутатам казали, за які питання голосувати, а за які - ні. Тоді сесія не закінчилася, вона продовжилася 4 жовтня, проте "темники" ніхто, вочевидь, не переписував.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme