Концерт-холл та фудкорти або рай для хіпстерів: Яким буде майбутнє одеського Літнього театру

Наприкінці минулого року в інформаційному просторі Одеси знову почала лунати назва "Літній театр", причому чим далі, тим голосніше. Від самого початку нового року ця тема знову набирає обертів

Концерт-холл та фудкорти або рай для хіп…

Після того, як на сесії міської ради депутати не підтримали проект повернення території до комунальної власності шляхом викупу, почалося публічне обговорення майбутнього театру у форматі приватної власності. Компанія "Солінг", що є власником будівель, начебто відмовилася від будівництва торгівельного центру та зосередилася на компромісному проекті зведення тут концертного залу. Проте активісти та урбаністи побачили в ньому чергову загрозу та підняли суспільство на боротьбу. Depo.Одеса розбирався, що пропонують зараз зробити з Літнім театром, що є частиною Міського саду.

Все могло б завершитися ще 30 вересня 2018 року, коли депутатам Одеської міської ради на сесії запропонували викупити Літінй театр у приватної компанії та повернути його в комунальну власність – це б гарантувало на 100% безпеку від забудови. Проте представники фракції "Довіряй ділам", соратники мера Геннадія Труханова, виступили категорично проти такого розвитку подій. Один з головних мовчунів депутатського корпусу Дмитро Пеструєв неочікувано вимовив полум'яний "спіч" і звинуватив опозиційних депутатів в псевдопатріотизмі та відстоюванні приватних інтересів. Монополіст на ринку ритуальних послуг довго готувався до свого виступу, але, врешті решт, ледве згадав вірш, який хотів прочитати. Після дискусії за викуп Літнього театру віддали свої голоси лише 12 депутатів, ініціатива була провалена.

Музика та їжа

Після цього ініціативна група на чолі із відомим одеським шоуменом Дмитром Шпінарьовим, що співпрацює з бізнесменом Германом Коганом, почала активно просувати представлений раніше проект перетворення Літнього на концертний простір. Концепцію презентували на засіданні ради з питань дизайну в одеській мерії – вона передбачає створення на території театру відкритого концертного залу на 1300 місць із зоною фудкорту.

Минулого року в Одесі презентували перший проект перетворення Літнього театру

Для обслуговування цього об'єкту пропонується зробити під'їзд до об'єкт з вулиці Гаванної. На думку представників громадськості, цей проект не має права на життя, адже територія Літнього театру Міністерством культури України була включена у межі Міського саду Одеси. Раніше під час засідання ради з питань культурної спадщини архітектори довели, що історично Міський сад був у формі хреста, тому Літній театр з земель Міськсаду виключили незаконно. У Києві підтримали ці доводи. "Дамо переконати себе, що концерт-хол на 1300 місць і проїзд через Гаванну і Преображенську в Літній - це нормально, - і ми втратимо його назавжди. Головне для них - поставити паркан, зробити додатковий проїзд, а далі - довіряй, довіряй, що не обляпались", - написала на своїй сторінці у Facebook громадський діяч Світлана Підпала.

Активісти на цей раз зосередилися не тільки на критиці та протидії, але й запропонували свій варіант розвитку подій, який мерія погодилася розглянути. Йдеться про проект молодих архітекторів Аркадія Шуплякова, Олега Агафонова та Олександра Гусарєва. Вони пропонують зробити Літній суспільним простіром з модульними меблями, ландшафтним дизайном, зоною барбекю, кінотеатром. Тут можна буде проводити семінари, творчі зустрічі і просто відпочивати з книгою чи ноутбуком в руках.

Одесити проти забудови

Слід зазначити, що презентації проекту передувало масштабне вивчення громадської думки. Так, дослідницька компанія "Моніторинг" презентувала результати соціологічного опитування "Літній театр: сьогодні і завтра очима одеситів", в якому з'ясовувалося ставлення жителів міста до сьогодення та майбуття Літнього театру в Міському саді. Загалом опитали 1200 респондентів у віці від 18 до 69 років, більшість з яких (58%) народилися і виросли в Одесі. Ці люди не менше одного разу на місяць відвідують Дерибасівську вулицю (67%) і Міський сад (61%).

Із загальної кількості опитаних, 37% одеситів назвали Міський сад "уособленням Одеси", "її серцем", "символом міста" і "його душею", 19% - "зеленим місцем для відпочинку", "оазисом", 18% - "історичною пам'яткою Одеси". Ще 9% - "місцем, в якому варто побувати кожному, хто приїздить до нашого міста", а 4% - "місцем культурного відпочинку одеситів".

Примітно, що 42% опитаних пов'язують Літній театр тільки з Міським садом. При цьому 51% ніколи не бували в Літньому театрі, а 17% бували в 1990-ті роки, 12% - в 80-ті і раніше, 9% - в цьому і в минулому році, а 8% бували в минулому місяці.

Також 26% респондентів відповіли, що Літній належить Одесі і одеситам, 22% знали, що він "перебуває в довгостроковій оренді на 49 років", 19% - що "належить приватній компанії або особі". В той же час, 36% не знають відповіді на питання про приналежність Літнього. Проте важливіше те, що 86% опитаних відповіли, що Літній повинен належати одеситам і перебувати в комунальній власності міста, а 89% респондентів категорично не згодні із забудовою на території Літнього театру торгово-розважальним центром. Загалом 88% переконані, що будь-яке масштабне будівництво в Літньому зруйнує весь Міський сад і зіпсує історичний вигляд міста в цілому.

Ігри в демократію

Міська влада не стала сперечатися і дала можливість у стінах мерії презентувати альтернативний проект під час засідання ради з питань дизайну.

Проект молодих архітекторів

Його автори, а також громадські діячі виступили з трибуни малої зали міської ради. Але вице-мер Олесь Янчук дав зрозуміти, що реалізація цього проекту має мало шансів – він назвав його ідеальним, проте занадто коштовним. Представники громадськості дуже зраділи можливості виступити в стінах муніципалітету, проте готуються до подальшого протистояння. "Нехай громадськість не присипляє той факт, що групі волонтерів Літнього театру дозволили також презентувати свої пропозиції щодо нього. Поки це ніяк не порушує плани бізнесу. Про це говорить сайт мерії, де вже повідомляється про те, що допрацьовані пропозиції будуть винесені на засідання виконком 24.01.2019. Отже, можна очікувати винесення на сесію 30.01.2019 питання укладення договору суборенди між компанією Когана і СП "Солінг", після чого дуже скоро ми побачимо глухий паркан в Міськсаду", – вважає Світлана Підпала.

Таким чином, можна очікувати, що найближчим часом доля Літнього театру буде вирішена. Принаймі, приватники за підтримки влади готуються протягнути свій проект. Він вже не такий одіозний, проте все одно непереконливо погоджується із законодавством та здоровим глуздом. Представники громадськості вже дали зрозуміти, що будуть проти, тому чергова фаза протистояння не за горами.

Фото на головній: Facebook/Літній

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme