Проект спотикання: Як Літній театр посварив одеських ативістів

З минулого року, коли громадські діячі зірвали ворота до Літнього театру ніяких гучних подій навколо цього місця не відбувалося: одесити регулярно виходять туди на толоки, проводять різноманітні заходи, але якихось радикальних змін не було. Проте зараз навколо Літнього почалися нові "рухи"

Проект спотикання: Як Літній театр посва…

Колишній КВК-шник, а нині підприємець Дмитро Шпинарьов разом із однодумцями вирішив запропонувати одеситам зміни у Літньому театрі. Для цього двічі він організовував зустрічі, на першу з яких майже ніхто не прийшов, а на другу, де він представив проекти бачення нового простору, окрім його товаришів зібралися і представники одеських громадських організацій. І закрутилося: активісти виступили проти пропозиції Шпинарьова та його команди, у Facebook з цього приводу розгорівся чималий скандал. Depo.Одеса розбирався, що пропонує одеситам Шпинарьов, та чого активістам його пропозиції не подобаються.

Для початку – невеликий екскурс в історію. Минулого року стало відомо, що на території Літнього театру, розташованому у Міському саду, планується будівництво торгово-розважального центру. Обурені одесити неодноразово виходили на різноманітні акції до Літнього. Під час однієї з них радикально налаштовані активісти знесли ворота, які перекривали вхід до Театру. Декілька копів, у тому числі очільник одеської облполіції Дмитро Головін, отримали травми, натомість одесити змогли вільно заходити на територію, яка тривалий час була для них закрита. Низка громадських організацій регулярно організовувала у Театрі толоки: прибирали сміття, встановлювали лавки. Також там влаштовувалися різноманітні заходи. При цьому ніякого капітального будівництва в Театрі не велося, оскільки Міністерство культури України офіційно включило територію Літнього театру у межі Міського саду Одеси, тим самим захистивши його від забудови.

У лютому поточного року з'явилася інформація про те, що на засіданні постійної консультативної ради з питань планування території міста розглянули питання проведення конкурсу на кращий проект благоустрою території Літнього театру. Проте далі ця тема не піднімалась. І ось новий виток: з'явилася візуалізація реконструкції території.

Днями відбулася зустріч, на якій Дмитро Шпинарьов запропонував проект змін у Літньому театрі. Авторами пропозиції є архітектори Юрій Савінов, Сергій Сарана та Олександр Рашковський. Сам ініціатор зустрічі називає проект "сирим, але гарним". Під час зустрічі до спільного рішення сторони так і не дійшли, активісти покинули залу, де проводилося обговорення, і кожен залишився при своїй думці.

Шпинарьов на створеній ним Фейсбук-сторінці "Літній театр" виклав малюнки проекту, який презентував на зустрічі. І тут "понеслося". Нема сенсу переповідати усю сварку, яка й досі ведеться у коментарях, варто зупинитися на головних моментах, чому активістам та деяким іншим учасникам зустрічі не сподобалася пропозиція підприємця та його спільників.

За словами депутатки Одеської міськради Ольги Квасницької, територія Міського саду є природно-заповідним фондом, громадським простором, де не передбачається будівництво капітальних споруд. "Територія Літнього театру площею 0,3916 га включена до меж території пам'ятки місцевого значення "Місцевий сад", площа якого обіймає близько 2,2 га. Облікова документація на вказану пам'ятку поновлена і, відповідно до Наказу Міністерства культури і туризму України від 20 червня 2008 р. №728/0/16-08, перебуває під охоронною держави (охоронний номер 232-Од). З огляду на зазначене, територія Літнього театру, як частина Міського саду, має статус парка-пам'ятки садово-паркового мистецтва і належить до природо-заповідного фонду України відповідно до ст. 3 Закону України "Про природно-заповідний фонд України"", - пояснила вона проблемні моменти проекту у своєму блозі. І додала, що окрім зазначеного, досі тривають судові справи, кому ж має належати територія театру.

Лідер одеського "Демальянсу" Юрій Дьяченко звинуватив Шпинарьова у маніпуляціях і також виступив проти проекту. Посилаючись на той самий наказ, про який написала Квасницька, Дьяченко зазначив, що хоча пропозиція Шпинарьова й не передбачає капітального будівництва, все ж самовільного благоустрою з кардинальними змінами на території проводити не можна.

Інші активісти звинуватили Шпинарьова у тому, що він працює на бізнесмена Германа Когана, який має свої торгові точки у центрі Одеси. Не сподобався й сам представлений проект, зокрема зони фудкору. Окрім того, дехто вважає, що таким чином громада назавжди втратить Літній театр, а люди, які зараз презентують проекти, можуть назавжди віддати його у руки компанії, яка задумала тут будівницвто торгівельного центру. Шпинарьов спробував виправдатися, що це не остаточний проект, а ескіз, і він зі своїми однодумцями готовий до будь-якого діалогу, розгляду інших проектів та дій щодо повернення Літнього театру громаді та перетворення його на громадський безкоштовний простір. З приводу Когана Шпинарьов написав наступне: "Це той варіант інвестора, який, особисто мені, подобається. Не хочете цього інвестора? Давайте іншого. Я вже одразу двома руками "за". Такий у вас є? Ах, вибачте".

Як воно далі буде – покаже час. На 31 жовтня в Одесі запланована сесія Одеської міськради. "Для реалізації поставлених завдань Одеська міська рада зобов'язана ініціювати викуп об'єктів нерухомого майна, розташованих на території Літнього театру, у власника зазначених споруд для суспільних потреб, а саме для розташування об'єкта природно-заповідного фонду – парка-пам'ятки садово-паркового мистецтва Міський сад. Для цього було зібрано більше двох тисяч підписів одеситів, спрямовано понад 50 звернень до мера на сайті Єдиного центру звернення громадян 15-35 та проведені соціологічні дослідження", - зазначила Ольга Квасницька. Вона відправила на ознайомлення всім головам фракцій депутатський запит про викуп території Літнього театру і сподівається, що 31 жовтня депутати її підтримають.

Фото на головній: Facebook/Юрій Дьяченко

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme