Як грамотно лікувати ГРВІ та грип, щоб не било по гаманцю та здоров'ю

Останні пару тижнів в Одесі реєструється понад чотири тисячі випадків ГРВІ, по області кількість хворих ще більше. Поки що медики кажуть, що епідпоріг не перевищений, але епідеміологічний сезон вже розпочався

Як грамотно лікувати ГРВІ та грип, щоб н…

Нещодавно у соціальній мережі одеситка, яка представилася мамою дитини, поскаржилася на те, що її дитині лікар призначив багато дорогих ліків. Жінка навіть прикріпила фотографію чеку з аптеки, у якому стояла сума понад тисячу гривень. Користувачі соцмережі наперебій почали давати поради матері: і купувати треба дешевші ліки, і половина списку не потрібна, і взягалі "моя бабця лікувалася калиною-малиною". Врешті-решт чи сама матір, яку обурили "чутливі" коментатори, видалила свій допис, чи це зробили адміни спільноти - невідомо, проте допис пропав. Але тема грамотного лікування нікуди не зникла. Depo.Одеса підготував добірку порад, які допоможуть правильно лікуватися під час застуди, ГРВІ або грипу.

Ніякого самолікування

Лікарі завжди наголошують, що при симптомах будь-якої хвороби, не тільки застудних та вірусних захворювань, необхідно звертатися до медиків. Ми не будемо оскаржувати цю пораду, бо тут терапевти, педіатри та інші люди у білих халатах праві на всі 100%, особливо, коли йдеться про дітей. Добре, коли пощастить і вдасться побороти хворобу самотужки, але часто буває, що самолікування тільки призводить до ускладнень. Друга справа, який лікар попадеться. Не будемо кидати каменюки у всіх медиків, проте, на жаль, не рідко трапляються випадки, коли лікар неправильно ставить диагноз або призначає неадекватне та неефективне лікування і тоді доводиться звертатися до іншого.

Фото: pixabay.com

Геть гору ліків

В останній час медики наполягають не використовувати багато лікарських засобів при лікуванні ГРВІ та грипу у дітей та дорослих, до того ж, ефективність деяких з них виявилася нікчемною. Так, у МОЗ не радять використовувати теплові процедури, фітотерапію, вітаміни, інтерферони, гомеопатичні препарати, антибіотики для профілактики. Саме ці препарати та засоби можуть призвести до небезпечних наслідків і, у той же час, не дати належного ефекту при лікуванні. "Спираючись на сучасні доказові клінічні настанови, протоколи та рекомендації МОЗ наполягає звернути увагу, що антибіотики, противірусні препарати (крім озельтамівіру та занамівіру за показанням), "імуномодулятори" та інтерферони не рекомендовані для симптоматичного лікування неускладнених ГРЗ у дітей. Ефективність вітамінів, антигістамінних та рослинних препаратів не доведена, а "Сиропи від кашлю" можуть бути шкідливими для дітей до 4 років. "Комбіновані ліки від застуди", котрі полегшують симптоми у дорослих, є забороненими для дітей молодшого віку", - йдеться у рекомендаціях міністерства.

Без часнику та картопельного пару

Відтоді як Міністерство охорони здоров'я очолила Уляна Супрун, вона постійно розвінчує різноманітні міфи, які стосуються лікування різних хвороб. Не оминула стороною в. о. міністра й застуду. Так, у кожній родині є свої сімейні народні рецепти лікування застудних захворювань: хтось дихає теплими парами картоплі, інші їдять часник або п'ють чай з медом та малиною. Проте, як виявилося, велика кількість народних методів наукою не доведена. Наприклад, Супрун висловилася стосовно лікування та застосуванням для профілактики захворювань цибулі та часнику. "Способів використовувати цибулю, а інколи й часник, існує дуже багато - їх підвішують в приміщеннях або ж нарізають та розставляють по кутках. Крім того, багато хто вдається до приготування крапель для носа чи просто їсть їх цілими. Всі ці способи не мають під собою належного наукового обґрунтування. І таке використання цибулі не принесе бажаного ефекту захисту. Дуже ймовірно, що від споживання цибулини можуть початися печія або дискомфорт у шлунку. Теж саме відбуватиметься і в слизовій носа - сильне подразнення, водночас збільшення виділень. Зокрема, діти дуже чутливі до запаху цибулі", - повідомила керівниця МОЗу.

Фото: pixabay.com

Декілька міфів стосовно лікування ГРВІ та грипу розвінчала й прес-служба міністерства. Так, медики не радять використовувати гірчичники та насипати суху гірчіцю у шкарпетки при підвищеній температурі, бо це може призвести до надмірного підвищення й без того немалої температури. Не варто й пити спиртне під час хвороби, а також лікувати застуду, намазуючи хворого жиром ведмедя чи борсука, вважають лікарі.

Ще одну антирекомендацію отримав такий популярний метод, як інгаляції гарячим паром вареної картоплі. З одного боку, такі дії ніякого корисного ефекту не мають, а з іншого, навпаки, можуть викликати бронхоспазм у дітей.

А ось малину керівниця МОЗу, навпаки, радить використовувати у лікувальних цілях при застуді. За словами Уляни Супрун, ці ягоди мають у своєму складі ацетилсаліцилову кислоту, яка допомагяє впоратися з горячкою та знизити запалення.

Фото: pixabay.com

Окрім того, сира, заморожена, чи перетерта із цукром малина містить флавоноїди, вітамін С, а також трохи цукру. "Ці речовини необхідні імунній системі, водночас допомагають боротись з хворобою. Крім того, під час хвороби часто відсутній апетит, теплий напій з малиною – хороший засіб, щоб трохи підживити організм", - зазначає в. о. міністра. Проте наголошує, що малина не є ліками, а лише допоміжним засобом, який сприяє лікуванню від застуди.

Дешеві чи дорогі ліки

Зараз в аптеках пропонують купу різноманітних ліків. Звичайно, людина, що не має медичної освіти, не знає, у яких дорогих ліків є дешеві аналоги. Проте про це можна поцікавитися у сімейного лікаря або педіатра.

Ось невеличкий перелік дешевих аналогів дорогих ліків.

Дорогі ліки

Дешеві ліки

Панадол

Парацетамол

Лісобакт

Лізак

Лазолван

Амброкосол, Амбробене

АЦЦ

Ацетал

Суммамед

Азітроміцин

Назівін

Фармазолін, Ріназолін

Аспірін

Ацетилсаліцилова кислота

Цей переілк можна продовжувати довго. Проте перед тим, як замінити дорогий засіб на більш дешевий, необхідно порадитися з лікарем, бо окрім основних діючих речовин у складі препаратів можуть бути допоміжні, які мають певні протипоказання.

Небезпечні та не завжди корисні антибіотики

Вже тривалий час медики закликають не використовувати антибіотики без призначення лікаря, бо бактерії, з якими вони борються, становляться нечутливими до них з часом. "Приймайте антибіотики лише за призначенням лікаря, не переривайте курсу лікування антибіотиками, навіть якщо вам стало краще, не використовуйте антибіотики, які залишилися після курсу прийому, не діліться антибіотиками з друзями, родичами, знайомими, не приймате їх при вірусних захворюваннях", - радить Супрун.

Що робити при грипі

У першу чергу, медики радять не переносити хворобу "на ногах" та залишатися дома. Таким чином і сама людина швидше одужає і не буде джерелом захворювання для інших.

Обов'язково треба звернутися до лікаря, щоб він призначив обстеження та лікування.

Квартиру потрібно двічі на день провітрювати, але так, щоб не було протягів. Також велику увагу необхідно приділити особистій гігієні, а щоб члени родини не захворіли, виділити для хворого окремий посуд, рушники тощо.

І головне, старатися якомога більше пити рідини, будь то вода, чай, або трав'яні відвари.

Проте краще все ж таки, не хворіти.

Фото на головній: pixabay.com

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme