Жукова давно треба було демонтувати: Як Південний відділ Інституту нацпам'яті зшиватиме проукраїнську Одесу

Нещодавно призначений очільник Південного відділу Українського інституту національної пам'яті, розповів, скільки років піде на розхитування старої "совкової" системи і як російські гроші "гуляють" по Одесі

Жукова давно треба було демонтувати:  Як…

Кореспондент Depo.Одеса поспілкувався з одеським "В'ятровичем", який ще не має свого кабінету, але вже склав свою місію на посаді керівника одеського відділення Українського інституту національної пам'яті України, – отаманом "Чорноморського гайдамацького з'єднання", істориком та ветераном АТО Сергієм Гуцалюком.

Розкажіть, як вас обрали? Був конкурс? 

– Так, був конкурс, але хто ще подавався на нього, я не знаю. Як тільки я повернувся з АТО, то подав документи, а пізніше зустрівся з Володимиром В'ятровичем, який тоді обіймав посаду директора Інституту нацпам'яті. Ми поговорили, і за якийсь час я пройшов усі етапи співбесід, здебільшого, на знання законодавства, а також перевірки. Все це відбувалося досить довго і паралельно моїй діяльності у ветеранському русі і в організації військово-патриотичної гри "Сокіл" ("Джура").

Сергій Гуцалюк очолив Південне відділення Українського інституту національної пам'яті / Фото:Facebook

Яка у вас заробітня плата? Штат?

– Зарплата – приблизно 6 800 грн, однак з надбавками буде не більше 11 тисяч. Планується, що у мене у штаті будуть два помічника – історик і журналіст, вони зараз проходять необхідні співбесіди. Крім того, будуть куратори по Херсону і Миколаєву.

Як змінюється життя активіста, коли він стає чиновником?

– Більше відповідальності. Я більше не можу піддаватися емоціям. Але, з іншого боку, у мене стає більше повноважень, я можу позитивно впливати на багато процесів. Наприклад, я, як чиновник, можу входити до історико-топонімічної комісії при виконавчому комітеті Одеської міської ради. В мене вже інша функція, я –представник держави. 

Ви вже почали з кимось співпрацювати?

– Так, мене зацікавив аналогічний інститут національної памяті у Польщі, Там досі відбуваються ті ж процеси, що й в нас – ностальгія за радянським минулим. Будемо з ними співпрацювати в Одесі. Ще є бажання зробити колаборації нашого інституту з директором Одеського художнього музею Олександром Ройтбурдом. Я з ним особисто не знайомий, але мені подобається те, що він робить. Сучасний стиль роботи, наповнений українською семантикою – це те, що нам зараз потрібно.

Де буде розташовуватися офіс Інституту нацпам'яті?

– Швидше за все, в Одеській ОДА, на Канатній, 83. Поки що я перебуваю в офісі Ветеранського хаба на базі Педуніверситету на Старопортофранківській, 26.

Поки що відділення розташовується у Ветеранському хабі / Фото: Facebook

Як ви розумієте свою місію в Одесі?

– Я хочу займатися популяризацією і зшиванням проукраїнської Одеси. Це місто – колиска сучасної Греції, Ізраілю та України. Саме в Одесі народився Володи́мир Жаботинський — єврейський письменник і публіцист, співзасновник держави Ізраїль та її збройних сил. Саме у Бесарабію бігли колись волелюбні некрасівські козаки, яких утискала Російська імперія. Тобто роми, молдавани, болгари та українці, які там зараз живуть – це нащадки козаків, щоб нам там не казали. На сьогодні в АТО загинули понад 100 жителів Одещини. Ми повинні подолати наслідки російської пропаганди про Одесу як "Новоросію". І ми можемо зробити це без пафосу та нафталіну. Ми багато років не опікувалися гуманітарною сферою, тому це робили росіяни. Тепер цим важливо опікуватися на державному рівні, на такому ж, як ми піклуємося економічними питаннями. 

Що плануєте робити найближчим часом?

– Ми ретельно готувалися до відкриття Південного відділення Інституту нацпам'яті. Була проведена маса заходів: лекції відомих істориків, кінопоказ та презентації видань. Зокрема, одеситам представили настільні гри "Українська революція" і "УПА - відповідь нескореного народу", брошуру "2014: початок російсько-української війни", книги "Дівчата зрізають коси", "Люди сірої зони" (про російську анексію і репресії в Криму, - ред.), "По той бік себе" (про психотравми як наслідок Голодомору, - ред.). Усе завершилося великою українською вечіркою.

Привітати відкриття Південного відділення Інституту нацпам'яті прийшли українські патріоти / Фото: Facebook

Також у нас нещодавно відбувся виступ музичного колективу стародавньої музики з Києва "Хорея Козацька". Був представлений альбом " Пісні Української революції" періоду визвольних змагань 1917-1921років

Плануємо робити освітні ролики, як от Міністерство культури, молоді та спорту разом із гуртом "Танок на майдані Конґо" зробили п'ятихвилинний кліп про історію України.

Ми вже домовились про подібну роботу з декількома популярними проукраїнськими телеканалами Одеси. Хочемо зробити свою сторінку у Facebook, будемо її розвивати, також плануємо зробити сайт. 

Що вам відомо про напад на активіста Сергія Гнездилова після вечірки Інституту нацпам'яті?

– Я не пов'язую цей напад з заходом. Сергій – молодий хлопець, відомий своєю проукраїнською позицією, з будь-яким з нас могло статися щось подібне.

Ви активно підтримуєте ПЦУ в Одесі. Що зараз відбувається з церквою на Пастера, де заборонений одеський священик продовжує служити?

– Зараз храм Різдва Христового на Пастера ділять священики Православної церкви України та так званого Київського патріархату, якого підтримує заборонений у служінні Віталій Сеник. Але скоро буде суд, і я сподіваюся, що шахрайська діяльність Сеника на цьому припиниться. Заради миру служби йдуть почергово між ПЦУ та УПЦ КП, але я цього не розумію, тим більше, що його син – депутат проросійського "Опоблоку".

Ваша реакція на скандальну російську групу "Воровайки" та її гастролі, що планувалися в Одесі?

– Одеська філармонія, яку хотіли орендувати зірки блатного шансону, зовсім не піклується про патріотичні думки, їм потрібні лише гроші. Якщо вони таки приїдуть, будемо піднімати патріотично налаштованих людей.

Ситуація в Одесі напружена. Як розцінюєте демонтаж Жукова, розбиті таблички патріотам Іванову і Чайці?

– Відчуваєте, як зайшли гроші з Росії? Жукова вже давно потрібно було демонтувати за законом про декомунізацію. Що стосується депутата Одеської міської ради Богдана Гіганова, який влаштував все це шоу, то це чисті політтехнології, афілійовані з Росією. Цими речами повинна займатися СБУ. Якщо і далі так буде продовжуватися, це матиме погані наслідки. І я хочу зазначити, усе це не є національним конфліктом, а суто світоглядним, бо серед проукраїнських активістів, АТОвців є й росіяни, і серед священиків ПЦУ ми таких знаємо. Треба розуміти ці речі.

Читайте також: В Одесі націоналісти демонтували барельєф маршалу Жукову

Як гадаєте, чи вдасться вам розхитати усю цю стару "совкову" систему?

– Я вважаю, років через десять, може, щось і вийде. А зараз в наших силах, якщо ми бачимо, що щось відбувається не так, звертатися до поліції, працювати у межах закону, наприклад, "Про декомунізацію". Якщо ми просто будемо сидіти і скиглити про зраду, нічого змінюватись кардинально не буде.

Гуцалюк з однодумцями буде і надалі відстоювати інтереси українців / Фото: Facebook

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme