Топ-10 хмарочосів, які перетворять елітний одеський Фонтан на звичайний "спальник"

За останні 10 років в Одесі дали згоду на таку кількість забудов на Великому Фонтані, що він кардинально змінив свій вигляд

Топ-10 хмарочосів, які перетворять елітн…

Дачний район, який так полюбляли колись одесити, з радістю перебираючись до нього на літо, перетворився на один великий будівельний майданчик. Він втратив всі санаторії, навіть на території дитячих інтернатів та таборів вже почали планувати забудову. Зеленому Фонтану, який так полюбляли одесити, приходить кінець. Тихі вулиці перетворяться на одну єдину зону паркування, а затишні сквери та оздоровчі заклади забудовуються з фантастичною швидкістю. Depo.Одеса зафіксували основні будови від 7-ї до 12-ї станції Великого Фонтану.

Відсутня інфраструктура та вузькі вулиці

Чітко викреслити, скільки багатоповерхівок збудують в цьому районі, дуже важко. На різних стадіях ми нарахували будівництво двох десятків будинків. Більше половини з них активно будуються. Три – в стадії проектування: йдеться про будинки на території таборів "Вогник" на вулиці Дмитра Донського (землю під будівництво отримала прокуратура Одеської області), "Космос" на Авдєєва Чорноморського (поки що земля значиться як рекреаційна, але приватна компанія "Амберлітбуд" вже її "відвела"), а також школи-інтернату №91 на вулиці Рєпіна ( "СТ Кепітал"), інтернату для дітей з вадами зору на Львівській (ЖК "Лев) та інші.

За останні роки Фонтан лишився більшості санаторіїв та баз відпочинку, на їхніх землях заплановані або вже зводяться новобудови. Але головне питання в тому, що буде, як всі ці будинки будуть заселені. І відповіді на нього поки немає. В цьому районі ще років 10-15 тому жило набагато менше людей, ніж зараз. За радянських часів на Фонтані були переважно дачі, тому тут не планувалося ані великих дитячих садочків (садочок на 12 груп є тільки один, на 6-й станції Великого Фонтану), ані мережі шкіл. Зараз з двох сторін Фонтан "затискають" нові великі райони житлової забудови – Аркадія та ближнє Таїрове (будинки "Альтаїр" та "Манхеттен"). Практично всі будинки у вказаних районах мають висоту в 23-24 поверхи. Вони вимагають відповідної інфраструктури, але її нема. Далі, на житловому масиві Таїрове, також є проблеми з садочками, бо на кордоні міста будують десятки будинків, які сформують два нові мікрорайони.

В кожному проекті новобудов на Фонтані були сумнівні довідки про наявність місць в школах, садочках та резерв у поліклініках, але насправді картина інакша. В садочках черга вище, ніж кількість міст в них, в школах вже по 40 дітей в кожному класі. Ситуація буде погіршуватися з кожним роком. Перші результаті вже є – в десятках приватних будинках відкриваються приватні садочки без ліцензії. Той випадок, коли на шалений попит створюється хоч якась пропозиція.

За даними департаменту освіти та науки ОДА, в Одеській області працює 150 садочків, які не мають ліцензій, тільки 49 отримали документи. Їхня перевірка не входить до компетенції ОДА, це повинні виконувати правоохоронні органи. Але, судячи зі всього, їх не контролює ніхто.

Забудова санаторію "Фонтан"

Проект забудови санаторію "Фонтан" від "Кадорр" був одним з найскандальніших проектів. В районі 10-ї станції Великого Фонтану колись була здравниця "Вільних профспілок солідарних трудящих Верховної Ради". Вона вже давно не функціонує, земля перейшла в приватні руки. На ділянці збудували, як це не дивно, одну з найнижчих новобудов Фонтану: на передньому краї побудували висотний будинок в 12-поверхів, за ним - елітні невисокі будинки, але на всю територію колишнього санаторію. Проти проекту в кварталі між вулицями Рєпіна, Баштанної та Фонтанської дороги виступали одесити, навіть, перекривали дороги. Але зараз будинок готують до здачі.

Багатоповерхівка "Кадорру"

Знищений сквер Шклярука

Найдивніше, що елітний поки що Фонтан практично не має зелених зон. Тут лише три сквери – Шклярука, "Юність" та зона відпочинку на 7-й станції Фонтану. В сквері Шклярука, що якраз через дорогу від колишнього санаторію "Фонтан", компанія "Гефест" вже побудувала три будинки - вони розмістилися на добрій половині скверу. Ще більше землі відрізали приватники з гарними зв'язками, які забудували іншу частину скверу. Зараз від зеленої зони практично нічого не залишилося. Діти граються на розпечених під спекотним сонцем майданчиках біля "елітних" - теж не найвищих в районі - будинків.

"Гефест" забудовує територію біля скверу Шклярука

Із забудовою в сквері Шклярука ситуація була напружена більше року, тривали судові процеси, але, на жаль, врятувати його не вдалося.

Багатоповерхівки ростуть як гриби

Літературне гетто

Найгірша ситуація склалася на вулиці Літературній. Тут будують справжні хмарочоси - саме тут можна знайти найвищі в місті будинки. Зокрема планується будівництво одного з будинків від "Будови" в 32 поверхи, іншого – в 24 поверхи. Також фірма реконструювала під апартаменти колишню будівлю заводу "Оріон" в 15 поверхів. Крім них ще один будинок тут здав "Кадорр" - щоправда, він вдвічі нижчій, ніж сусідні.

Зазначимо, що "Будова" вже не встигає здати будинок у запланований строк, зазначений в паспорті об'єкта. Роботи в ньому ще дуже далекі від закінчення.

Хмарочоси "Будови" і "Кадорру"

Справжній хмарочос на схилі

Найстрашніше, що ці будинки зведені біля схилу. Відомо також, що поряд запланована ще низка будівель, які "виростуть" на території санаторію "Червоні зорі" - він давно стоїть покинутий, в листопаді минулого року в ньому сталася пожежа. За деякими даними, на цей санаторій має плани будівельна компанія "Гефест", за іншими - "Кадорр", проте в останній інформацію про це спростовують.

Хмарочоси на Каманіна

Ще один комлекс хмарочосів будівельники "Кадорр" зводять на території санаторію "Нефтяників": тут вже можна побачити одразу три будинки в 25 поверхів, розташованих впритул один до одного. Квартири в них відносяться до бізнес-класу, один з будинків зданий. Це напевне найщільніша забудова на Фонтані, але дуже типова для сусідньої Аркадії. Житло в таких будівлях приваблює як тих, хто розраховує здавати нерухомість в оренду, так і тих, хто хоче з вікна квартири милуватися морським пейзажем.

"Кадорр" забудовує вулицю Каманіна

Ситуація на 8-й станції Фонтану найгірша в плані щільності забудови. Ніщо на Каманіна та Літературній не пристосовано зараз до таких масштабних будівель.

Співочій Фонтан, або Монстр на Фонтанській дорозі

Ще один хмарочос будують на 9-й станції Фонтану, де виріс 17-поверховий монстр. Ця будівля повинна бути вдвічі меншою, але забудовник "кинув" одеситів та не виконав обіцяне, а виконком дозволив збільшити висотність до 16-ти поверхів. Насправді ж їх ще більше - 17. На час будівництва навіть перекрили частину Фонтанської дороги. Ця новобудова дуже сильно впливатиме на трафік на вказаній вулиці.

Чергова багатоповерхівка на Фонтані

За останніми данними, будинок планують здати в експлуатацію 31 грудня поточного року, проте це не факт, бо терміни закінчення робіт відкладаються вже не перший раз. Раніше на цій ділянці розташовувалася підстанція швидкої допомоги, однак заради висотки її розібрали, потім довгі роки ділянка пустувала. Будівельники активізувалися тільки в 2016 році, коли підряд взяло БМУ-11 "Одіссей".

Висотки на Педагогічній та Полуничному

З іншого боку від вулиці Посмітного, на 7-й станції Фонтану, теж масово будують. На території котельної в Полуничному провулку та на Педагогічній компанія "Гефест" будує два житлових комплекси. Ще один будинок від "Будстроя" погодили нещодавно на 10 сотках серед приватного сектору. Таким чином, тут активно будують нові багатоповерхівки, незважаючи на вимоги зонінгу. В мерії появу чергових бетонних монстрів пояснюють просто: головний архітектор міста Олександр Голованов не раз зазначав, що за фактом ця територія не індивідуальної, як вказано в зонінгу, а змішаної забудови, тому тут начебто можна тулити нові багатоповерхівки.

Будівництво ведеться повним ходом

Змінений генплан

Не виключено, що найближчим час Фонтан змінить свій статус в Генплані. Але як саме, поки що можна тільки здогадуватися. Управління архітектури та містобудування ініціює старт робіт щодо внесення змін до Генплану Одеси, які якщо і ухвалять, то не раніше 2020 року. Цю ініціативу вже погодили на засіданні комісії з питань планування забудови території, міського дизайну та архітектури.

Голова управління архітектури Олександр Голованов розповів, що його відомство вже подало відповідне звернення до Мінрегіонбуду та отримало роз'яснення. "Дуже зрозумілі проблемні положення Генплану. Є історико-архітектурний опорний план, і він вимагає стоншення історичних ареалів і пам'ятників. Також стоїть питання перспективного об'єднання громад і єдиного містцентру розвитку Одеси як живого адміністративного і виробничого центру ", - зазначив він.

Зараз депутати схвалили збір даних, а сам Генплан будуть коригувати в 2020 році, коли мине п'ятирічний строк мораторію на зміни до нього з моменту прийняття. Як зміниться за думками батьків міста Одеса – поки невідомо.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme