"Пряники" та урізання: Що отримають ОТГ Одещини від Гончарука

2020 рік для регіонів України має стати знаковим: ті населені пункти, що за чотири роки не спромоглися створити територіальні громади, таки будуть об’єднані рішеннями Кабміну, а сталі громади мають довести свою спроможність

"Пряники" та урізання: Що отримають ОТГ…
Фото: voxukraine.org

Експерти наголошують: про згортання децентралізації і мови не може бути, проте про певні зміни говорити слід вже зараз. Йдеться про державні субвенції, які були і є так званим "пряником" при утворенні тієї чи іншої громади. 

Новий рік для чиновників малих міст Одещини почався з неприємних новин: виявилося, що у проєкті бюджету на 2020 рік державна субвенція на соціально-економічний розвиток фактично зникла. Наприклад, Арциз у 2019-му отримав по цій статті витрат 11,9 млн грн, а тепер має обмежитися лише 1,2 млн. Любашівка замість 9 млн грн отримає 1,3 млн грн. Кодима, Ананьїв, Рені та Роздільна взагалі не отримають ані копійчини у межах даної субвенції. Depo.Одеса розбиралося, на які "пряники" очікувати регіонам Одещини. 

Депутатська годівничка

В Асоціації міст України таку політику Кабміну розкритикували та звернулися у комітет Верховної ради з питань бюджету з проханням не погоджувати пропозиції уряду. Організацію збентежив не тільки той факт, що міста втратять можливість ремонтувати садочки, школи, робити благоустрій тротуарів, а й те, що вони не зможуть оплатити ті роботи, які вже виконано. "Повністю виконані роботи, передбачені проєктами в рамках субвенції в селищі Доброслав на суму 6,3 млн грн. Внесеними змінами до розпорядження КМУ № 500-р обсяг субвенції по смт Доброслав скорочено до 0,5 млн грн, фактично субвенція скорочена на 94%. Аналогічна ситуація по місту Татарбунари, де також здебільшого в рамках раніше передбаченої суми субвенції роботи вже фактично виконані. В очікуванні фінансування, громади відповідно до розподілу коштів цієї субвенції вже виконали певний обсяг робіт, однак не можуть за них розрахуватися", – зауважила консультант з питань бюджету Одеського відділення АМУ Світлана Осадчук.

Нерідко депутати піаряться на грошах субвенцій / Колаж: 24tv.ua

У той же, час інші експерти вважають, що Кабмін діє абсолютно правильно, адже саме субвенція на соціально-економічний розвиток є фактично депутатською годівничкою та не відповідає реальним інтересам міст. "У 2019 році рахункова палата провела перевірки розподілення та ефективності витрат даної субвенції. У зв’язку з тим, що бюджетний кодекс не дає чіткого механізму розподілення цієї субвенції, виходячи з кількості населення та інших показників, виявилося, що субвенції тих чи інших громад відрізнялися в рази. Через це у III кварталі ця субвенція була призупинена та почалися перевірки її розподілення. Тепер у Кабміні мають розробити прозорий механізм, – вважає доцент кафедри економічної та фінансовї політики ОРІДУ НАДУ Олеся Голинська. На практиці виходило так, що розподілення коштів проходило за запитами місцевих депутатів, які мали певні зв’язки з колегами з області. "Все дуже просто: ви "шишка" на рівні району, у вас є товариш в облраді, який за вашим проханням лобіює виділення коштів для певного села чи селища. Гроші виділяють, тротуар ремонтують, а ви у тому селищі б’єте себе кулаками у груди, що це все завдяки вам. Прекрасний бонус на наступні вибори за державний кошт", – пояснює політолог Дмитро Поливанов.

Освітяни багатіють

Проте ситуація з двома іншими основними субвенціями – зрозуміла та звична. Розмір освітнього компоненту для об’єднаних територіальних громад стабільно збільшується. Так, якщо у 2019 році Балтська ОТГ отримала 44,1 млн грн на розвиток навчальних закладів, то у 2020-му ця сума складе вже 51,1 млн грн. Аналогічна ситуація і в Біляївській ОТГ – 26,4 млн грн торік і 31,3 млн грн у поточному.

На освіту планують спрямувати більше/Фото: pixabay.com

Таким чином, громади отримають можливість не тільки підтримувати сталий розвиток освітянської сфери, а й зможуть реалізовувати нові проєкти. "Наразі ОТГ мають перейти від дуже потрібних, проте вже звичних проєктів покращення матеріально-інфраструктурної складової, тобто ремонтів та модернізацій, до залучення стратегічних інвестиційних проектів, які відкриють нові можливості та сприятимуть тектонічним зрушенням у освітній сфері", – вважає представник Комітету виборців України Євгенія Генова. 

Гроші за пацієнтом

Ситуація з медичною субвенцією докорінно відмінна від освітньої. З 1 квітня 2020 року  змінюється механізм фінансування медичного обслуговування: замість утримання ліжкомісць закладів охорони здоров’я за медичною субвенцією буде оплачуватися медичне обслуговування пацієнтів за договорами з НСЗУ. Таким чином, ті населені пункти, медичні органи яких уклали договори із Національною службою здоров’я, отримають значно менші суми держаної субвенції, адже гроші напряму перераховуватимуться медичним закладам за надані послуги, оминаючи місцеві управління та департаменти. Послуги спеціалізованої медичної допомоги за Програмою медичних гарантій можна буде  отримати безоплатно лише за направленням сімейного лікаря, терапевта або педіатра, з яким у пацієнта підписана декларація, або лікуючого лікаря. Але є виключення. Без направлення спеціалізовану медичну допомогу, відповідно до медичних показань, можна буде отримати безоплатно пацієнтам, які звернулися до акушера-гінеколога, стоматолога, психіатра, нарколога. Також без направлення безоплатно надається медична допомога при невідкладному стані.

Медицина фінансуватиметься з інших джерел / Фото: pixabay.com

Слід зазначити, що за даними НСЗУ, процес укладання договорів із медичними закладами в Одеській області знаходиться на дуже високому рівні – це вже зробили 113 закладів. Краща ситуація лише на Львівщині – 120 закладів. Інші регіони відстають. 

Звісно, через те, що лікарні та полікліники уклали договори з НСЗУ, обсяг медичної субвенції значно знизився, адже гроші пішли повз місцеві бюджети. Так, у тій самій Балтській ОТГ у 2019 році вона склала 23,2 млн грн, а у 2020-му – 6,4 млн грн. І така тенденція в абсолютно у всіх громадах.  

Загалом на цей рік розмір субвенцій по різним регіонам Одещини виглядає ось так:

Скрін: izbirkom.org.ua

А ось таку різницю мали субвенції у деяких регіонах Одещини у 2019-му та 2020 році. Торік Одеса отримала освітню субвенцію у розмірі 1 104 413,9 тис. грн, а на цей рік – 1 270 367,3 тис. грн, що стосується медичної субвенції, то вона навпаки, зменшилася з 745 115,6 тис. грн до 202 660,3.

Така сама ситуація і в інших регіонах області.

Балтська ОТГ цьогоріч отримає 51 148,9 тис. грн проти 44 110,6 у якості освітньої субвенції, а медична субвенція зменшилася у понад п'ять разів – з 23 294,6 тис. грн до 6 404,4 тис. грн. 

Біляївська ОТГ отримувала освітню субвенцію у розмірі 26 403,7 тис. грн, а тепер їй нарахували 31 374,9 тис. грн, що стосується медичної, то вона зменшилася з 10 086,9 тис. грн до 2 773,5 тис. грн.

Освітня субвенція для Великомихайлівського району  складала торік 30 209,5 тис. грн, а цьогоріч – 33 517,9 тис. грн, а медична 8 171,7 тис. грн та 2 193,7 тис. грн відповідно. Трохи більше отримає на освіту Красносільська ОТГ 24 087,1 тис. грн. проти  22 104,5 тис. грн торік, а на медицину набагато менше – 1 983,4 тис. грн проти 7 177,9 тис. грн торік.

Куяльницька ОТГ на освіту мала торік 56 599,2 тис. грн, а цього року їй дали 62 721,8 тис. грн, на медицину їй дали 4 652,1 тис. грн проти  17 409,6  тис. грн роком раніше. Кілійська ОТГ отримала 50 436,4 тис. грн у якості освітньої субсидії торік, а цього року їй дали 55 754,5 тис. грн, а медичну зменшили з 17 420,5 тис. грн до 4 684,5 тис. грн.

 

Не встигають засвоювати

Окремим питанням у житті ОТГ є ефективність використання субвенцій, зокрема, освітньої. Наприкінці року у бюджетах, як правило, залишаються невикористані кошти, які навчальні заклади могли б скерувати, наприклад, на протипожежні заходи. Проте, такого механізму нема. "Це безглуздо! Є кошти, є бажання та потреба. Чому б ні? Згадайте школи в Овідіопольському районі, що закрили рішенням суду. Коли б не ця заборона, то кошти на протипожежну безпеку можна було б взяти з залишків субвенції. Але ж ні! Для прикладу, залишок освітньої субвенції в нашому окрузі — майже 80 мільйонів гривень. Звичайно, в різних громадах суми відрізняються, але ж це реальні кошти, які можна вже брати та направляти на безпеку", – написав нещодавно на своїй строрінці у Facebook народний депутат України Сергій Колебошин. 

Таким чином, у 2020 рік одеські населені пункти входять із новими надіями та можливостями – їх чекають випробовування, а от чи зможуть вони їх пройти – покаже час.

 

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme