Одеса на розпродаж: Як у Труханова проґавили 81 будівлю за борги

За результатами аукціону на право отримати у власність заставу на комунальне майно, Одеса може втратити райадміністрації, полікліники і теплопункти

Одеса на розпродаж: Як у Труханова проґа…

Те, про що в одеській мерії дуже довго мовчали, а потім скрізь зуби коментували, врешті решт сталося – право на стягнення богу по кредитам, взятим муніципалітетом в далекому 2005 році в банку "Надра", викупила мало кому відома київська фінансова компанія "Юг Капітал". І тепер вона може стати власником 81 будівлі, що були закладені у договір в якості можливої компенсації. Серед них райадміністрації, полікліники, теплопункти та інше. Depo.Одеса розбирався з деталями справи.

Десятки будівель за півціни

Операція з купівлі була проведена в системі Prozorro.sale. На право стягнення боргу в 164,7 млн грн претендували дві структури – власне, "Юг Капітал" та "Фінмарк". Останню без пояснень до аукціону не допустили, тому перемогу отримали саме кияни – вони заплатили 81,2 мільйона гривень, фактично отримавши 30% знижку (початкова ціна лоту – 116 мільйонів гривень). Тепер усі питання щодо виплатм боргів та операцій з активами нерухомості, що є в заставі мерії, слід вести з новим власником.

"Борг комунального підприємства в 164 млн грн, гарантом за яким виступив муніципалітет Одеси, проданий за 82 млн. грн. Це при тому, що місто є, з точки зору примусового стягнення, ідеальним боржником, оскільки гроші на рахунку є завжди", - зазначив на своїй сторінці у Facebook депутат Одеської міськради Вадим Терещук. Він додав, що наявність невеликої кількості претендентів говорить про те, що ніхто не вірить в те, що без домовленостей з владою можливо сподіватися перемогти в тендері.

У міській владі, як і раніше, ситуацію коментують дуже неохоче. Власне, мер Одеси Геннадій Труханов запевнив, що юридичний департамент буде судитися, а продавати будівлі з молотка ніхто не зможе. Це при тому, що сам Труханов і його команда безпосередньо причетні як до створення цієї "кабали", так і до затягування боргової петлі. Коли у 2005 році колишній мер Едуард Гурвіц відкривав в "Надрі" кредитну лінію, Труханов входив до складу промерської фракції "Народна партія", яка підписала Меморандум про співпрацю з міським головою та депутатами "заради розвитку міста". Він та контрольовані ним депутати, скоріш за все, і голосували за це рішення.

Коли ухвалювалося рішення, Труханов був депутатом Одеської міськради

В будь-якому разі, Труханов та депутати жодного разу не виступили проти цієї оборудки. Вони ж з часом пролонгували кредитні договори – в 2009, 2012, 2013 роках та, нарешті, в грудні 2014-го, тоді коли Геннадій Труханов безпосередньо керував Одесою. В останні роки в мерії чомусь вирішили не платити відсотки і борг зріс: якщо в 2014 році він складав 125 мільйонів гривень, то тепер збільшився до 164 млн грн.

"Сповідь" Вугельмана

Попри скандалу і критичні статті в ЗМІ, в мерії ситуацію особливо не коментували. Мер Геннадій Труханов лише на останній сесії, яка відбулася 21 березня, коротко пояснив ситуацію, але повну інформацію та відповіді на питання журналісти отримали лише два тижні тому. Віце-мер Павло Вугельман заявляв, що не вірить у продаж лоту і розраховує на зниження суми боргу банком "Надра".

Вугельман не вірив, що лот можуть продати

В той же час, він та його колега Світлана Бедрега категорично заперечували можливість викупу лоту, власне, містом. Пояснення були більш ніж банальними, мовляв, це борг не міста, а КП "Теплопостачання міста Одеси" ("ТМО"). Але мерія не може брати участь у аукціоні, як і "ТМО", тому що так прописані умови. Проте участь могло взяти, на думку депутата міськради Олексія Єремиці, інше комунальне підприємство – наприклад, "Міжнарожний аеропорт Одеси", який має достатньо коштів. Але цього не сталося.

Читайте також: Розпродаж року: Одеса може втратити будівлі двох райадмінстрацій та десятки інших приміщень

На тій же сесії, де розглядали справу борга перед банком "Надра", депутати підтримали виділення нового траншу підтримки для "ТМО", який з початку року сягнув 214 мільйонів гривень. КП взяло його на погашення боргів за газ та розрахунок за податки.

В 2016 році ця сума склала 230 мільйонів, а в 2017 році – майже 700 мільйонів. Тобто можна зробити висновок, що місто системно допомагає КП, але чомусь не гасилися відсотки по кредиту. Тобто система дотування тепловиків працює безперервно, при цьому виділяються суми, більші за борг перед банком "Надра".

"Жодного разу керівництво підприємства не зверталося за допомогою", - заявила голова бюджетної комісії Оксана Гончарук.

Віддали "зайві" будівлі

Пасивна та якась на диво нервова поведінка мерії в останні місяці, після того, як в пресу потрапила інформація про можливу втрату 81 будівлі, наштовхує на думку, що на Думській не поспішали запобігати лиху. Більше того, в списку будівель, що складають залогову вартість, є ті, які рішеннями міської ради мали бути з нього виведені. "Наприклад, об'єкт, розташований на моєму виборчому окрузі, – "нежилі приміщення 1-го поверху, за адресою пр. Адміральській, 35-а" згідно з рішенням сесії №4107-V від 09.04.2009 р. повинен був бути виключений з кредитного договору 05/07/2005/980-К / 364. Однак, цього не сталося. Відомо принаймні про 9 таких об'єктів", - написав на своїй сторінці у Facebook депутат Олексій Єремиця.

Колега Єремиці Олександр Орлов пішов далі і прямо звинуватив команду Труханова у махінаціях. "Про що мова, підставили свою фірму і за копійки купили для себе в самих себе", - написав він в одному з коментарів на Facebook.

На користь цієї думки свідчить і той факт, що зобов'язання по боргах були виставлені на аукціон ще у 2016 році, але весь цей час мерія про це мовчала. Складається враження, що чекали зниження ціни. І таки дочекалися: "Юг Капітал" купив лот за 82 мільйона, а не за 227 мільйонів (стільки він коштував у 2016-му). Крім того, за згаданими вище словами голови бюджетної комісії міськради Оксани Гончарук, з 2015 року керівництво КП "ТМО" офіційно не заверталось з проханням виділити гроші на сплату боргу, що свідчить або про некомпетентність та коротку пам'ять тепловиків, або, скоріше за все, про існування "генеральної лінії", яку ті виконують – не платити, і все тут. Також у департаменті комунальної власності чомусь "забули" переоформити документи іпотеки на 26 об'єктів з цього списку. Кажуть, на це нема грошей.

Що ж буде далі і з ким мерії слід домовлятися, поки не відомо. Компанія "Юг Капітал", згідно з уставним документом, належить двом людям – мешканцю Броварів Дмитру Стійчуку та іспанцеві Артуро Гутьєро Менендесу. Це офіційні власники. В той же час, за неофіційною інформацією, за ними стоїть народний депутат, екс-регіонал Дмитро Святаш.

Мерія планує судитися, і в них є за що зачепитися. Це протест прокурора області, що був висунутий, розглянутий та задовільнений у 2011 році депутатами міської ради, тоді вони визнали, що рішення про передачу частини комунальної власності в залогову вартість було хибним і таким, що не відповідає інтересам міста. Проте сказати сказали, але виводити об'єкти с залогу не стали, а нові, навпаки, до списку внесли. Поки ж чиновники спокійно роблять ремонт у будівлях Суворовської та Київської адміністрацій, які рано чи пізно можуть в міста просто відібрати. Так, лише на останній об'єкт місто планує витратити 10,5 мільйонів гривень. От тільки для кого буде цей ремонт – для себе чи для нового власника – зараз сказати важко.

Київську райадміністрацію ремонтують

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme