Рік втрат та порятунку: Чим запам'ятається одеситам 2021 рік

У 2021 році Одесу та одеситів спіткало багато важких втрат. Втім, були й здобутки, і фантастичний порятунок, який став всеукраїнським рухом

Олена Кравченко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Одеса
Рік втрат та порятунку: Чим запам'ятаєть…
Фото: pixabay.com

Одеса та одесити зазнали у 2021 році жахливих, непоправних втрат. Померли видатні особистості – справжні обличчя міста, зруйновані пам'ятки архітектури, знищені деякі безцінні "активи", які приваблювали до Одеси туристів. Серед здобутків – порятунок кількох дітей із СМА та зростання акції "Діма, ми встигнемо" до масштабів всеукраїнського руху "Діти, ми встигнемо". Також були деякі приємні "комунальні" дрібнички та гучна "Одеська справа", ще відома, як "Справа Галантерника". Чим запам'ятається одеситам 2021 рік – розповідає Depo.Одеса.

Програна битва за друкарню Фесенка та Рішельєвський театр

Друкарня Фесенка

У 2021 році в Одесі остаточно довели – оригінального "бачення" однієї судді достатньо, щоб знищити пам'ятку архітектури за забаганкою забудовника, наплювавши на спротив громади та сором'язливі спроби Мінкульту якось втрутитися в ситуацію. Так Одеса втратила друкарню Фесенка та Рішельєвський кінотеатр. Громада до останнього боролася за будівлю. А активісти досі шукають справедливості по судових інстанціях. 

Ситуацію, коли суддя дозволяє зносити пам'ятник архітектури з такої поважної причини, як несення збитків забудовником, навряд чи зможуть забути ті одесити, яких хоч трохи хвилює, що коїться в місті. Будівлі знесені, забудовник вже продає нові квартири. 

Бачити море достойні лише обрані 

Бульвар Жванецького

Однією з нематеріальних, але дуже важливих речей для одеситів, однією з візитівок міста, що приваблюють туристів, був краєвид з бульвару Жванецького. Знищенням тут краєвиду на Одеську гавань містяни завдячують будівництву ЖК "Простір на Софіївській". 

Більше не видно моря біля національного художнього музею. Тепер можна побачити лише будівельні крани та майбутні висотки. Вже відомо, що на схилах, де раніше розташовувався судоремонтний завод, зведуть будинки по 24 поверхи заввишки, а також по 6-10 поверхів. Будівництво, за даними ЗМІ, ведеться на землях рекреаційного призначення. 

"Одеська справа"

Геннадій Труханов – знову під підозрою

Враховуючи, що вже вказані дві найбільші втрати міста у 2021 році пов'язані з компанією-забудовником, яку ЗМІ вже давно пов'язують з "тіньовим господарем Одеси" Володимиром Галантерником, до найбільших успіхів року можна віднести здобутки САП та НАБУ у так званій "Одеській справі", або "Справі Галантерника". 

Володимира Галантерника підозрюють у створенні злочинної організації з-поміж чиновників Одеської міської ради та інших осіб з метою вчинення економічних злочинів з майном комунальної власності. Його вважають головою злочинного угруповання, до якого входив одеський мер і низка ТОП-посадовців міста. Угрупованню закидають завдання громаді збитків у понад 680 мільйонів гривень. 

Суд заочно заарештував бізнесмена Володимира Галантерника. Одеським високопосадовцям, включаючи мера Геннадія Труханова, призначили нечуваного досі розміру застави, а віцемера Олега Бриндака навіть цілий тиждень протримали у СІЗО. 

"Діти, ми встигнемо" 

Родина Свічинських

У 2021 році сталося справжнє диво – маленький Дмитрик Свічинський отримав заповітний укол Zolgensma, на який українці за 85 днів зібрали 2,3 мільйона доларів. Потужна інформаційна хвиля, яку здійняла кампанія "Врятувати Діму", привернула увагу мільйонів людей до проблем дітей зі спінальною м’язовою атрофією. На найдорожчий у світі укол зібрали гроші. А ще одна маленька одеситка, Єва Короленко, виграла свій рятівний укол Zolgensma. 

Громадський рух "Діти, ми встигнемо" став всеукраїнським і отримав премію "Української правди".

Невеличкі приємності 

Одеський трамвай

У 2021 році в Одесі запрацював безготівковий розрахунок за проїзд у громадському транспорті. У трамваях та тролейбусах тепер можна розрахуватися за допомогою смартфону. Впровадили навіть електронні проїзні квитки

Хотілося б додати до здобутків найбільшу в країні пішохідну зону в центрі міста, однак протрималося це нововведення не довго. Одеська міська рада вже встигла скасувати пішохідну зону у центрі міста

Смерть Олександра Ройтбурда 

Помер Олександр Ройтбурд

11 серпня в Одеському художньому музеї відбулося прощання з відомим митцем Олександром Ройтбурдом, одним із найдорожчих сучасних художників України.

Олександр Ройтбурд народився в Одесі 14 жовтня 1961 року. Він закінчив художньо-графічний факультет Одеського педагогічного інституту, жив і працював як в рідному місті, так і в столиці.

У 2014 році брав участь в конгресі "Україна – Росія: діалог", а у 2018-му став одним із тих, хто підтримав відкритого листа діячів культури до режисера Олега Сенцова, який тоді перебував в ув'язненні в Росії. Творчість "95 кварталу" Ройтбурд називав лубочною масовою культурою.

Восени 2020 року Ройтбурд заявив, що йде на вибори до Одеської облради від партії Порошенка. За його словами, його не цікавила політична кар'єра, однак повідомив, що ухвалити таке рішення його підштовхнув тривалий конфлікт із представниками партії "Опозиційна платформа – За життя".

Прощавай, дядя Вова  

Нестало Володимира Малофєєва

25 лютого не стало відомого учасника Революції Гідності, волонтера та ветерана АТО Володимира Малофєєва, відомого також за позивним "дядя Вова". Малофєєв пішов на фронт добровольцем попри те, що на той момент йому було вже 60 років. У лютому 2015 року він був поранений під час виходу з Дебальцевого.

Володимира Малофєєва за життя називали людиною-легендою. До останнього він опікувався патріотичним вихованням молоді та брав активну участь в громадському житті міста. 

Мурал на Сегедській

Втрата "тьоті Сіми" – 2021-й забрав актрису Ірину Токарчук 

Померла актриса ірина Токарчук

25 січня на 62-му році життя не стало актриси Ірини Токарчук, знаменитої тітки Сіми із "Джентельмен-шоу". 

Ірина Токарчук понад два десятки років грала в Одеському російському драматичному театрі та Будинку клоунів. Вона зіграла десятки колоритних ролей і була, безумовно, одним з найвідоміших облич Одеси. 

Ірина брала участь у роботі проєкту "Маски-шоу", грала в театральних постановках цього проєкту: "Отелло", "Орфей і Еврідіка", "Ромео і Джульєтта". У 2014 році за багаторічну сумлінну працю, високі трудові й творчі здобутки Ірина Сергіївна Токарчук була нагороджена Почесним знаком Одеського міського голови "За заслуги перед містом". 

Читайте також: 

Грудневі жнива: Як одеські чиновники намагаються встигнути витратити два мільярди

Без підозрілих закупівель не обійшлося: Одеські чиновники побили рекорд витрат на святкування нового року

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme