Без підозрілих закупівель не обійшлося: Одеські чиновники побили рекорд витрат на святкування нового року

Святкування Нового року та Різдва цьогорічу коштує одеситам майже вдвічі більше, ніж минулого. І це попри те, що чиновники закупили ще далеко не все, на що традиційно витрачаються на зимові свята

Олена Кравченко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Одеса
Без підозрілих закупівель не обійшлося:…
Фото: ІзбірКом

Майже на шість мільйонів гривень вже "скупилися" одеські чиновники, аби забезпечити святкування Нового року та Різдва. Але сума ще зросте. Нині мова йде тільки про ілюмінацію, гірлянди та прикраси. Шість мільйонів отримають лише два постачальники – традиційні партнери міської ради. Провести святкові закупівлі так, щоб вони не виглядали як "розпил", чиновники цьогоріч вкотре не спромоглися. 

Скільки коштувало у минулі роки 

Минулого року на святкування Нового року та Різдва в Одесі витратили 3 422 522 гривні. Вже станом на кінець листопада було витрачено 2 174 887 гривень

У попередні два роки, на зустріч 2020 і 2019 років відповідно, витратили 3 184 005 гривень і 2 191 000 гривень.  

Що вже придбали 

Майже на шість мільйонів гривень закупили новорічну ілюмінацію та прикраси у двох постачальників. Це, за даними публічного модуля аналітики Bi.Prozorro, постійні партнери міської ради ТОВ "Люм'єр Україна" та ТОВ "К-Енерджи Україна". 

Новорічні закупівлі Одеської міської ради

Капітальний ремонт декоративного освітлення і прикрас новорічною ілюмінацією об’єктів на локаціях Міський сад, площа Катерининська, Думська площа, Приморський бульвар та вул. Пушкінська коштував 1 433 803,76 гривні. Здійснюватиме роботи обраний без конкурсу підрядник ТОВ "К-Енерджи Україна". 

Своїм основним видом діяльності компанія вказує оптову торгівлю лісоматеріалами, будматеріалами та сантехнічним обладнанням. Проте має гарну сторінку в інстаграмі, судячи з якої спеціалізується саме на святковій ілюмінації. 

Сторінка постачальника в Інстаграмі

Працює компанія не лише на Одещині. Так, у Львові цьогоріч фірма отримає 4,6 мільйона гривень за новорічні прикраси – зірочки та гуцульського павука

В Одесі ж на 1,4 мільйона гривень куплені світлові конструкції – "Корабель", "Фотозона дельфіни", "Водоспад" та "Кораблики орігамі".

Предмет закупівлі

Конструкції, які, судячи з візуалізації, планують встановити на Потьомкінських сходах, виглядатимуть дуже ефектно. 

Візуалізація конструкцій на Потьомкінських сходах

Ця закупівля демонструє одну цікаву річ. За півтора мільйона можна придбати таку красу, та ще й абсолютно нову, а міська рада натомість за ті ж самі гроші впродовж кількох років замовляла ремонт старих облізлих конструкцій. Який був сенс у ремонті "оленів пенсійного віку" – не зрозуміло. 

Постачальник – ТОВ "Люм'єр Україна". Єдиний конкурент на торгах – "Пілон Вест", як і в тендері на закупівлю головної ялинки міста. Ялинку купували у комплекті з усім декором Думської площі. 

Найкоштовніша закупівля має не святкову назву. "Світильники та освітлювальна арматура" коштувала одеситам 2 616 767 гривень. Це і є новорічне оздоблення Думської площі – головна ялинка міста, оздоблення фасаду міської ради та об'ємні конструкції "Восьминіг" і "Лабіринт – океанаріум". У "Додатку №4" до тендерної документації детально розписано, як все це має виглядати та які мусить мати характеристики. Є і візуалізація. 

Головна ялинка міста

Виглядати має гарно. Але до цього тендеру, як і до конструкцій на Потьомкінських сходах, є ціла низка питань. 

В чому проблема з ялинкою 

Закупівля оздоблення для Думської площі виглядає підозріло вже через надто гарну візуалізацію. Адже є лише два варіанти – або це намалював дизайнер і підрядник має такі декорації створити, або це оздоблення вже існує і підрядник має його тільки продати міській раді. 

Про створення цього гарного оздоблення йтися не може – адже аукціон відбувся 30 листопада. А ялинка має засяяти на Думській площі вже на День святого Миколая, 19 грудня. Тобто встановити всі конструкції треба до 19 грудня. Отже, на створення лишається надто мало часу – близько двох тижнів. 

Лишається другий варіант. Те, що показали чиновники на візуалізації, вже створене. Вимоги й всі технічні характеристики чиновники "списали" з готового "продукту". І сенс аукціону полягає тільки в тому, щоб обрати, хто продасть цей комплект ілюмінації дешевше. Але ж дешевше за виробника точно ніхто не продасть. Навряд чи існує два, три, десять чи сто таких комплектів ілюмінації від різних виробників. Тож можна не обирати посередника, а придбати ілюмінацію у виробника. 

Однак у мерії є виправдання на випадок наведених вище звинувачень. Формальне виправдання полягає в тому, що біля назви кожного елементу декору, що закуповується, в дужках написано "або еквівалент". 

Постачальником обрали постійного партнера мерії – компанію "Люм'єр Україна". Сума передбачає проведення відкритого конкурсу. І дуже схоже, що на оголошений мерією відкритий конкурс не захотів витрачати свого часу жоден пристойний конкурент "Люм'єра". Адже єдиним конкурентом на цьому аукціоні у ТОВ "Люм'єр Україна" була компанія "Пилон Вест". 

Не говорячи навіть про суть кримінальних справ, фігурантом яких є компанія "Пилон Вест" за даними аналітичної платформи "YouControl". Конструкції, які прагнула закупити Одеська міська рада – очевидно не її "вагова категорія". 

Кримінальні справи фірми

Компанія "Пилон Вест" регулярно виграє тендери. Але ж це тендери на ремонт каналізації, заміну віконних та дверних блоків, ремонт шкільних санвузлів, облаштування майданчиків для збору сміття на території кладовища. Одним словом, не надто святкові речі та зовсім інші суми. 

Закупівлі у Пілон Весту

Що постачає ця компанія

Тож дуже схоже, що в такій ситуації мала місце лише імітація відкритого конкурсу. А якщо конкурс – лише імітація і справжні постачальники змагатися не прийшли, то навряд чи місто отримало найкращу ціну та найкращі умови для себе. Скоріше ціна й умови найкращі для компанії-постачальника, "дружньої" чиновникам. 

Чому сума ще зростатиме 

В закупівлях поки що не фігурують організації святкових заходів. Важко повірити, що у новорічну ніч не буде ніякого концерту чи розважальної програми. Минулоріч мерія не платила за концерт, але витрати на встановлення сцени, послуги звукооператорів, оренду обладнання та інші "дрібнички" все ж таки були. 

Три з чотирьох районних адміністрацій ще не відзвітували, скільки витратили на ялинки. У опублікованих закупівлях є лише одне встановлення та демонтаж ялинки. Замовник – Київська районна адміністрація. 

Ще не відомо, скільки коштуватиме ялинка біля нової мерії у будівлі колишнього заводу "КРАЯН". Оздоблення будівлі районної адміністрації та встановлення ялинки може обійтися в майже 100 тисяч гривень. 

Немає закупівель послуг піротехніків, а новий рік в Одесі рідко обходиться без феєрверків. Минулоріч на салюти витратили близько 500 тисяч гривень. 

Тож сума може зрости ще на мільйон, або навіть кілька мільйонів гривень. Та наскільки б не зросла у підсумку вартість одеського Нового року, здорожчання святкування у порівнянні з минулими роками вже сьогодні можна назвати рекордним.  

Читайте також

Оплата з мобільного в одеському електротранспорті: Як це зробити, щоб не втратити гроші

Рік з переобрання Труханова: Що встиг за цей час одеський міський голова

 

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme