Малолітні бранці "омона": Як "виховання" сиріт в одеському "Світанку" стало скандалом на всю країну

Попри спроби чиновників у будь-який спосіб зам’яти справу дитячого притулку "Світанок", ці події таки отримали національний масштаб, і тепер "порішати" на одеському рівні, схоже, не вдастся – до справи долучилися Генпрокуратура, поліція та ДБР

Малолітні бранці "омона": Як "виховання"…
Фото: pixabay.com

Кореспондент Depo.Одеса розбиралася у резонансній ситуації, жертвами якої стали або могли стати десятки дітей різного віку.

Порушниками спокою стали колишня поліцейська, а нині правозахисниця Зоя Мельник, що після звільнення зі служби зайнялася захистом прав дітей, та волонтер, громадський діяч та вихованець з багатодітної родини Мартинової Лучезар Панфілов. Саме вони повідомили громадськості про жахливі факти, що мали місце у "Світанку".  "Зоя, там таке відбувається!" – написала Зоя Мельник на своїй сторінці у Facebook. – Лучезар і так дуже швидко говорить, а коли хвилюється, говорить ще швидше, так, що нічого не зрозуміло. Може тому я спочатку не хотіла ніяк сприймати почуте? Те, що я почула, ніяк не "налазить на голову" Лучезар повідомив, що якісь поліцейські за викликом вихователів притулку приїжджають у "Світанок" і катують дітей. Перша думка: "Та ну. Не може бути. За кнопкою виклику може приїхати тільки поліція охорони. Але вони не мають права. Вже потім, вислухавши пояснення свідків того, що відбувається, я зрозуміла – туди приїжджає приватна охорона, яку вихователі називають "Омон" і лякають дітей".

За її словами, троє дівчат, що відважилися розповісти про зловживання у притулку, повідомили страшні речі – абсолютно нормальними у притулку є побиття дітей, моральне приниження, а у випадку виклику приватної охоронної фірми (працівників якої діти називають "омонами"), і сексуальне насилля. Так, одна з дівчаток, яка з дитинства була жертвою сексуального насилля, виробила психологічну модель захисту – дозволяла користуватися власним тілом, аби її "не чіпали". "Одного разу її та хлопчика віком 14 років застали у коморі за статевим актом. Вихователі нічого розумнішого не придумали, як викликати приватну охорону. Те, що відбувалося далі, інакше як "пеклом для дітей" не назвеш. Кілька охоронців, озброєних спецзасобами приїхали на розборки з дітьми-сиротами. Дітей цієї групи зібрали разом, збудували в ряд і стали прилюдно принижувати дівчину та хлопчика. Їх лаяли найпринизливішими словами, змушуючи описувати процес статевих відносин. Під погрозами змусили дітей дістати з відра для сміття презерватив, який розрізали на дві частини. Змусили підлітків жувати цей презерватив. Відбувалося це все на очах в інших дітей і трьох вихователів, які стояли, хихикали і сприяли знущанням", – розповідає далі Зоя Мельник. Також вона додала, що хлопчика били, обливали холодною водою, а потім били електрошокерами і ременем. Крім того, охоронці-нелюди ніби-то катували дітей, змушуючи під страхом присідати і тримати книжки на витягнутих руках до знемоги.

 

Згодом у мережі з'явилося відео, на якому на камеру діти розповідають про знущання у притулку.

Система пручається

Таємничими "омонами" виявилися працівники відомої в Одесі компанії "Центр", керівництво якої категорично спростовує причетність своїх працівників до скандальних подій. "Дізнавшись про те, що деякі "активісти" вважають наших співробітників причетними до знущань над дітьми, ми негайно ініціювали службове розслідування щодо всіх наших співробітників, які виїжджали на "тривогу" у "Світанок". Підсумки розслідування вказують на повну невинність і непричетність наших співробітників до звинувачень, які лунали на їхню адресу", – йдеться у повідомленні пресслужби "Центру" у Facebook.

У керівництві притулку "Світанок" факти порушень також спростували, а вже після початку скандалу почалася зворотня кампанія – одна з дівчат, які втікли зі "Світанку" і була повернена туди, написала заяву у поліцію, нібито вона була зґвалтована захисником дітей, волонтером та сиротою Лучезаром Панфіловим – тим, який і повідомив Зої Мельник про жахи у "Світанку".

Громадська думка на цю подію виявилася переважно негативною – у злочин мало хто повірив, що змусило власні структури йти на поступки. Так, у муніципалітеті нарешті звільнили начальника служби по справах дітей Ірину Дамаскіну, а новий очільник ОДА Максим Куций висловив Мельник та Панфілову підтримку. "Наразі ми напрацьовуємо спільну стратегію дій: від комунікації із вихованцями до умов проживання у центрі. Підлітки будуть проінформовані про їхні права, аби вони не боялися говорити про тиск, також проведемо роботу з педагогами, службовцями з управління у справах дітей", – написав Максим Куций на своїй сторінці у Facebook. 

У той же час, регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Одеській області Валентин Михайлов та регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Одеській області Людмила Ямщикова провели перевірку у "Світанку" та виявили низку порушень. "Під час моніторингу встановлено, що у закладі перебуває 47 дітей віком від п'яти до 17 років. Санітарно-побутові умови у дітей є задовільними. Діти відвідують школи, які розташовані поблизу. Вони забезпечені необхідним канцприладдям. Причому підручників у кімнатах дітей не зафіксовано, виконання дітьми домашніх завдань також. Таким чином, дотримання права на освіту та на всебічний розвиток є обмеженим", – зазначили у пресслужбі. Також монітори звернули увагу на те, що харчування дітей варто покращити, бо фінансування, яке виділяється на харчі, не дає можливості забезпечити повноцінний раціон. Моніторинг також виявив лакуни у законодавстві, які не дозволяють надавати вихованцям необхідну спеціальну медичну допомогу у випадках виявленої алко- або наркозалежності. Проте у повідомленні представників омбудсмена тоді не було жодного слова стосовно будь-яких знущань з дітей. 

"Світанок" під об'єктивом

Фінальним акордом стало втручання правоохоронців різних ланок. Заступник генерального прокурора Гюндуз Мамедов направив прокурору Одеської області доручення про перевірку оприлюднених фактів. За його словами, ця перевірка дозволить встановити об'єктивні обставини, причини скоєння цих нелюдських дій, виявити винних осіб і якомога швидше направити справу до суду. "Йдеться про побиття дітей, причому не тільки з боку вихователів Центру, а й співробітників правоохоронних органів, приниження, насильства неповнолітніх", – відзначили в Генпрокуратурі.

Поліція Одеської області та Державне бюро розслідувань (ДБР) відкрили кримінальні провадження за фактом тортур, сексуального насильства та інших порушень прав вихованців обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей. Варто зауважити, що під маховик розслідування можуть потрапити і офіцери Хмельницького відділу поліції, яких діти також звинувачують у тортурах та знущаннях, і це не якісь загальні факти, а свідчення проти конкретних працівників. 

Відзначимо, що провадження відкриті за частиною 1 ст. 127, частини 1 ст. 137, частиною 3 ст. 152 і частиною 2 ст. 365 КК України (катування, неналежне виконання обов'язків щодо охорони життя та здоров'я дітей, сексуальне насильство, вчинене групою осіб, або сексуальне насильство по відношенню до неповнолітньої особи, і перевищення влади).

На момент однієї з останніх перевірок у притулку перебували 46 дітей. З 16 жовтня у "Світанок" не приймають нових вихованців, а тих, хто там залишився, зібралися відправити до дитячого табору "Молода гвардія". Про це на своїй сторінці у Facebook написав заступник міністра соцполітики Олег Коваль. У таборі діти пробудуть 21 день, там їм проведуть комплексну психологічну діагностику і вони зможуть соціалізуватися у звичайний соціальний колектив, зазначив заступник міністра. "У мене особисто є також запитання щодо роботи обласної Служби у справах дітей. Оскільки співробітники служби не забезпечили повноцінну трансформацію "Світанку" з притулку в центр реабілітації (яка формально відбулася у березні 2019 року), а також не налагодили належну співпрацю з органами поліції. Ми уже ініціювали їхню фахову оцінку і очікуємо результатів", – заявив Коваль.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme