Почім в Одесі руберойд та ще одинадцять ознак справжнього одесита

До Дня гумору розмірковуємо, якими 12 якостями повинен володіти справжній, оригінальний, автентичний одесит

Ольга Циктор
Екс-шеф-редактор регіональної редакції Depo.Одеса
Почім в Одесі руберойд та ще одинадцять…
Ті самі, справжні одесити й одеситки. Автор фото: Ольга Циктор

Бути одеситом – складне і вкрай відповідальне завдання. За славетним містом стоїть певна історія, про нього побутують численні легенди й стереотипи. Відповідно, від представника Південної Пальміри очікують чогось незвичайного. Насамперед, почуття гумору, гострого розуму, хитрості й добродушності. Саме такими якостями повинні бути наділені справжні одесити. Проте є те, що точно відрізнить жителя Одеси від будь-якого іншого міста. Це – контекст. Є речі, правильно зрозуміти й розпізнати які зможуть лише справжні одесити, котрі тривалий час проймалися духом цього неоднозначного міста. До Дня гумору (адже це свято вважається другим днем народження чорноморської перлини) Depo.Одеса зібрав 12 ознак справжнього одесита.

1. Справжній одесит знає, що зима в Одесі ніколи не скінчиться

Щороку місцева влада обіцяє закінчити трамвайний маршрут "Північ-Південь". Це трамвай, котрий би з'єднав два найвіддаленіші райони Одеси – поселення Котовського та Таїрове. Щороку влада обіцяє це зробити до кінця зими. Але ж справжній одесит знає, які зими в місті затяжні...

2. Не обов'язково "шокає", але обов'язково ненавидить слово "Адесса"

Звикли вважати, що одеситам властиві деякі цікаві мовні звороти, як-от вживання "шо" замість "що" та інші автентичні вислови. Проте справжній сучасний одесит – насправді поважає чисту мову й ненавидить, коли подекуди туристи викручують назву міста, промовляючи слово "Адесса". Справжній одесит російською "декати" не буде, а промовить назву з пом'якшеною "д" – "Адєсса".

3. Поважає й прославляє фрукти та овочі

Справжній одесит – за корисне харчування. Одесити настільки люблять фрукти та овочі, що встановлюють їм пам'ятники. Зокрема, в Одесі є пам'ятник апельсину та огірку.

4. Справжній одесит розуміє історію фрази "не фонтан" й знає, звідки вона родом

Раніше на Одеському узбережжі з-під понтичних вапняків виходили сильно мінералізовані підґрунтові води. За відсутності водопроводу в XVIII столітті в цих місцях обладнали джерела питної води й назвали їх фонтанами. Назва прийшла від англійського font – джерело. Звідси й пішли назви мікрорайонів в Одесі – Великий, Малий фонтан: саме тут розташовувалась велика кількість таких джерел. Вода ж, набрана в інших місцях, зазвичай мала не такі гарні смакові властивості. Про таку воду говорили коротко – "не фонтан". Звідси й пішла крилата фраза, якою донині позначають щось, що має гірші якості.

5. Не відвідує море влітку

Тільки не влітку. Тільки не в Одесі. Тільки не одесит. В курортний сезон на пляжах Одеси така кількість туристів, що справжній одесит дочекається закінчення літа, перш ніж вийде на море. Якщо взагалі вийде. Адже одесити надто заклопотаний народ, аби взагалі ходити на море.

6. Справжній одесит тримає вдома човен на випадок дощу

Якщо комусь ця ідея здається дивною, то тільки не справжньому одеситу. В Одесі віддавна була проблема з каналізаціями й ливнівками, тому навіть незначний дощ провокує масштабне підтоплення вулиць. Деякі райони, що розміщені нижче, потерпають особливо відчутно. Й тому жителі Балківської вулиці за відсутності човнів плавають на власних автівках.

7. Не втрачає надію побачити метро в Одесі

Попри те, що метро в Одесі побудувати неможливо (адже місто розташоване на катакомбах) для міської влади Одеси це не є проблемою. Понад 50 років очільники міста змінюються, а бажання побудувати метро — ні. Ідея прокласти метро в Одесі з'явилася в 1965 році. Згідно з планом восьмої п'ятирічки, на реалізацію проєкту планували виділити 5 мільйонів карбованців. З того часу минуло…

8.Справжній Одесит пам'ятає дерева в Аркадії

І квіти, цілу алею квітів. Справжній одесит повинен знати й пам'ятати Одеську Аркадію такою, якою вона не стане вже, мабуть, ніколи. В обіймах зелених дерев, з невеличкими мощеними пішохідними тропами, з цілою алеєю квітів посередині. Тепер на цьому місці – кам'яні нетрі з сотнею магазинів та бетонними стінами. Справжній одесит повинен пам'ятати Аркадію квітучою й розповідати про неї дітям.

За кількістю людей та сміття знає, що сьогодні за день – 1 квітня чи 2 вересня

Найулюбленіші свята одеситів та туристів – День гумору та День міста. Вони ж супроводжуються наймасштабнішим скупченням людей в центрі Одеси та величезними купами сміття і відходів. Це пов'язано з різними ярмарками й розвагами, які проводяться під час святкувань.

10. Дивиться на Дюка тільки з другого люка

Якщо стати на другий люк праворуч від Дюка й подивитись на пам'ятник, то сувій з рескриптом про закладення Одеси в руці герцога виявиться на рівні стегна. В цьому положенні можна побачити дещо ду-у-уже цікаве.

11. Справжній одесит знає, почому в Одесі руберойд

Достеменно невідомо, де і чому народилась ця фраза. Але йдеться не про будівельний матеріал. Так висловлюються, коли хочуть пригрозити, проявити свою злість і агресію. Вживається в контексті "я тобі зараз покажу, почому в Одесі руберойд!" Проте, кожен одесит повинен знати й відповідь на це риторичне питання: "Почім в Одесі руберойд?"  – " Чим ближче до центру, тим дорожче".

12.  Знає, що на Староконном ринку немає коней, а на Молдаванці – молдаван

Один з найстаріших ринків в Одесі – Старокінний – дійсно в далекому 1833 році був місцем, де продавали коней та інших тварин. Тоді він називався "скотинячий ринок". Незабаром лавки з тваринами перенесли ближче до Привозу, а ось назва за нинішнім ринком, на якому можна придбати все, від болта до кота, так і закріпилася.

А молдавани на Молдаванці жили ще задовго до появи самої назви району. Вони часто селилися в Одесі через географічну близькість країн. Тільки ось молдавани покинули район, а назва так і залишилося.

Читайте також: 

З дахом і лелеками: Якими зустрічають новий туристичний сезон руїни палацу Курісів на Одещині.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme