Щедрий Труханов: Одеський "Громадський бюджет" став найдорожчим в Україні

У вівторок, 8 серпня, депутати Одеської міськради зібралися на позачергову сесію через "Громадський бюджет"

Щедрий Труханов: Одеський "Громадський б…

Депутати одноголосно проголосували за внесення змін до міського бюджету та виділили на ініціативи одеситів майже 100 млн грн. Під час сесії міський голова Геннадій Труханов звернув увагу, що "Громадський бюджет" Одеси має свої особливості. Depo.Одеса вирішив з'ясувати, як обирали громадські ініціативи в інших містах країни, щоб краще розуміти, про які особливості говорив мер.

Гуляти - так гуляти

Проект "Громадського бюджету" – перша спроба направити гроші туди, куди пропонують самі одесити. І якщо в Одесі голосування за проекти 2017 року проводилося саме цього року, ще й зовсім недавно, то в інших містах пропозиції та голосування за ініціативи, що мають бути реалізовані у 2017, провели ще в минулому.

Переможців в інших регіонах було більше. Суми, які виділяються на втілення у життя проектів, у всіх містах також суттєво відрізняються від одеських. Наприклад, у Дніпрі на громадські ініціативи цього року було виділено 20 млн грн, стільки ж – у Рівному. У Тернопілі готові були витратити 5 млн, у Хмельницькому – лише мільйон. "Переплюнула" Одеса навіть Київ – у столиці на громадські ініціативи виділили вдвічі менше, ніж в Одесі, а саме 50 млн грн. "Ми вирішили не розмінюватися на дрібниці", - пояснив одеські масштаби міський голова Труханов.

Куди у 2017 році будуть витрачати гроші "Громадського бюджету" у столиці, кияни вирішували торік. До кінця поточного року проекти повинні бути реалізовані. Наразі вже вирішується питання про те, які ініціативи треба підтримати у наступному році. До розгляду комісії подано понад 800 проектів. На реалізацію чергових громадських ініціатив міськрада Києва планує витратити вже 100 млн грн – стільки, скільки Одеса витратить за кілька місяців поточного року. Переможцями ж першого столичного "Громадського бюджету" стали 62 проекти.

У виборах взяли участь понад 50 тисяч громадян, які обирали з 319 проектів. При цьому слід зауважити, що прохідний бар'єр у Києві з його кількамільйонним населенням складав 795 голосів, у той час як в Одесі – понад 2000. Більшість проектів-переможців, а саме 18, було у категорії "Освіта".

Львів'яни також вже готуються до "Громадського бюджету-2018". З 15 серпня до 15 вересня тут буде тривати реєстрація проектів, які після розгляду відповідної комісії допустять до голосування. Як і для Києва, для галичан це також буде другою спробою витратити кошти за громадськими ініціативами. У минулому році переможцями тут стали 67 проектів, на які було розподілено понад 17 млн гривень: чотири великі та 63 маленькі. Серед останніх лідерів визначали по кожному району міста.

За два тижні участь у голосуванні взяли понад 23 тисячі мешканців Львова (в Одесі, для порівняння, понад 40 тисяч). Як і в Одесі, найбільше переможців було в категорії "Спорт", але у місті Лева для реалізації було обрано 20 проектів з 67, натомість в нашому місті – 12 з 40.

У Рівному минулого року вибрали 31 проект для реалізації у 2017-му: 11 великих та 20 малих. Це і облаштування тротуарів, і дитячі майданчики, і "сонячні дерева" та багато чого іншого. Найдорожчим був проект під назвою "Впровадження медичних інформаційних систем на базі поліклініки РМДЛ "Поліклініка без черг"", який коштував трохи більше 1,2 млн грн, а на реалізацію найдешевшого, облаштування тротуару в районі вулиць Степана Бандери, 67-а – Київська, 18, потрібно було лише 22 тис. грн. Загалом, участь у голосуванні взяли 2270 рівнян. Наразі у місті триває подача ініціатив для реалізації у наступному році.

У Полтаві пішли іншим шляхом: тут вперше в Україні для виконання "Громадського бюджету" вирішили залучити кошти з обласного "гаманця". З міської та обласної казни на ініціативи мешканців міста виділять кошти у співвідношенні 50 на 50. Абсолютно кожен мешканець Полтавщини з 25 районів може запропонувати свій проект з бюджетом до 100 000 грн та отримати кошти на його реалізацію. Минулого року зареєструвати та реалізувати проект у разі перемоги мали можливість тільки мешканці обласного центру. Тоді з 53 проектів містяни обрали один великий, та 11 маленьких. Сума на їхню реалізацію становила 1,5 млн гривень.

Не все те корисне, що є переможцем

Проекти проголосовані, гроші розподілені, тепер треба дочекатися їхньої реалізації. Проте одна з громадських ініціатив вже викликала суперечки в місті. Так, громадські активісти з організації "Зелений лист" заявили про те, що проект "Місто без пилу" суперечить нормам чинного законодавства та може привезти до поганих наслідків. Активістка Світлана Підпала напередодні сесії звернулася до міськради з листом, у якому просила зняти цей проект. Його автор, депутат міськради від "БПП" Петро Іонов запропонував встановити декоративні решітки з металу навколо дерев, щоб у місті поменшало пилюки. За цей проект віддали свій голос понад 2300 одеситів, завдяки чому він посів 39-те місце у рейтингу переможців. Для реалізації проекту знадобиться майже 5 млн грн.

У своєму пості у Facebook Підпала навела цілу низку правил, які будуть порушені у разі реалізації даної ініціативи. Зокрема, за її словами, цей проект не пройшов схвалення Департаменту екології та рекреаційних зон. Окрім того, решітки можуть завадити розвитку молодих дерев. Але пізніше активістка розповіла, що зустрілася з автором проекту, і вони разом вирішили змінити його назву та концепцію. Під час сесії депутат також заявив про наміри змінити свій проект. Проте мер міста Геннадій Труханов зауважив, що всі зміни потрібно було вносити до початку голосування, а не під час сесії, бо такі правила. Тож голова міськради відхилив пропозицію Іонова-Підпалої. Але відповідь мера не влаштувала активістку, про що вона повідомила, знову ж таки, на своїй сторінці у соцмережі.

Інші проекти гучних "фе" ще не викликали, але все може бути. Наприклад, деякі ініціативи можуть стати прецедентом для наступного "Громадського бюджету". Так, серед переможців є проект, який пропонує провести оформлення та утеплення школи №81 у рамках проекту "Шкільна арт-реформа". Але виникає питання, чим гірші інші школи, які теж потребують ремонту, утеплення та інших перетворень, і де в утепленні, власне, "арт". Наступного року кожен навчальний заклад може подати свою ідею для покращення стану будівлі, і тоді переможцями стануть ті, в яких більше навчається учнів, за яких будуть голосувати батьки та родичі.

Ще приклад. Цього року мерія виділила понад 8 мільйонів на електронні підручники, але на інтерактивні дошки коштів, видно, не вистачило, тому майже п'ять мільйонів з "Громадського бюджету" буде направлено на реалізацію цієї ініціативи. Таким чином, можна запідозрити, що таким нехитрим чином "Громадський бюджет" стане просто ще однією "касою" для закриття фінансових "дірок" міськвладою.

Проекти та їхні куратори

І знову повернемося до сесії. Кошти, виділені для реалізації громадських ініціатив, були розподілені між управліннями та департаментами міськради згідно з напрямом. Департаменти екології та транспорту, а також управління фізичної культури беруть на себе по одному проекту. Інші підрозділи відповідають за реалізацію декількох. Левова доля не тільки у грошовому еквіваленті, але й у кількості ініціатив, які потрібно втілити в життя, дісталася управлінню капітального будівництва та управлінню з питань взаємодії з органами самореалізації населення.

Скільки кожний підрозділ мерії отримав, можна побачити на діаграмі.

Що стосується проектів, які не пройшли за кількістю голосів, то міський голова Одеси запропонував авторам переглянути свої ініціативи та наступного року спробувати ще раз виставити їх на голосування. Наприклад, лише 5-6 голосів не добрав до перемоги проект про створення в Одесі "Водного стадіону". Проект про доступні і безпечні підземні переходи в районі залізничного вокзалу набрав необхідну для перемогі кількість голосів, а ініціатива щодо безпечного підземного переход на Дерибасівській трохи загальмувала. Хоча цей перехід дійсно потребує ремонту. Цікавим виявився й проект під назвою "Безпечний транспорт", автори якого пропонують встановити відеокамери, "тривожні кнопки" та відеореєстратори на громадському транспорті. Напевне, цим проектом просто не змогли зацікавити одеситів, детально розповісти, для чого все це потрібно.

Теперь одеситам залишилося трохи почекати, до 5 грудня, коли проекти мають бути реалізовані, залишилося не так багато часу. Для порівняння, в інших містах України громадські ініціативи почали реалізовувати з початку поточного року, а термін закінчення встановили на 31 грудня. Чи встигнуть виконати все, що задумано - покаже час.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme