ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Плата за старість: Чому вартість життя в одеських халабудах прирівняли до хоромів

У листопаді мешканці аварійних будинків отримали платіжки, в яких вперше за шість років з'явився розмір плати за послуги з утримання будинків 

Depo.
14 листопада 2017 16:00
ФОТО: depo.ua

Послуги з утримання будинків - або квартплату - для мешканців аварійного та старого житла в Одесі скасували ще у 2011 році. Проте на засіданні виконавчого комітету Одеської міськради 4 жовтня поточного року було вирішено: платити повинні всі, незважаючи на те, у хоромах живе людина чи у халабуді, в якій і стіни валяться, і стеля ось-ось на голову впаде. Чинності рішення виконкому набрало 1 листопада. Depo.Одеса з'ясовував, скільки будинків в Одесі перебувають у аварійному стані, та в яку копійку обійдеться тепер життя в них.

Пільги з квартплати - поза законом

Повернення квартплати пов'язане зі змінами в українському законодавстві: згідно з законом "Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку", ЖКСи вже не є "балансоутримувачами будинків комунальної власності", вони тепер - керуючі компанії і конкурують з приватними структурами.

Окрім того, рішення виконкому, ухвалене у 2011-му, надавало пільги мешканцям аварійних будинків, тепер же такі пільги можна надавати тільки на підставі муніципальної програми, яку повинний схвалити Антимонопольний комітет. Це пов'язане з тим, що в серпні поточного року набрали чинності положення закону "Про державну допомогу суб'єктам господарювання", що ускладнило надання такої допомоги. Одеська мерія не збирається розробляти таку програму.

"Оті квартири, що нібито аварійні - вони вже давно приватизовані, і хай платять керуючим компаніям за ті послуги, що [їм] надають. Якщо це прибирання, то хай платять за прибирання, якщо є поточний ремонт, то хай буде поточний ремонт", - зазначив перший віце-мер Одеси Анатолій Орловський.

Пересип та центр руйнуються

Як повідомили Depo.Одеса в Департаменті житлового домогосподарства Одеської міськради, загалом в Одесі налічується 307 будинків в аварійному стані та 630 – у ветхому.

Найчастіше руйнуються старі будинки на Молдованці та на Пересипі. Проте падають стіни не тільки в будинках, які офіційно визнані аварійними, а й у таких, що за документами проходять як цілком нормальні для проживання. Нещодавно, наприклад, на вулиці Степовій частково обвалилася стіна будинкку №48, і без даху над головою залишилося чотири родини, хоча в мерії стверджували, що цей будинок не належав до аварійних. Що тоді казати про будівлі, які мають такий статус.

У будинку на Степовій, 48, що на Молдаванці, частково обвалилася стіна

Фото: УСІ

Одесити скаржаться, що будинки руйнуються, проте в мерії розводять руками та кажуть, що немає коштів на реставрацію аварійних будівель. У цьому році в жодному такому будинку не був проведений капітальний ремонт, щоправда, якісь косметичні роботи робили: підмазували фасади, лагодили балкони. Навесні на такий ремонт аварійних споруд мерія виділила 50 мільйонів гривень. Проте це аж ніяк не рятує будинки від руйнування.

Наприклад, у квітні цього року мешканці будинку на Катерининській, 55, не дочекавшись дій від місцевої влади, самі за допомогою пенопласту намагалися врятувати частину фасаду будівлі.

Будинку вже понад 150 років

Фото: 048.ua

Згідно з офіційними даними, найбільша кількість аварійних будинків, а саме 154, знаходяться у Суворовському районі, також у районі є 27 будівель, які офіційно визнані ветхими. Найбільше ж таких будівель у Малиновському районі - 362, а будинків в аварійному стані тут лише вісім. У Приморськом районі нарахували 247 ветхих та 143 аварійних будинки. У Київському районі - лише два аварійних будинки та жодного ветхого. За цією статистикою та сухими цифрами ховаються жахливі умови мешкання одеситів та загроза їхньому життю. І тепер за ці свої "хороми" люди будуть сплачувати додаткові гроші.

Сотні гривень за халупу

Розмір плати визначається для кожного будинку окремо, і на його розрахунок впливають чимало факторів: це і періодичність прибирання у загальних приміщеннях (наприклад, у парадній), і обслуговування систем комунікацій, і багато чого іншого. Загалом у "Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій", затвердженому Кабміном, нараховується близько 20 різноманітних послуг, які повинні натавати мешканцям багатоквартирних будинків комунальники.

Як повідомили у Департаменті житлового господарства, найменший розмір сплати за послуги управління житловими будинками сплатять жителі по вулиці Отамана Чепіги, 15, а саме 0,98 грн/м кв., а найбільше – по вулиці Адмірала Лазарєва, 18 – 4,77 грн/м кв. Тобто якщо квартира має площу 40 "квадратів", то хочеш, не хочеш, а півтори-дві сотні щомісяця сплатити доведеться. Для порівняння, мешканці звичайної "хрущовки", в якій і стіни не падають і цегла не летить на голову, нерідко платять менше, ніж у "хоромах" на Адмірала Лазарева – приблизно 4-4,50 грн за квадратний метр.

Варто також зазначити, що станом на кінець серпня поточного року заборогованність населення Одеси за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій становить 165,4 млн грн. Люди не поспішають розраховуватися з боргами. Тож і мешканці аварійних будинків, які довгі роки за їхнє утримання не платили, також навряд чи побіжать мерщій сплачувати за метри житла, що руйнується.

Більше за життя Одеси та області таки читайте на Depo.Одеса