Нові парки, світлові мурали та сучасна освіта: На що одеська мерія витратить новий Громадський бюджет

За підсумками конкурсу проектів громадського бюджету одеситів перемогу отримали 42 пропозиції, які набрали найбільшу кількість голосів

Нові парки, світлові мурали та сучасна о…

Серед проектів-переможців - 12 малих, а решта - великі. Загалом на реалізацію всіх проектів планується витратити понад 48,8 млн грн. Яких змін у місті за бюджетні кошти зажадали одесити, дізнавався Depo.Одеса.

Звісно, про всі 42 проекти, що перемогли на конкурсі, за раз розповісти не просто, тому ми обрали, на нашу думку, найцікавіші та найдивніші з них.

Здебільшого пропозиції одеситів стосувалися благоустрою різноманітних районів міста, проте благоустрій буває різним: хтось хоче облаштувати дитячий майданчик чи привести до ладу вже існуючий парк, інші ж просили створити нові зони відпочинку. Зазначимо, що багато із проектів-переможців мають реалізуватися місцевою владою зовсім за іншими напрямками фінансування, і аж ніяк за кошти Громадського бюджету. Наприклад, облаштування тротуару або встановлення лавок чи урн, звичайно, справа потрібна, але на це у міському бюджеті мають бути передбачені зовсім інші статті розподілу коштів.

Трамвайні зупинки на маршруті №20

Відомий не тільки в Одесі, а й за її межами "очеретяний" трамвай, який курсує від Херсонського скверу до Хаджибеївського лиману, потрапив до уваги одеситів. А точніше, відсутність будь-якого укриття на деяких зупинках на маршруті, за яким він курсує. Автор проекту, одеситка Ірина Ніколаєва, запропонувала встановити п'ять зупинкових комплексів уздовж маршруту, а одесити своїми голосами підтримали цю пропозицію. У тексті проекту названі такі зупинки: вул. Гладкова, вул. Енгельса, "Сільгосппідприємство", "Нафтозавод" та Республіканська.

На реалізацію цього проекту, на думку авторів, потрібно майже 500 тисяч гривень.

Світлові мурали

За останні роки багато сірих будівель та стін парканів отримали новий вигляд завдяки муралам, які на них створили. Комусь такі вуличні картини подобаються, а хтось, навпаки, ходить та плюється. Проте ідея створити мурали, що світяться, отримала чималу підтримку одеситів під час голосування. ГО "Лінія захисту", яка виступила автором прокту, запропонувала художньо та нестандартно оформити соціально-культурні місця Одеси світловими вуличними розписами. Де саме з'являться такі мурали поки що не вирішено, згідно з проектом їх пропонували створити у Приморському та Київському районах міста.

Реалізація проекту обійдеться міській казні приблизно у 1,5 мільйонів гривень.

Голографічна пам'ятна інсталяція

Одеситка Юлія Бойко запропонувала на честь 100-річчя від дня смерті відомого одеського архітектора-інноватора Льва Влодека створити голографічну пам'ятну інсталяцію. "Крім всім відомих архітектурних шедеврів "Пасаж", "Будинок з атлантами", "Велика Московська" і "Тюремний замок" за його проектами було зведено величезну кількість одеських неповторних будівель і кілька невеликих фабрик і заводів. Більш ніж 40 років він обіймав посаду архітектора при Одеському градоначальнику (з 1871 до 1915 року)", - зазначила у поясненні до свого проекту авторка. На її задумку, можливими місцями реалізації проекту можуть бути "Пассаж", Думська площа, "Велика Московська" тощо.

Вартість проекту складає майже півтора мільйона гривень.

Хаджибеївський парк

Жителі мікрорайону "Хаджибеївський" запропонували створити на його території новий парк, який має отримати однойменну назву. Дуже цікава пропозиція, проте на її реалізацію попросили лише півтора мільйони. Звісно, за такі кошти очікувати на щось велике не доводиться. У кошторисі, який прикріпили до проекту, 220 тисяч заплановано на рекультивацію та планування території, ще 300 тисяч - на засипку шаром культурного ґрунту, тобто чорноземом. Укладка бетонних доріжок, за попередніми підрахунками, обійдеться у 440 тисяч. Також у майбутньому парку пропонують встановити по 20 лавок та урн та розбити квіткову урну. На висадку дерев та кущів треба буде витратити 300 тисяч гривень.

Зазначимо, що автори проекту для візуалізації прикріпили картинки, на яких парк виглядає набагато дорожче, ніж півтора мільйона.

Жевахова гора

Ще одну зону відпочинку, також вартістю 1,5 мільйони, пропонують створити на житломасиві "Куяльницький". Авторами-проекту переможця є жителі цього мікрорайону. "Проект передбачає створення та встановлення стели у давньогрецькому стилі, лавок для відпочинку та наповнення території місця відпочинку античними об'єктами, що не мають значної історичної цінності - залишками амфор, рибних тарілок та інш. Також проектом передбачається встановлення на схилі гори напису "ЖЕВАХОВА ГОРА" із залізобетонних букв великого розміру, що буде видно з об'їзної дороги. Створення такого об'єкту туристичного показу буде логічним продовженням тематичного парку, що розташовано неподалік. Додаткову привабливість для туристів буде складати близькість Куяльницького лиману", - йдеться у презентації проекту.

Тут також виникає питання - чи вистачить цих півтора мільйона на створення всього задуманого чи буде якась пародія на задум одеситів.

Бювет на Франзуцькому бульварі

Автором цього проекту виступила Міжнародна асоціація випускників та друзів Одеського нацуніверситету ім. Мечникова. Одесити підтримали проект, який передбачає встановлення невеличкого бюветного комплексу на Французькому бульварі. На реалізацію проекту потрібно півтора мільйона гривень. Тож можна порівняти: тут один бювет - півтора мільйона, а вище одесити за ці ж кошти пропонують створити цілі парки, хай и невеличкі.

Реставрація старовинних дверей

Не чекаючи, коли одеська мерія врешті решт почне ремонтувати історичні будівлі, Громадська організація "Мій дім – моя Одеса" запропонувала провести реставрацію старовинних дверей. Це має не тільки поновити зовнішній вигляд елементів старих будинків, але і створити новий туристичний маршрут у місті. Ця ідея також знайшла підтримку в одеситів, проект став переможцем. Зокрема пропонується відреставрувати двері за наступними адресами: Катерининська площа, 6 (двоє дверей); Катерининська площа, 8; Преображенська, 5; Преображенська, 11; Преображенська, 17; Преображенська, 18 (двоє дверей); Преображенська, 28; Гоголя, 14; Гоголя, 19.

Дворики Одеси

Ініціатором проекту є громадська платформа "Добра справа". Він передбачає благоустрій одеських двориків, проте не за кошти Громадського бюджету. За словами авторів, "Дворики Одеси" - це конкурсний проект серед дворів, жителі яких повинні будуть власними силами привести до ладу територію свого двору. А кошти, які виділяються для реалізації проекту, а це майже 400 гривень, підуть на виплату премій переможцям та виготовлення пам'ятних табличок для дворів, що отримають нагороди.

Проект в Одесі існує вже чотири роки, спочатку його ініціатори виплачували премії за власний кошт, але з 2017 року проект становиться переможцем у Громадському бюджеті та отримує кошти на виплату премій. Серед номінацій, за якими обирають переможців конкурсу "Дворики Одеси", - "Найзеленійший дворик", "Кращий під'їзд", "Кращий двір для дітей", "Кращий стріт-арт" та інші.

Сучасна освіта

Два проекти-переможці передбачають зміни в освітньому процесі. Один з них має назву "Освітня технологія майбутнього" та передбачає впровадження на базі ЗОШ №122 м. Одеси нової технології навчання. Зокрема, автор проекту ГО "Соціальна турбота" запропонував створити класи змішаного навчання. "Вчитель, спираючись на результати самостійної роботи з матеріалом навчальної платформи, як варіант, ділить учнів на три групи. Наприклад, по рівню підготовки та вмотивованістю. Сформовані групи учнів проходять різні етапи діяльності в одному класі. Перша група починає роботу під керівництвом вчителя, друга група працює над проектом, третя займається за комп'ютерами або працює на планшетах. Через деякий час групи змінюють діяльність. Вчитель пише тему і план уроку на інтерактивній дошці, а учні в режимі реального часу отримують на планшети і смартфони необхідну інформацію", - йдеться у презентації проекту. Для реалізації ідеї потрібно буде провести навчання 17 вчителів-предметників за Методикоюі змішаного навчання, розробити варіанти інтерактивних уроків та закупити необхідне для проведення уроків обладнаня.

Другий проект у сфері освіти, що став переможцем Громадського бюджету-2019, має назву "IT MiniLab – високі технології та навчання, доступне кожній дитині". Його реалізацію проведуть на базі Одеської станції юних техніків "Сігма". За проектом для дітей створять невелику високотехнологічну компьютерну лабораторію, у якій діти зможуть безкоштовно вивчати компютерний дизайн та анімацію, програмування, робототехніку та інші предмети технічного напряму.

На реалізацію першого проекта мають витратити майже півтора мільйони гривень, а на другий – понад 1,464 мільйони.

QR-код для ідентифікації людей, які потребують допомоги

Цей проект передбачає виготовлення браслетів з міткою у вигляді QR-коду. Персоналізація браслета здійснюється після його виготовлення безпосередньо самою людиною або соціальним працівником, лікарем, родичем, тощо на прохання самої людини, у якої виникла необхідність застосовувати ID-браслет. Інформація про людину, яка може бути збережена і надана в подальшому при сканування мітки вигляді QR-коду, не обмежена, це може бути П.І.Б., адреса проживання, наявність хвороб, педичні показання і рекомендації при наданні екстреної допомоги, медичні протипоказання, контакти лікарів, близьких людей та родичів. У першу чергу такі браслети пропонують одягати самотнім людям, які досягли пенсійоного віку, безпритульним, військовим та іншим.

Вартість проекту склала майже 500 тисяч гривень. За ці кошти планують закупити 3600 браслетів, чотири телефони, провести навчання 24 спеціалістів, які будуть працювати з системою, сторити інтернет-майданчик та займатися його підтримкою. Згідно з кошторисом, один такий браслет з кодом коштує 95 грн.

Діагностичне обладнанням для "Центру надання медичної допомоги учасникам АТО та ветеранам війни"

Це єдиний проект у сфері охорони здоров'я, який підтримали під час конкурсу одесити. Авторами ідеї є ГО "Одеська обласна організація осіб з інвалідністю і учасників бойових дій". Вони запропонували закупити для Центру, який створений на базі міської поліклініки №5, діагностичне обладнання. Зокрема, йдеться за Денситометр остео-сонометричного Omnisense-7000, який використовується для точного визначення патології кісткової тканини, що розвивається при остеопорозі та остеохондрозі хребта або кісткової тканини, пов'язаного з тривалим носінням бронежилету та тривалого перебування в вимушеній позі. Також у переліку обладнання Аудіометр "Нейро-АУДІО", який допоможе виявити враження структур центральної нервової системи, таких як наприклад сенсо-невральна глухота, ретробульбарний неврит, посттравматична енцефалопатія. Третій апарат, що запропонували купити для Центру - Тредміл TrackmasterTMX 428. Він використовується для дослідження стану серцево-судинної системи, виявлення електрокардіографічних ознак ішемії міокарду та визначення фізичної витривалості.

Вартість проекту складає 1,5 мільйони гривень.

Варто зауважити, що досі не реалізовані деякі проекти, які виграли конкурс Громадського бюджету у минулому році. В мерії періодично звітують про закінчення робіт з того чи іншого проекту, проте деякі навіть не почали. Станом на 1 вересня, реалізація 13 проектів Громадського бюджету з 22 катастрофічно затримувалася: по них або тільки була складена проектно-кошторисна документація або лише проводилися тендерні процедури, проте роботи не починалися. Проте до кінця року обіцяли закінчити повністю або частково реалізацію 15 проектів. Реалізацію ще п'яти проектів на загальну суму 2,034 млн гривень перенесуть на 2019 рік: "Історико-туристичний гід", "Культурний центр мікрорайону Куяльницький", "Будівництво футбольного поля в мікрорайоні Курсаки", "Гідропарк Суворовський", а також "Створення громадського центру мікрорайонів Крива Балка, Нова Слободка та Слободка".

Залишається тільки сподіватися, що одесити побачать те, що хотіли, а не те, чого не хотіли б побачити навіть уві сні. Наприклад, таких гойдалок, які нещодавно встановили на Грецькій площі, і від вигляду яких всі жахаються.

Фото на головній: pixabay.com

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme