Урни, міні-театр та цифрова школа: В Одесі голосують за проекти для "схудлого" Громадського бюджету

В Одесі стартувало голосування за проекти Громадського бюджету на 2019 рік

Урни, міні-театр та цифрова школа: В Оде…

Бюджет програми став набагато меншим, ніж у попередні роки – на ідеї містян виділять лише 50 мільйонів гривень, а це вдвічі менше, ніж у 2018 році. Є і розчарування одеситами – на третій рік існування програми вони стали подавати замало ідей. Що пропонують робити в місті активні громадяни та на що підуть зекономлені гроші – у матеріалі Depo.Одеса.

Новинки 2019-го

У 2019 році проекти розділили на малі - від 100 до 500 тисяч гривень, і великі - від 500 тисяч до 1,5 мільйона гривень. Малі проекти можуть в загальному претендувати на 40% від загальної суми коштів, виділених з бюджету міста на ініціативи одеситів. На великі проекти, відповідно, витратять решту - 60%. Це викликано тим, що проекти суспільного бюджету, на реалізацію яких планувалося витратити від 4 до 5 мільйонів гривень, переважали над іншими. Тобто ці проекти буквально задавили інші.

"У великих проектів, зазвичай, загальноміські завдання, тому об'єктивно голосуючих більше. Саме тому є потреба розділити їх", - пояснила депутат міськради Оксана Гончарук. Одесити виявилися до цього не готовими, тому подали лише 22 малих проекти на суму 9,936 млн гривень. Тобто можна сказати, що всі проекти – вже майже переможці, оскільки на них вистачить грошей і без голосування. А ось великим проектам доведеться позмагатися: їх 49 на загальну суму в 70,35 млн гривень.

У цьому році зменшили фінансування проекту "Громадський бюджет 2019" зі 100 до 50 мільйонів гривень. Між тим, вже наступної сесії депутати збираються забрати заощаджені кошти собі, в якості депутатського фонду. В передвиборчій рік його збільшать з 1 до 2 мільйонів гривень для кожного обранця. Поки що ці зміни не затвердили на сесії, але такі листи подали більшість фракцій.

Провали та успіхи 2018-го

У 2018 році проекти Громадського бюджету реалізовувались більш успішно, ніж 2017-му. Так, з 22 проектів-переможців до кінця року в повному обсязі будуть виконані 15 ініціатив громадян. Заступниця мера міста, директорка департаменту фінансів Світлана Бедрега поінформувала, що станом на 1 листопада серед 22 проектів-переможців п'ять пропозицій вже реалізовані повністю, 10 планується виконати до кінця поточного року, ще п'ять проектів будуть реалізовані частково. Дві ініціативи громадян втілити в життя поки що неможливо. Зокрема, не зможуть реалізувати проект "Бокси для контейнерів", оскільки його проектно-кошторисна документація направлена на експертизу, і часу на виконання практично не залишається.

З п'яти повністю реалізованих проектів три виконало управління капітального будівництва: "Здорові діти - здорова нація" (облаштування стадіону біля школи № 41); "Капітальний ремонт міні-стадіону і облаштування дитячого спортмайданчика в районі вул. Академіка Заболотного, 22"; "Організація зони відпочинку по проспекту Добровольського, 139-а". Ще дві ініціативи реалізував департамент міського господарства: "Благоустрій скверу на 7-й станції Фонтану" і "Благоустрій скверу Жюлі Лассан".

Реалізацію ще п'яти проектів на загальну суму 2,034 млн гривень перенесуть на 2019 рік: "Історико-туристичний гід", "Культурний центр мікрорайону Куяльницький", "Будівництво футбольного поля в мікрорайоні Курсаки", "Гідропарк Суворовський", а також "Створення громадського центру мікрорайонів Крива Балка, Нова Слободка та Слободка".

Таким чином, у бюджеті міста передбачено реалізацію 20 проектів на загальну суму 69 мільйонів гривень. Станом на 1 листопада фінансування за всіма проектами склало 36 мільйонів гривень. Є ймовірність, що й ці оптимістичні прогнози не будуть реалізовані, а гроші повернуться до бюджету.

Кандидати на перемогу 2019-го

Серед проектів 2019 року є чимало цікавих ідей, але різноманіття не таке багате, як у минулі роки. Дуже багато схожих пропозицій подали на малі проекти різноманітних однотопних скульптур, але більшість були відхилені комісією, яка розглядала проекти. Так, серед таких інсталяцій була "Посмішка" за 489 тис. грн, "П'єдестал майбутнього" за 497 тис. грн, "Морський янгол" за 492 тис. грн, "Пісня моря" за 476 тис. грн та "Народження вина" за 497 тис. грн.

Але комісія пропустила на голосування лише голографічну пам'ятну інсталяцію одеського архітектора Влодека Льва Львовича. Пам'ятник планують встановити до 6 листопада 2019 року. Вартість робіт - майже 1,5 млн грн.


Не сподобалися членам комісії й проекти музичного Фонтану біля Оперного театру, а також територія відпочинку у Міському саду.

Серед проектів, які отримали схвалення – ідея парку Мистецтв за прикладом Барселони. За задумкою авторів, у парку Юність пропонують встановити незвичайні інсталяції, скульптури і лавки. З громадського бюджету на ідею нового парку можуть виділити - 1,48 млн грн.

А ось з місцем, де може втілитися ще одна ідея, поки не визначилися, але швидше за все це, це теж буде парк або сквер. В рамках проекту планується створення локації з маленькою сценою і лавками для глядачів, не більше 30 місць. Сцену пропонують зробити зовсім маленьку, але містку, з невеликим задником, для вуличних вистав і театрів. Виникає навіть підозра, що цей проект писався під Літній театр. Комісія затвердила проект будівництва за 1,5 млн грн.


А ось серед великих проектів одесити ініціюють створення вуличної галереї. Швидше за все, музей під відкритим небом з'явиться на Грецькій площі. Виставляти під відкритим небом планують твори сучасних художників, а також репродукції. Щоправда, невідомо як довго протримається галерея, враховуючи, що найчастіше такі проекти страждають від рук вандалів.

Також для благоустрою міста за 497,5 тис грн по всьому місту збираються встановити спеціальні урни для собак. Зробити це пропонують у березні-липні 2019 року. Автор пропозиції Сергій Бас пояснює, що в будь-яких парках завжди було і буде багато охочих вигуляти своїх питомців, тому автори проекту пропонують розмістити по місту урни. Місця установки потрібно буде узгодити з держорганами, що б відповідати умовам проекту.

Ще 320 тисяч планують витратити на створення "Карти добрих справ", де будуть адреси дитячих будинків, притулків, соцслужб і будинків престарілих. Буклети будуть роздавати на вулицях в надії, що хтось проявить доброту - захоче усиновити дитину або надати матеріальну допомогу тим, хто цього потребує.

Серед корисних проектів також можна назвати освітлення нерегульованих пішохідних переходів на жвавих вулицях і біля дитячих навчальних закладів, нові сходи на пляж, створення п'яти трамвайних зупиночних павільйонів по маршруту трамвая № 20, облаштування вулиці Святослава Ріхтера від "Приватбанку" до Іванівського мосту LED-освітленням, встановлення піт-стопів для велосипедів та облаштування парклетів – невеликих зон відпочинку в великих містах, зокрема ділових районах, в центрі міста, на парковках торгових/бізнес центрів, що є продовженням тротуару.

Є серед пропозицій і освітні. Так, у переліку проект "Освітня технологія майбутнього", який передбачає нові методики викладання, формування системи безперервної освіти, та застосовування інноваційних технологій на базі ЗОШ №122 за 1,498 млн грн. У класі зможуть вчитися одразу декілька груп учнів. Вчитель, спираючись на результати самостійної роботи з матеріалом навчальної платформи, як варіант, ділить учнів на три групи. Сформовані групи учнів проходять різні етапи діяльності в одному класі. Перша група починає роботу під керівництвом вчителя, друга працює над проектом, а третя займається за комп'ютерами або працює на планшетах. Через деякий час групи змінюють діяльність. Вчитель пише тему і план уроку на інтерактивній дошці, а учні у режимі реального часу отримують на планшети і смартфони необхідну інформацію.

Інший проект хочуть створити у ЗОШ №81 – "Цифрові лабораторії школам Одеси". Цифрова лабораторія, за авторами, це обладнання для проведення широкого спектру досліджень, демонстрацій, лабораторних, практичних робіт з біології. Їх використання урізноманітнює уроки, зробить захоплюючими, цікавими, такими, що запам'ятовуються, вважають автори ініціативи.

А ось КПНЗ "Одеська станція юних техніків "Сігма" пропонує втілити у життя проект "IT MiniLab – високі технології та навчання". Він передбачає створення невеликої, але високотехнологічної комп'ютерної лабораторії на базі КПНЗ для безкоштовного вивчення таких дисциплін як компютерний дизайн та анімація, програмування, робототехніка та інших предметів технічного напряму. Завдяки цій лабораторії будь-яка дитина Суворовського району, незалежно від матеріального достатку, матиме можливість зануритись у світ високих технологій, реалізовувати креативні ідеї та створювати проекти власної мрії, зазначили автори.

Одесити можуть віддавати голоси за той чи інший проект до 4 грудня. Повний перелік є на сайті "Соціально активний громадянин". Проекти чекають на підтримку одеситів.

Фото: pixabay.com та citizen.odessa.ua

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme