Нова каденція, коаліції в міській раді: Чим живе Одеса напередодні другого туру мерських виборів

Яким буде депутатський склад в новій Одеській міській раді, вже відомо. За кілька днів одесити остаточно визначатимуть, хто буде сидіти в мерському кріслі на Думській площі

Ольга Циктор
Екс-шеф-редактор регіональної редакції Depo.Одеса
Нова каденція, коаліції в міській раді:…

Виборча лихоманка для Одеси ще не скінчилась: остаточно відомі лише результати виборів кандидатів в депутати міськради. Результати виборів до облради "з'їв" комп'ютерний вірус, а другий тур виборів мера має відбутися 15 листопада. Навколо останніх точиться чимало прогнозів й сподівань, проте потенційні коаліції в раді почали формуватися, а вибулі в першому турі кандидати в мери вже оголосили про свою підтримку нинішнім. Чим і як живе Одеса з новою радою, та яких фарб в цей процес можуть внести мерські вибори, розбирався Depo.Одеса.

Нова каденція, нові коаліції

За результатами виборів, нині в Одеській міській раді 20 депутатів від партії "Довіряй ділам", 18 – від "ОПЗЖ", по десять – від "Слуги народу" та "Європейської Солідарності" та ще шість депутатів від "Партії Шарія". Приблизно такі ж результати прогнозують для виборів до Одеської обласної ради. Що стосується посади міського голови, то у другому турі за неї змагатимуться чинний мер Геннадій Труханов (висувався від партії "Довіряй ділам"), та нардеп від "Опозиційної платформи – За життя" Микола Скорик.

Цьогорічні вибори показали прихильність електорату до місцевих еліт, котрі постійно протистоять центру. Тому як буде поводитися електорат у другому турі – передбачити важко. Багато політологів говорять про перемогу чинного мера Труханова. Проте навіть якщо так станеться, це скликання для нього не буде настільки комфортним, як попередні. Кількість депутатських квот "ОПЗЖ" і "Довіряй ділам" не сильно відрізняється, тому Труханову, як потенційному меру, доведеться шукати підходи до депутатської опозиції, що може стати для нього складним завданням.

Тим більше, що ще напередодні виборів "ОПЗЖ" заявила про можливі коаліції з "Партією Шарія", а на початку виборів взагалі оголосила їх своїми головними союзниками. Ідеологічно ці дві партії схожі, що може повпливати на міцність цих зв'язків. Тому не виключено, що в раді вони можуть відкрито і згуртовано виступати проти Труханова.  про схожість ідеології говорять проросійські лозунги на агітаційній символіці й антиукраїнська пропаганда.

Чи вдасться домовитись Труханову зі "Слугами", котрих в раді десятеро, теж сказати важко. Тут уже грає роль питання не ідеології, а протистояння з центром. Така конкуренція корисна на загальнодержавному рівні, але зовсім не для Труханова.

Не заявляла про свою підтримку нікому й партія "Європейська солідарність", котра разом зі своїм кандидатом в мери Петром Обуховим змогла стрибнути вище голови на місцевих виборах, завівши до одеської міськради десяток "штиків". Якби радісно від цього факту не було патріотичним силам, проте "ЄС" – єдина проукраїнська партія в раді, й вклинитись в розклад сформованих коаліцій їй навряд чи вдасться. 

Потенційний мер – Труханов

Цікава ситуація складається на виборах міського голови через дійсно сильних супротивників, котрі вийшли в другий тур. Геннадій Труханов від "Довіряй ділам" набрав 38,3%, а Микола Скорик від "ОПЗЖ" – 19,5%.  У другому турі, можна припустити, розрив між ними буде менший, ніж в першому, якщо не мінімальний. Проте, ще задовго до виборів виграш що в першому, що в другому турі прогнозували Геннадію Труханову. Й він сам міцно тримається за мерське крісло, адже у нього в місті багато власних інтересів. 

Труханов очолює Одесу ще з 2014 року, й хоча його рейтинг просів й завів його до другого туру, підтримкою й авторитетом він користується досі. Чинний мер проявив себе і як господар, і як господарник в місті, що не любить й не приймає чужих. Одесити впевнились в тому за роки його влади, й він не забував зайвий раз про те нагадувати. Труханов активно піарився на реставрації Воронцовської колонади, затонулому танкеру Делфі, будинку Русова й численних інших об'єктах. Тривалий час йому вдається зберігати баланс та порядок в місті. Та й останніми роками українці показують тенденцію до того, щоб віддавати перевагу чинній місцевій владі, а центральну – змінювати. Тому високі рейтинги й прогнози щодо виграшу Труханова у другому турі – цілком логічні й обґрунтовані. 

Чи пішло це на користь репутації чинного мера, чи просто підняло йому настрій, але у Труханова нещодавно ще й поменшало проблем з законом, котрі з'явились за минулої центральної влади. Через скандальне рішення Конституційного суду була закрита давня справа щодо його недостовірного декларування. Раніше його затримували ще у одній гучній справі – привласненні бюджетних коштів шляхом придбання заводу "Краян" за завищеною вартістю. Проте суд його виправдав. 

Потенційний мер – Скорик

Проблеми з законом були і у конкурента чинного мера – Миколи Скорика. Його підозрювали в причетності до побиття людей під Одеською обладміністрацією в лютому 2014 року. Проте кількість кримінальних справ – не єдині переваги, котрими міряються конкуренти. Деякі політологи не виключають, що у другому турі Труханов може програти Скорику. Останній проводить зараз дуже активну агітаційну кампанію. Електорат Скорика скоординований, й за наднизької явки він готовий піти й проголосувати. 

Микола Скорик – відома постать в Одесі, він тут народився й добре знайомий з проблемами міста. У нього чималий досвід управлінської роботи й потужна політична підтримка. На користь кандидата від "ОПЗЖ" перед виборами 15 листопада уже виступили екскандидати Сергій Ківалов, Дмитро Голубов, Євген Червоненко. Напередодні оголошення кандидатів багато думок щодо мерського майбутнього вилось навколо Тетяни Плачкової від "ОПЗЖ", але в останній момент вибір пав таки на Скорика. Адже якби в другий тур вийшла Плачкова, як показують соціологічні опитування, шанси проти Труханова у неї були б надто низькі. 

Два ексрегіонали – Микола Скорик і Геннадій Труханов, обоє з проблемами із законом, антиукраїнськими поглядами й схожою політикою. Кожен з них був при владі у буремні для Одеси часи 2013-14 років. Скорик тоді очолював ОДА, а Труханов був мером. Проте Труханов має більше підтримки серед електорату, а Скорик – серед політиків. Що з цих факторів стане вирішальним, дізнаємося 15 листопада. 

Читайте також

Фіаско "слуг", тріумф проросійських сил, неочікуваний успіх "ЄС": Кого одесити обрали до міськради

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme