Фіаско "слуг", тріумф проросійських сил, неочікуваний успіх "ЄС": Кого одесити обрали до міськради

До Одеської міськради з великою долею імовірності проходить п'ять партій: "Довіряй ділам", "Опозиційна платформа – За життя", "Слуга народу", "Європейська солідарність" та "Партія Шарія"

Фіаско "слуг", тріумф проросійських сил,…

Підрахунок голосів на місцевих виборах в Одесі ще триває, однак екзитполи та результати паралельного підрахунку голосів штабами політсил, дозволяє говорити про попередні підсумки. У дечому вони неочікувані, але здебільшого прогнозовані. Попри критично низьку явку одеситів, місцеві партії отримали блискучу перемогу над парламентськими силами, а розкручені політичні проєкти, в агітацію за котрих вклали значні кошти, з тріском провалились. Depo.Одеса проаналізувало попередні результати виборів 2020 року до Одеської міської ради.

Очікуване фіаско "зелених"

Ще до початку перегонів було зрозуміло, що "Слуга народу" навряд чи повторить минулорічний успіх. Інтрига полягала у тому, яку частину одеського електорату "зеленим" вдасться втримати. Торішній успіх "слуг" був блискучим, нікому не відомі кандидати з легкістю обійшли досвідчених та рейтингових політиків. За партію "Слуга народу" на парламентських виборах 2019 року в Одеському регіоні віддали голоси 47% виборців. Нині вірними вибору залишилися близько третини. На нинішніх виборах до міської ради Одеси партія "Слуга народу" опинилась на третьому місці з 18,4% голосів. І, варто зазначити, це доволі сильний результат, адже, за прогнозами, він міг бути значно нижчим. "Слуги" змогли протистояти деяким місцевим проектам, незважаючи на те, що напередодні голосування соціологи відзначали суттєве падіння рейтингів президентської партії. Конкретно в Одесі за декілька днів до виборів рейтинг партії "Слуга народу" складав за різними даними від шести до десяти відсотків.

Отримати "бронзу" перегонів "Слугам" вдалось з низки причин. По-перше, Одещина – регіон, де президента і його партію торік підтримували найдужче. Тож за "слуг" за інерцією пішла голосувати частина їхнього торішнього електорату. Це ті виборці, котрі, можливо, не слідкують за подіями в країні й місті. По-друге, "слуги" в Одесі тримали "ідеологічний нейтралітет", яким привабили тих, хто був однаково неготовий голосувати за підкреслено патріотичну "ЄС" та відверто проросійські проєкти.  

Не менш очікувана перемога проросійських партій

Перші два місця на виборах до міськради, схоже, ділять Труханівська  "Довіряй ділам" та одеський осередок партії Медведчука "ОПЗЖ". За даними екзитполу КМІС, "Довіряй ділам" набрала 24,8% голосів, "ОПЗЖ" – 19,6%. Перемога цих двох партій досить прогнозована й логічна. З одного боку, одесити підтримали місцевий статус-кво, надавши перевагу відомим й перевіреним регіональним політикам. З іншого, "ОПЗЖ", завдяки перманентному протистоянню з місцевою владою, зуміла добряче закріпитись в одеській політиці, відтягнувши на себе значну частину проросійських виборців.

За підсумками попередніх місцевих виборів в Одесі ці дві партії теж увійшли до міської ради. Проте тоді "Довіряй ділам" обрали 42% виборців, а "Опоблок" – 18%. Поки остаточні результати виборів ще невідомі, різні екзитполи показують різний відсоток голосів, відданих за ці партії, проте різниця зовсім невелика. Тому хто б не став мером Одеси цього року, це скликання для нього буде не найкомфортнішим через значне протистояння двох суперницьких сил. Доведеться або перетягувати конкурентів на свій бік, або домовлятися з ними.

Європейська солідарність, що здивувала всіх, та Партія Шарія

На цьогорічних виборах високий результат продемонструвала "Європейська солідарність", котра, згідно з КМІСом, набрала 12,6% на виборах до Одеської міськради. Успіх "ЄС" серед одеситів можна пояснити декількома факторами. По-перше, це єдина рейтингова партія, котра чітко проявляла свою українську й проєвропейську позиції. Тому навіть ті, хто негативно ставиться до діяльності Петра Порошенка, віддавали голос за "ЄС" за відсутності кращого варіанту. Та й сам експрезидент потроху повертає собі виборчі симпатії. Окрім цього, "ЄС" позиціонувала себе як молода партія, й значна частина молоді, ймовірно, віддала свої голоси саме за її кандидатів. Часи й тенденції змінюються: тепер вибори – не лише клопіт бабусь. Останні роки більше молодого покоління активно бере участь у політичному житті країни та міста. Це демонструє попередній результат "ЄС". Принаймні, в це хочеться вірити.

У низці міст, схоже, вдасться пройти у місцеві ради ще одному новому політпроєкту – "Партії Шарія". Очікувано, не стала виключенням Одеса. Позаяк риторика "шаріїв" – з одного боку, проросійська пропаганда, з іншого, різка критика "старих політиків": й чинного мера, й президента та його партії – не могла не привабити частину одеських виборців. За даними КМІСу, партія Шарія набрала 9,3% голосів й стала останньою, п'ятою, котра долає відсотковий бар'єр та проходить до міськради.

Провальні розпіарені проєкти

На відміну від місцевих виборів 2015 року, партія ексрегіонала Сергія Ківалова "Українська морська партія" на нинішніх виборах в Одесі провалилась. За даними екзитполу, вона не змогла подолати прохідний бар'єр, набравши 4,1%.

Не виправдалися і великі амбіції новоствореної партії "За майбутнє", в агітацію якої вклали чимало коштів. Партійний проєкт пов’язують із Ігорем Коломойським, а його лідером є давній соратник й партнер олігарха Ігор Палиця. Згідно з дослідженнями, саме "За майбутнє" з-посеред інших витратила найбільше коштів на рекламу. Проте це партії не допомогло, на виборах до Одеської міської ради "За майбутнє" отримала лише 3,8% голосів одеситів. Напередодні виборів 60% одеситів заявили, що віддають перевагу старим партіям та політикам. Так власне й сталось.

Отже, вибори до міської ради Одеси у 2020 році показали, що місцеві політичні сили тріумфують, парламентські програють, на Одесу чекає подальше протистояння з центром; "Слуга народу" зробила перші кроки на шляху до політичної маргіналізації, водночас довіра до "Довіряй ділам" та Труханова далеко не вічна. Охочих змінити керівну одеську партію виявилось багато, й вони показали доволі непоганий результат.

Читайте також

Перша п'ятірка прохідних: Кому з кандидатів в мери Одеси прогнозують вихід у другий тур

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"