Битва за депутатські мандати: Кого ведуть партії в міську раду Одеси

На минулих місцевих виборах за 64 депутатські мандати в Одеській міськраді билися понад 800 кандидатів із двох десятків партій. Нині і партій, і кандидатів трохи менше

Ольга Циктор
Екс-шеф-редактор регіональної редакції Depo.Одеса
Битва за депутатські мандати: Кого ведут…
Одеська міськрада

У цьогорічних виборах до Одеської міської ради, які відбудуться 25 жовтня, беруть участь 735 кандидатів, які представляють 14 партій. Переважна більшість політсил – загальноукраїнські. Серед них – "Європейська солідарність", представники якої отримали 14 мандатів за підсумками виборів у 2015 році. Ще дві всеукраїнські політсили, депутати від яких нині перебувають у міськраді, – "Опозиційний блок" (12 мандатів) та "Самопоміч" (п’ять мандатів) – участі у виборах до Одеської міськради не беруть.

Зате беруть участь дві політсили-переможниці минулих перегонів, які можна визначити як місцеві: "Довіряй ділам" та Українська морська партія Сергія Ківалова. Вони отримали, відповідно, 27 та 6 мандатів на виборах 2015 року.

Цьогорічні вибори в Одесі відбуваються за новою пропорційною системою з відкритими списками. Кандидати в депутати міських рад не мають можливості самовисування, депутатські мандати отримають партії, які подолають бар'єр у 5%. 

Природно, найбільша інтрига точиться навколо того, скільки своїх багнетів вдасться завести міськради під прапорами "Довіряй ділам" чинному мери Геннадію Труханову. Йому як кандидату на посаду міського голови Одеси, рейтинги дають найбільші шанси на перемогу. Різні соціологічні групи вказують неоднакові цифри соцопитувань, проте рейтинг Труханова, як потенційного мера, не падав нижче 46%.

Такі ж рейтинги у Труханова були напередодні минулих виборів, у 2015 році. Проте з того часу дещо таки змінилось. Багато "людей Труханова" тоді потрапили до міської ради, й "Довіряй ділам" стала найбільшою фракцію. На сьогодні в мерії опозиційних депутатів катма, й протягнути через міськраду будь-яке рішення для мера не проблематично. Проте у 2020 році "Довіряй ділам" почала втрачати рейтинги – не стрімко, але від того не менш болюче. Соцопитування партії мера дають неоднакові шанси – за останні пів року за різними даними рейтинги падали від 46% до 8%.

Портал Depo.Одеса проаналізував, яких конфігурацій можна очікувати в Одеській міській раді після виборів.

Довіряй Ділам, програвай Слугам  

Рекламний борд

На минулих місцевих виборах у 2015 році "Довіряй ділам" висунула 65 кандидатів й отримала 27 депутатських мандатів, що становило понад 42% від загальної кількості. Цього року партія представила 50 кандидатів – здебільшого це чинні депутати міської ради та соратники Труханова. Є й серед представників партії "нові" обличчя. Наприклад, Світлана Осауленко "втекла" з Морської партії Сергія Ківалова до партії чинного мера.

Але Труханов обирає команду не стільки з нових та впізнаваних облич, скільки зі своїх постійних прибічників, котрі мають довгу політичну кар'єру та великий досвід. Під руку з Трухановим йде його нинішній заступник Павло Вугельман. Ще один представник мерії Олег Бриндак теж йде на вибори від "Довіряй ділам". Він власне є головою партії. 

Торік під час парламентських виборів "Довіряй Ділам" зазнала нищевної поразки: на більшості округів відомі й досвідчені політики від цієї політсилди з тріском програли невідомим новим обличчям від "Слуг". Ті, хто програв, намагаються реабілітуватися на цьогорічних виборах, серед них депутати  міськради Дмитро Танцюра та Олександр Матвєєв.

 

Та варто відзначити, що за партією "Довіряй ділам" одна значна перевага – адмінресурс. Чинний мер на своїй посаді ще може багато чого встигнути зробити, аби покращити рейтинги. Окрім цього, за партією неодноразово помічали незаконне використання службового положення мера у передвиборчій гонитві. Відомі випадки, коли люди, котрі називали себе працівниками соціальної служби, приносили одеситам разом з ліками агітаційні матеріали з символікою партії "Довіряй ділам". Також одесити масово скаржаться на те, що від імені комунальної установи їм телефонують з двома питаннями: "Як ви оцінюєте діяльність Геннадія Труханова" та "Яку партію, окрім "Довіряй ділам", ви знаєте?". У Труханова ці факти заперечують. 

Перевзуті "слуги" й впізнавані обличчя 

 

Одними з головних конкурентів Труханова та його команди є представники "Слуги народу". Перший в списку й кандидат в мери Олег Філімонов має рейтинг 4,2%. "Слуги" ж в Одесі набирають приблизно від 6% до 10,3% за різними даними. На виборах до Верховної Ради у 2019 році в Одеському регіоні "Слуги" отримали цілковиту підтримку. Цим можна пояснити той факт, що багато представників інших політичних сил змінили свої вподобання й балотуються цьогоріч саме від "Слуги народу". 

"Слуги" представили 63 кандидатів. Серед них є досить неочікувані й неоднозначні особи. Партія в питанні вибору представників досі надає більшу перевагу впізнаваності кандидатів, ніж їхньому політичному досвіду. Проте є в списку "Слуг"  й відомі політики, й громадські активісти. Саме на останніх робить акцент більшість партій на виборах 2020 року. 

Зокрема, неочікуваним, але відомим в місті кандидатом став ректор Одеського національного університету імені Мечникова Ігорь Коваль. Раніше про його зв'язки зі "Слугами" мало хто чув. У 2015 році Коваль балотувався до міськради від партії Порошенка. Такою ж неоднозначною особою у першій десятці кандидатів від "Слуг" є Ірина Ковалиш. Вона – чинна депутатка облради й раніше була пов'язана з партією "Опозиційний блок", де відповідала за пресслужбу. 

У списку є також Олексій Асауленко – нині відомий громадський активіст. У 2015 році він балотувався до міськради від "Довіряй ділам". У мерії бажає залишитись чинна депутатка від "Самопомочі" Ольга Квасницька та заступниця директора Одеського художнього музею Олександра Ковальчук. Варто додати, що обидві кандидатки є досить відомими в Одесі діячками. Примітно й те, що сам директор худмузею, котрого всіляко підтримує Ковальчук, йде на вибори до облради від "Європейської солідарності".

Молода Європейська солідарність

Кандидати від Європейської солідарністі

На місцевих виборах в Одесі у 2015 році "Європейська Солідарність", що тоді звалась "Блок Петра Порошенка "Солідарність", отримала 14 мандатів, що становило 21,88% від загальної кількості. На цьогорічних виборах шанси у "ЄС" теж є. За різними рейтингами, партії експрезидента Петра Порошенка дають від 4,1% до 7,1% потенційних голосів виборців. Рейтинг партії напередодні виборів став підвищуватись як на всеукраїнському, так і на місцевому рівні. В Одесі цьому посприяла достатньо сильна команда, котра збирається до міської ради. "Європейська солідарність" в Одесі зробила акцент на відомих медійних особистостях – блогерах, журналістах, активістах, істориках, громадських діячах. 

До команди "ЄС" приєднався еколог, екоактивіст та керівник організації "Зелений лист" Владислав Балінський. Також в списку парті – Наталія Богаченко, волонтерка Міністерства оборони. Ярослава Вітко – прессекретарка ОНМедУ та волонтерка організації "Одеса Україномовна" – теж опинилась в команді. Від "ЄС" обираються ведуча програми "Архітектурний патруль", журналістка "Думської" Анастасія Большедворова та не менш відомий серед медійної спільноти активіст Юрій Дьяченко. Багато з кандидатів ніколи не були в політиці, хоч і постійно цікавились проблемами міста, як, наприклад, перший в списку "Європейської солідарності" – наймолодший кандидат в мери Одеси Петро Обухов. 

Загалом у списках "Європейської солідарності" збереглися деякі кандидати, що представляли партію і в 2015 році. Проте до "ЄС" перейшли й представники політсил "Самопоміч", "Голос", "Демократична сокира". Партія робить акцент на патріотизмі й проукраїнській позиції. Зокрема, представники "Європейської солідарності" часто наголошували, що кожний голос, відданий не за них, буде належати проросійським "Довіряй Ділам", "ОПЗЖ" та "Партії Шарія". 

Опозиційна платформа: без нових облич

Кандидати від Опозиційної платформи

На виборах 2015 року партія "Опозиційний блок" відхопила 12 депутатських мандатів, що склало понад 18% від загальної кількості. У 2018 році вихідці з "Опоблоку" Юрій Бойко і Вадим Рабінович оголосили про створення "Опозиційної платформи – За життя". Саме ця партія конкуруватиме з "Довіряй ділам" і "Слугою народу" на місцевих виборах в Одесі у 2020 році.

Опитування показують, що багато одеситів підтримують "ОПЗЖ". Їй перепадає від 12% до 17% потенційних голосів виборців. Акцент партії – старі й доволі відомі медійні обличчя, котрі проявляли свою проросійську позицію, активно критикували місцеву владу й процес декомунізації. Це єдина партія, котра противиться головній політичній тенденції – нові обличчя у владі. 

Цього року "ОПЗЖ" представили 62 своїх кандидатів, яких очолює кандидат в мери, ексгубернатор Одеської області Микола Скорик. Це один з найстаріших регіоналів в Одесі. В ЗМІ неодноразово лунала інформація, що Скорик у 2014 році в Одесі підтримував проросійські сили. Його ловили на кнопкодавстві, неправдивому декларуванні, а в Верховній раді він відзначився частими скандалами. 

У цьогорічних списках "ОПЗЖ" є декілька чинних депутатів міської ради – Лілія Леонідова та Богдан Гіганов. Перша відома своїми дискусіями в мерії з Трухановим, а другий – виступами на проросійських пропагандиських телешоу. Також від "ОПЗЖ" балотуються депутати облради Віталій Саутьонков та Віктор Баранський, котрий минулого року програв на виборах до Верховної Ради Артему Дмитруку від "Слуги народу", а також депутат Одеської міської ради Олексій Єремиця.

Пасуть задніх в рейтингах

Реклама від Национального коорпусу

Загалом на вибори в Одеську міську раду зареєструвались 14 партій та 735 кандидатів. З-поміж згаданих раніше, цьогоріч на депутатські мандати претендують "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина", "Всеукраїнське об’єднання "Свобода",  політичні партії "ГОЛОС", "За Майбутнє", "Національний корпус", "Партія Шарія", "Перемога Пальчевського", "Сила і Честь", "Українська морська партія Сергія Ківалова". На ЦВК ще зареєстрована партія "Блок Дмитра Голубова", хоча сам політик заявив про те, що його та його партію через суд зняли з місцевих виборів в Одесі. 

Читайте також

Суди та обшуки: Як і навіщо Філімонову в Одесі розчищають дорогу у другий тур

На минулорічних виборах "Українська морська партія Сергія Ківалова" в Одесі набрала майже 10% голосів. Цьогоріч соціологічні опитування дають Ківалову близько 2% підтримки в Одесі. Пятою прохідною партією у 2015 році до міської ради стала партія "Самопоміч", котра отримала 7% депутатських мандатів. Проте у 2020 році цією "п'ятою прохідною" ризикує стати "Партія Шарія", якій соціологи дають понад 4% голосів. 

За умови, якщо Труханов таки залишиться на посаді мера, монобільшості в раді йому не варто очікувати. Потужні фракції можуть створити і "слуги", і "опозиціонери", не варто скидати з рахунків "Європейську солідарність". Труханову у такому випадку доведеться або домовлятись з новообраними депутатами, або об'єднуватись. Отже на місцевих виборах в Одесі 25 жовтня варто очікувати неабияку битву за мандати. 

Читайте також

Зеленські, Філімонові та Саакашвілі: Кандидатам-клонам ТВК в Одесі скасувала реєстрацію

Блогери, "любителі Росії", комік й лікар: Кого зареєструвала ТВК кандидатами в мери Одеси

Труханов користується підтримкою, а його партія – ні: Основні конкуренти чинного мера Одеси на місцевих виборах

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme