Село з планшетами: Що обіцяє медична реформа мешканцям Одещини

З минулого року розмови про кардинальні зміни у сфері надання медичних послуг обростають різноманітними міфами. І, як все нове, ці зміни лякають пересічних громадян

Село з планшетами: Що обіцяє медична реф…

У грудні 2017 року президент України Петро Порошенко дав старт медичній реформі: перебуваючи в Окнянському районі на Одещині гарант підписав закон, яким впроваджуються зміни у наданні населенню послуг у сфері охорони здоров'я. На сьогодні у мешканців регіону, як і у жителів інших областей України, виникає чимало питань, пов'язаних з отриманням медичної допомоги у найближчому майбутньому. Depo.Одеса вирішив розповісти про деякі зміни, які стануться зовсім скоро.

Крута сільська медицина

В Одеській області впроваджена обласна програма "Доступна медицина", яка розрахована на 2018-2020 роки. Саме у цей термін планується провести і медичну реформу в Україні.

Під час зустрічі керівника департаменту охорони здоров'я Одеської ОДА В'ячеслава Полясного з журналістами, яку організував Одеський Центр розвитку місцевого самоврядування, стало відомо про те, як реалізовується пілотний проект з впровадження нових послуг в Окнянському районі та на що чекати мешканцям інших регіонів області. Реформа сільської медицини, про яку розповів чиновник, зараз виглядає, як дещо фантастичне: навіть не віриться, що таке можливе. Порядок дій наступний: до хворого додому приходить фельдшер або людина сама йде до ФАПу (фельдшерсько-акушерський пункт), медик проводить первинний огляд, за необхідності міряє тиск або виконує інші діагностичні процедури, а потім всі данні передає сімейному лікарю за допомогою Інтернету. "У фельдшерів є планшети, на яких встановлена сім-картка з доступом до Інтернету. Він заносить всі показники до електронної картки пацієнта і лікар на основі отриманих даних може встановити діагноз або призначити додаткове обстеження", - розповів Полясний.

Поки для реалізації пілотного проекту було закуплено 30 мобільних діагностичних пристроїв, до яких входить тонометр, електронний безконтактний термометр, обладнання для проведення спірометрії, аускультації, зняття кардіограми та інші. Всі дані з діагностичних приладів в автоматичному або ручному режимі передаються на планшети. Вартість однієї такої мобільної валізи складає 42 тисячі гривень. Виготовляли її на замовлення Одеської ОДА в Україні. За словами Полясного, загалом для області потрібно 505 таких пристроїв.

Мобільні комплекси для сільських медиків Одещини виготовили на заказ / Фото: Depo.Одеса

У валізці є необхідне обладнання для проведення первинної діагностики хворого / Фото: Depo.Одеса

Проект, що має назву телемедицина, за словами чиновника, показав добрі результати, і його будуть презентувати у МОЗ для того, щоб він вийшов на всеукраїнський рівень. Загалом же на реалізацію реформ у сільський медицині на Одещині цьогоріч збираються витратити 240 мільйонів гривень.

Єдина служба "швидкої допомоги"

Ще один крок, який вирішили зробити на Одещині у рамках реформи – створити єдину диспетчерську служби "швидкої допомоги". З різних куточків області виклик надходитиме на багатоканальний номер "швидкої" і диспетчери будуть направляти до хворого автівку, що перебуває найближче до місця виклику. За словами Полясного, це реально зробити, бо кожна машина "швидкої" вже обладнана GPS-пристроями, диспетчер бачитиме на карті, де яка бригада медиків перебуває, і зможе координувати рух медтранспорту. Загалом зараз щодоби в області "швидку" викликають 1600-1800 разів, проте госпіталізацією завершується лише близько 300 викликів. Іншим хворим допомога надається на місці.

На допомогу хворому будуть направляти найближчі автівки / Фото: Одеська ОДА

Полясний стверджує, що навіть в умовах бездоріжжя при створенні єдиного диспетчерського центру машина "швидкої" зможе доїхати до хворого максимум за 20 хвилин. "Кожна хвилина під час виклику дорога для хворого, тому на виклик направлятимуться машини, які перебувають найближче до місця, і оператор не буде витрачати час на пошук найближчої автівки, обзвонюючі сусідні райони", - зазначив чиновник. Він навів приклад: людина мешкає на селищі Таїрова Овідіопольського району, до якого швидше може дістатися автівка з Одеси, ніж з Овідіополя або іншого населенного пункту району, де є станція швидкої допомоги. Зараз оператору доводиться телефонувати до Одеси, щоб направити машину, а при відкритті централізованного диспетчерського пункту оператор одразу бачитиме, який автомобіль найближчий і найскоріше зможе дістатися до хворого.

Згідно з розпорядженням, опублікованому на офіційному сайті Одеської ОДА, в рамках програми "Доступна медицина" для оплати витрат, пов'язаних з проведенням капітального ремонту та придбанням обладнання для утворення єдиної оперативної диспетчерської служби з обласного бюджету буде виділено понад 1,76 мільйони гривень.

Коли потрібно підписати декларацію з лікарем

Ще одне нововведення, яке поки лякає мешканців області, - це укладення договору на обслуговування, хоча медичні заклади в регіоні вже підписують декларації між пацієнтами та лікарями. Реформа медицини стартує з 1 липня поточного року. Від держави лікар буде отримувати гроші за кожного пацієнта, з яким підписав декларацію: 370 гривень на рік на обслуговування. Один лікар може підписати максимум 2000 декларацій. Заробітна плата медика буде напряму залежати від того, скільки людей укладуть з ним договір. Поступово сума, яку отримуватиме лікар на обслуговування пацієнтів, буде збільшуватися. Проте це не значить, що всі кошти йтимуть медику до кишені, з цієї суми він буде виплачувати зарплатню медсестрі, витрачати кошти на різні матеріали, які потрібні для огляду хворого, та інше.

Читайте також: "Фішки" медреформи: Як обрати лікаря та підписати з ним декларацію

Сімейні лікарі зможуть підписувати декларацію як на лікування дорослих, так і дітей. Проте можна буде підписати декларацію з педіатром або терапевтом і окремо.

Другий етап підписання декларацій має завершитися до 1 жовтня 2018 року, а третій – до січня 2019 року. До цього часу всі медзаклади, в яких надається поліклінічна допомога, мають перейти на нову форму обслуговування пацієнтів.

Полясний зазначив, що не лише державні заклади можуть брати участь в укладенні договорів з пацієнтами, а й приватні. Держава буде платити кошти приватним клінікам, які забажають обслуговувати пацієнтів за новою системою.

Приклад декларації, яку пацієнти підписуватимуть з лікарями / Фото: МОЗ

З часом обіцяють запустити інтернет-портал, на якому, не виходячи з дому, можна буде обрати лікаря та підписати з ним декларацію. Документ підписується одноразово, щороку його не потрібно буде переоформлювати. Проте якщо з якихось причин пацієнта не влаштовує лікар, або він вирішив змінити місце мешкання, договір можна закрити і підписати декларацію з іншим медпрацівником. Кошти, призначені для пацієнта, одразу будуть відібрані у лікаря, з яким розірвали договір, та передані до нового.

Також МОЗ опублікує перелік послуг, які українці будуть отримувати у сімейного лікаря (педіатра, терапевта) безкоштовно.

Нові медцентри на Одещині

В рамках реформи та програми "Доступна медицина" на Одещині планують відкрити центри для лікування хворих з інсультами і ще один центр для лікування хворих з інфарктами.

Минулого року в Балті в центральній райлікарні вже був відкритий центр для лікування хворих з інфарктом міокарду. Подібний центр планується відкрити і на базі Дунайської обласної лікарні в Ізмаїлі. Також на базі цих двох лікарень мають відкрити два центри з надання допомоги людям з інсультами. За словами керівника обласного департаменту охорони здоров'я, завдяки цьому професійну спеціалізовану допомогу у стислі терміни зможуть отримувати мешканці південних і північних регіонів області. "При таких станах максимум за дві години хворому потрібна повноцінна допомога. Тому відкриття таких центрів у Балті та Ізмаїлі дозволить якнайшвидше доставити хворого до лікарні та надати йому допомогу", - зазначив Полясний.

За його словами, в області щодоби реєструється 5-6 випадків інфарктів та 17-20 випадків інсультів.

В Балті з минулого року працює центр для лікування хворих з інфарктом / Фото: Одеська ОДА

Картина, яку намалювали чиновники, дуже приваблива на вигляд. Залишається сподіватися, що всі плани не залишаться на папері, і люди дійсно зможуть отримувати своєчасну і, головне, якісну медичну допомогу.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme