Легалізований підкуп: Одеські депутати отримають по мільйону

Депутатский фонд – дуже цікава частина міського бюджету, проте мало хто знає, на що йдуть ці кошти

Легалізований підкуп: Одеські депутати о…

В Одесі ось вже кілька років депутати активно витрачають бюджетні гроші на роботу в округах - вони утеплюють стіни, лагодять вікна і ставлять спортивні чи дитячі майданчики. Виборці гаряче впевнені, що їхній депутат - майже святий, а на ділі він витрачає солідну суму бюджетних грошей і отримує бонуси на вибори за рахунок все тих же виборців. Depo.Одеса розбиралося з тим, на що витрачають гроші одеські депутати.

Бонус до виборів

У ЗМІ регулярно спалахують скандали з приводу особистих, благодійних фондів обранців, через які вони фінансують ті чи інші потреби, а в деяких випадках навіть виходили публікації про те, як депутати через ці фонди відмивають гроші. Наприклад, найвідоміший такий випадок - з "опоблоківцем" Віктором Баранським.

Багато виборців плутають такі благодійні фонди з депутатськими. І дарма. Якщо в першому випадку йдеться про особисті кошти, то в другому - про бюджетні. На депутатський фонд гроші виділяються не з кармана депутата, а з бюджету розвитку міста. І, ще одне, суму фонду депутати визначають самі під час голосування на сесії. Захотіли - 100 тисяч, а захотіли - 10 мільйонів. Головне - знайти більшість.

У нинішньому році депутати отримували по 500 тисяч гривень, які потім витрачали не самотужки, а через профільні управління, департаменти мерії і комунальні підприємства. Щоправда, ініціатива, на що саме витратити кошти, надходила від самих обранців. Проте мерія могла і не погодити такі витрати.

В основному більшість депутатів не стали мудрувати і відправили майже половину всього депутатського фонду на питання ЖКГ - 15,7 мільйона гривень. Найулюбленіша "фішка" останніх років, дешева і ефективна, - заміна віконних блоків в будинках, а також інші ремонтні роботи в під'їздах. Так працювати дуже вигідно: і всі мешканці бачать, і вдома тепло, і можна одним махом засклити значну частину округу. Також депутати замовляють ремонт самих будинків, благоустрій прибудинкової території, а улюблена стаття витрат - ремонт дитячих та спортивних майданчиків. Мабуть, після вікон майданчики посідають друге почесне місце у витратах.

Ще одним популярним напрямком для депутатів, згідно з бюджетом розвитку, стали питання освіти: 4,6 мільйона гривень були витрачені на дитячі садки, школи та спортшколи Одеси в самих різних районах. Якщо одесити на здобуття коштів Громадського бюджету подавали такі цікаві проекти, як "Одеський планетарій", то у депутатів були банальні закупки обладнання та ремонтні роботи. Тобто одесити самі надають креативні проекти розвитку міста, а депутати витрачають гроші зовсім на інші напрямки.

Тільки два депутати з 64 вважали за краще не лагодити вікна і ставити майданчики, а закупити в медустанову сучасне обладнання, яким зможуть користуватися пацієнти всього міста. Йшлося про обладнання для дитячої лікарні Резника, що на Дачі Ковалевського, і для лікарні професора Олійникової, що в парку Шевченка.

Ще одним популярним напрямком депутатського фонду були витрати по дорожньому господарству. В більшості випадків депутатів турбувало асфальтування внутрішньодворових проїздів, невеликих вулиць і тротуарів. Роботи ці часто дорогі, тому зазвичай на них йшли всі 500 тисяч, які міг витратити за рік депутат.

На гачку у виконавців

Втім, витрата депутатського фонду - це свого роду плата за лояльність до влади. На сьогоднішній день депутатам вдалося "освоїти" лише половину грошей свого фонду. Так, якщо депутат проявить певну незговірливість, то він може просто не витратити гроші, оскільки або не пройде вчасно тендер, або бракуватиме підрядника, або якісь інші проблеми виникнуть з витратою бюджету. У підсумку, опозиціонер залишиться без робіт і, як слід, без потенційних голосів виборців.

Це побічно підтверджують дані про виконання бюджету за депутатським фондом. Як розповіла віце-мер та директор департаменту фінансів Одеської міськради Світлана Бедрега, зараз освоєння депфонду становить менше 50%. Причинами такої ситуації вона назвала те, що не завжди просто реалізувати задумане депутатами, а часом не пораються управління мерії.

В якості прикладу вона навела зупинку, яку хотів поставити один з депутатів. У мерії не змогли узгодити з поліцією місце, де він хотів її встановити. "Іноді депутати вибирають цілі, які складно реалізувати, а іноді потрібно проводити тендери на закупівлю, які не вдається з першого разу провести", - пояснила Бедрега.

Тобто депутат має сам домовитися з підрядником і просунути виконання робіт, щоб не залишитися з носом. Ми проаналізували, хто найкраще і найгірше виконує запити депутатів. Найпопулярніший виконавець - департамент міського господарства, який поки зміг виконати трохи більше половини робіт - 51%, управління дорожнього господарства виконало п'яту частину робіт, а ось управління капітального будівництва зовсім ігнорує роботи: обсяг виконання - 9%. Ще гірше працює Київська райадміністрація – 0%. Краще за всіх впорався департамент охорони здоров'я, який закупив все обладнання, і Суворовська райадміністрація - 62%. А ось відсоток виконаних робіт по департаменту освіти поки складає 58%.

Мільйон у 2018 році

Втім, в передвиборні роки у депутатів буде набагато більше шансів на просування себе – з 2018 року кожен депутат отримуватиме 1 мільйон гривень на виконання робіт в округах. Проект ініціювала депутат від партії Ківалова "Українська Морська партія" Світлана Осауленко. Вона зауважила, що ціни ростуть, тому треба піднімати і фонд. "Ви самі знаєте, як ростуть ціни і фонд знецінюється", - зазначила вона.

Чиновники мерії намагалися перешкодити і не внесли зміни до бюджету. Однак депутатська комісія з питань бюджету погодила виділення нових коштів. Таким чином, в цілому на ідеї депутатів буде виділена сума в 64 мільйони гривень.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme