Труханов проти Труханова: Як між кандидатом і мером встала "стіна"

В Одесі знову вирують пристрасті навколо забудови біля так званого "дому з однією стіною"

Труханов проти Труханова: Як між кандида…

Історія будівлі не нова. Сім'я банкіра Ігоря Тепліца вже 13 років намагається будувати особняк за адресою Воронцовський провулок, 6-а, поруч зі знаменитим пам'ятником архітектури. Depo.Одеса розбирався, з чого все почалося, та як розвивалися події навколо скандального будівництва.

Мери - за, кандидати - проти

Перший конфлікт виник ще в 2012 році, коли легендарний будинок з однією стіною в Воронцовському провулку почав руйнуватися через масштабне будівництво. З боку, де "відсутня" бічна стіна, впритул до унікального будинку почали виганяти двоповерховий будинок. Через вбивання металевих паль старовинний пам'ятник архітектури буквально почав ходити ходуном.

Тоді забудовник, в один з нечисленних разів, вийшов у відносне публічне поле. Зазначимо, що про Ігоря Теплиця, власника скандальної будівлі, мало що відомо. Він не з'являється на широкій публіці та взагалі не веде публічного життя. Відомо, що він є головою спостережної ради правління "Інвестбанку". Під час зустрічі з Олексієм Костусєвим, який в той час обіймав посаду мера Одеси, Ігор Теплиць в ефірі двох провладних каналів розповів, що вони змінили проект, зовнішній вигляд пам'ятника порушено не буде, і ефект однієї стіни збережеться.

"У старому варіанті виходили стіною на перекриття другого поверху будинку з однією стіною, і від будівлі стіни залишалася одна третина. Сьогодні ми повертаємося в першу точку, балкон ми зробимо прозорим і ефект однієї стіни збережеться, а будинок з однією стіною від нашого буде відтіняти тільки на 12%", - зазначив він.

Те будівництво так і не було завершене, але одеську перлину, яка внаслідок робіт по сусідству почала руйнуватися, банкіру довелося відновлювати.

За словами тодішнього головного архітектора міста Миколи Базана, у будівельників вже на той момент були всі необхідні для будівництва документи. Причому "добро" на роботи було "спущене" з самого верху – з підрозділу Мінкульту, що відповідає за охорону об'єктів культурної спадщини.

Плани забудовника серйозно підкоригували вибори 2012 року, коли рвалися до влади "Партія регіонів" і її лідер в Одесі Геннадій Труханов. Політики почали піаритися на темі будинку-стіни, вона стала однією з головних у передвиборчій кампанії майбутнього нардепа Труханова. Причому останній не обирав слова, щоб підкреслити своє ставлення до проблеми. "Людина думає, що якщо вона живе у Воронцовському провулку, то вона майже що граф", - характеризував забудовника Труханов.

Врешті решт, в листопаді 2012 року скандальне будівництво біля будинку-стіни в Воронцовському провулку було зупинено, оскільки "викликало хвилю обурення одеситів". Ще одним аргументом проти забудовника в мерії назвали те, що профінансовані роботи з відновлення фасаду були проведені неякісно, і не минуло й півроку, як з "реставрованого" фасаду вже почали відвалюватися шматки.

Врятований будинок і заморожене будівництво

У 2013 році легендарний будинок з однією стіною в Воронцовському провулку був взятий під охорону держави. Міністерство культури внесло його в Держреєстр пам'яток культурної спадщини з ініціативи одеських міських структур влади.

Прес-служба муніципалітету писала тоді, що тепер, коли будинок в Воронцовському провулку перебуває під охороною держави, будь-які роботи на даному об'єкті і в його охоронній зоні повинні вестися відповідно до Закону України "Про охорону культурної спадщини" та узгоджуватися з органами охорони об'єктів культурної спадщини. "Ми з повним правом можемо пишатися ще одним пам'ятником архітектури, який взятий під охорону держави в нашому улюбленому місті. І вже готується рішення виконкому міської ради про включення даного об'єкта до плану ремонтно-реставраційних робіт другої черги, які проводить управління капітального будівництва Одеської міськради", - казав тоді начальник управління з питань охорони об'єктів культурної спадщини міськради Андрій Шелюгін.

Фото: Таймер

Труханов нардеп проти Труханова мера

Проте, за час роботи на посаді мера Геннадій Труханов знайшов компроміс із забудовником. При цьому, судячи з візуалізацій будинку часів 2012 року, другий поверх вже на той час передбачалося поглибити всередину. Але у той час, коли Труханов проводив свою передвиборчу кампанію, йдучи до парламенту, та й тоді, коли його вже обрали до Ради, він виступав проти будівництва у Воронцовському провулку. А сьогодні вже затверджує його та підкреслює, що є компроміс і все робиться за законом.

Фото: Facebook/Сергій Стерненко

Мер не тільки не виступив проти, але і закликав одеситів не противитися будівництву. Зауважимо, що банкір-забудовник погодив два варіанти проекту: триповерховий, що двома поверхами закриє будинок-стіну, та особняк з прозорим балконом, який не буде закривати видовищну стіну пам'ятки архітектури. Під час однієї з прес-конференцій представники забудовника намагалися довести, що вони вже будують за третім проектом, який передбачає одноповерхову будівлю, і навіть представили фото цього проекту.

Фото: Одеса-Медіа

Проте, на ділі реалізовувався зовсім інший проект, де більше одного поверху.

Віце-мер Петро Рябоконь розповідав місяць тому, що ініціатором відновлення будівництва виступила мерія, оскільки це єдина недобудова, закрита банером у туристично привабливому провулку. Тобто влада міста не просто не виступила проти, а ініціювала будівництво. "Велися довгі переговори з забудовником, повністю змінений проект. Другий поверх прибраний всередину. І на сьогоднішній день проведена робота з поточного ремонту всіх фасадів у провулку, і цей будинок єдиний, який залишився закритим банером. Поставлено завдання виконати зовнішні роботи в найкоротші терміни. Вони під абсолютним контролем", - заявляв віце-мер.

Однак згідно фото 2012 року проект і виглядав поглибленим вглиб кварталу. Так чого ж домоглася мерія? Мало того, коли журналісти під час брифінгу поцікавилися, на скільки квадратних метрів скоротилася площа будівлі, то віце-мер не зміг на це відповісти.

Фото: Сегодня

Громада – проти

В Одесі виявилося складно знайти людей, які підтримують будівництво. Саме тому акція протесту проти забудови, яка відбулася у неділю, 3 вересня, викликала такий резонанс.

Активісти одразу кількох патріотичних організацій Одеси прийшли у Воронцовський провулок, де йде будівництво, розгромили огорожу, забралися на будмайданчик і почали руйнувати зведені стіни другого поверху, який і викликає стільки обурень. Частина активістів влаштувала бійку зовні. У натовпі розпилили сльозогінний газ. Як наслідок, поліція порушила ряд кримінальних справ, але мерія таки пообіцяла призупинити будівництво.

Фото: Facebook/Сергій Стерненко

У вівторок, 5 вересня, після наради з низкою активістів управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради пообіцяло винести припис про зупинку будівництва поруч з будинком-стіною в Воронцовському провулку. На зустрічі були присутні представники промерської організації "Рада громадської безпеки" ("РГБ"), одеські історики, ДАБК, поліція, робітники управлінь архітектури та охорони пам'яток.

Фото: Facebook/Сергій Сарафанюк

Голова "РГБ" Марк Гордієнко пообіцяв, що якщо забудовник не відмовиться від своїх планів, то акції протесту будуть тривати і далі. Віце-мер Павло Рябоконь запевнив, що всі документи у власника об'єкта є, але, незважаючи на це, будівництво зупинять. Представники громади, у свою чергу, висловили сумніви з приводу документів забудовника: "Всі вони зроблені з порушеннями. Якщо можна так сказати, в них є корупційна складова. Власник і забудовник маніпулює цими документами, але якщо б міська влада захотіла, то з легкістю могла зупинити це будівництво і повернути одеситам первозданний вигляд Воронцовського провулка", - заявив громадський активіст Сергій Сарафанюк.

Разом з тим, історики розповіли, що одноповерхову господарську споруду, яку зруйнував забудовник, був подарований царем герою оборони Одеси 1854 року і представляв історичну цінність.

На думку активістки Світлани Підпали, всьому виною те беззаконня, яке відбувається в будівельній сфері Одеси. "Одеська буденність. Зонінг дозволяє, суди вирішують, але терпець у людей все ж уривається, хоча і рідко. Я в шоці – ломами і кувалдами повністю зняли зайвий поверх, перший не чіпали, та потім ще й прибрали за собою", - зазначила вона за підсумками подій.

А ось активіст Сергій Стерненко зазначив іншу особливість одеського протесту: він зібрав різні організації та активістів, бо будинок-стіна вже став символом міста. "Акція змогла зібрати разом найрізноманітніші громадські організації та просто багато небайдужих одеситів, рахунок протестуючих йшов не на десятки, а на сотні. Протест став об'єднувальним фактором із чітким сигналом, що далі так тривати не може", - зазначив він.

Щоб одеситам перемогти забудовника та підтримуючу його міськвладу, треба буде неодноразово звертатися у суди та виходити на вулиці. Проте люди готові до боротьби заради своєї культурної спадщини.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme