Чим жила Україна: Одруження в трамваї, супергерої в гаражі та львівські панди

Україна настільки велика, що жителі одного регіону часто не знають, чим живуть їхні сусіди

Наталія Литвинова
Журналіст відділу «Життя» і ведуча блогу Depo.Кухня
Чим жила Україна: Одруження в трамваї, с…

Втомлені вогким та сірим січнем і начитані донеможу про коронавірус, проводжали українці ще один зимовий тиждень. Головні новини тижня, традиційно, зібрав дайджест Depo.ua

Київ

В музеї "Київська фортеця" закликали бути обережнішими любителів гуляти по Лисій горі, що неподалі ст. м. "Видубичі". Навіть гідів просять утриматися від екскурсій по тамтешніх стежках та фортифікаціях. Нещодавно тут виявили силу силенну боєприпасів. Від початку робіт зі знешкодження боєприпасів у травні 2018 року спеціалісти обстежили лише 30 га зі 131 га території. Тож краще перестрахуватись і знайти собі іншу гору для прогулянок. На щастя, в Києві їх чимало.

На тижні столицю дещо налякали коронавірусом, який лютує нині у Китаї. За словами заступника КМДА Миколи Поворозника, на сьогодні в Києві не зареєстровано жодного випадку хвороби на китайський коронавірус. Він також нагадав, що різні види коронавірусів діагностують з 1979 року, у Києві ж є кілька лабораторій з необхідними реагентами для проведення досліджень. А якщо щось і знаходиться схоже, то своє, місцеве і знайоме – а вірусів цього виду вже відомо чимало. 

"Жетонно-квиткова" епопея в столичній "підземці" продовжується. У метро вкотре пообіцяли позбутися жетонів і навіть назвали чергову дату – 31 березня. Тобто з початку квітня для разового проїзду замість жетонів треба буде купляти паперові QR-квитки або ж розплачуватися електронною картою. Можливо, користувачі громадського транспорту і раді були б паперовим квиткам, якби не збої в роботі валідаторів, які час від часу нагадують про себе чи то у трамваях, чи то у метро. Бо саме в таких ситуаціях пасажир потрапляє у пастку нововведення – хочеш сплатити проїзд, а система не дає.

Донбас

Луганщина опинилася на межі енергетичного колапсу. З 1 лютого тут анонсували застосування графіків обмежень електропостачання. Невтішні новини почали ширитись через те, що на "Луганській ТЕС" є ймовірність припинення постачання природнього газу. Наслідком цього може стати зупинка роботи станції. Луганська ТЕС у Щасті є єдиним джерелом електропостачання для області. Якщо вона не працюватиме, регіон не зможе в необхідній мірі забезпечуватися електроенергією.

Майданчики біля продуктових крамниць у спальних районах часто стаються міні-аренами для з'ясування  стосунків. Нещодавно у мікрорайоні "Східний" у Маріуполі поблизу одного з супермаркетів трапилась бійка. Троє молодиків били чоловіка, розв'язати конфлікт вирішив випадковий поліцейський, що проходив повз, але і він "попав під роздачу" – його також побили. Згодом виявилось, що один з учасників бійки – юний син депутата міськради Максима Батенка. За словами депутата, його син зараз перебуває під домашнім арештом, але відвідує заняття в університеті. Також Батенко каже, що йому запропонували заплатити 7,5 тисячі доларів за відео, на якому видно, що його син не б'є поліцейського, а рознімає всіх. З них 2,5 тисячі поліцейські начебто пропонували дати потерпілому, ще 5 тисяч – правоохоронцям, які розслідують справу. Як розплутуватиметься історія – покаже час.

Звичайний похід у супермаркет жительки Виноградаря в Києві міг би і не залишити в пам'яті жодного сліду, якби не зустріч там колишньої міської голови Слов'янська Нелі Штепи. Для Штепи несподіванка була неприємною – її запитали, чому вона не у Донецьку, не там, де "русскій мір", а натомість робить закупи у торговому центрі в столиці. Штепа так нічого і не пояснила. Сказала лише, що вона "у своєму місті" і втекла, залишивши свої продукти на касі.

Львів

У Львові підпалили авто, що належить журналістці "Радіо Свобода" Галині Терещук. Подія сталась 30 січня на вулиці Кубійовича – машину, залишену біля будинку на ніч, підпалили невідому. Журналістка звернулася з заявою до поліції. Тривають слідчі дії, правоохоронці вивчають різні версії підпалу, зокрема і пов'язані із професійною діяльністю власниці.

Три розмальовані гіпсові панди прикрасили площу Двірцеву у Львові. Скульптури тварин "поселилися" на тому самому місці, де раніше стояв незаконний МАФ. А що, не найгірша заміна.

Волинь

Цього тижня на всю країну прогримів інцидент, який стався у автобусі, що їхав за маршрутом Луцьк–Київ. Водій автобуса відмовився вимкнути російський серіал на прохання двох пасажирок. Волонтерка аеророзвідки Ярина Чорногуз нещодавно повернулася з зони бойових дій. Вона підійшла до водія та чемно попросила вимкнути серіал, але водій відмовив. До дівчини підійшла подруга, відома госпітальєрка, вони обидві почали наполягати на своєму і знімали на телефон. Але водій почав вибивати телефон з рук, інші пасажири також не стали на сторону дівчат,  які просили вимкнути серіал. Не відреагували і на згадку, що одна з дівчат їде з похорону свого хлопця-бійця, вбитого снайпером на Донбасі. Згодом дівчат, волонтерку аерозвідки та госпітальєрку, висадили з автобуса посеред траси. Втім, для водіїв історія на цьому також не закінчилася – в Києві на нього чекав чималий натовп несподіваним "прихильників", яким дуже захотілося переговорити віч-на-віч з "героєм", тож автобус до автовокзалу чомусь не доїхав, а висадив пасажирів десь на під'їздах. Компанія-перевізник вчинком своїх робітників була шокована, тож і звільнення не забарилося. Але і це не все, бо тепер за дівчат-патріоток взялися... "слуги народу". Один з них вже подав позов за "дискримінацію за мовною ознакою".

Дніпро

У Дніпрі старовинна будівля, відома всім як  "Прибутковий будинок", отримала "друге життя". Минулоріч власники будинку почали довгий шлях з розроблення документації на ремонтно-реставраційні роботи головного фасаду будівлі, яка є пам'яткою архітектури. Нещодавно основні роботи завершились. Вигляд "до" і "після" дійсно має великий контраст.

Під час сесії міськради Кривого Рогу Юрій Вілкул змусив керівників райрад міста встати під час пленарного засідання. Достатньо було лише впевненої фрази "А-ну встаньте", аби обрані від різних партій керівники, які представляють цілі райони розмірами з добрячі чималенькі міста, слухняно встали і смиренно вислухали його подальші вказівки.

А у Дніпрі пограбували карету "швидкої". Негідники розбили скло бокової двері та вкрали кардіограф, пульсоксиметр, глюкометр, сумку-укладку з ліками та перев’язувальними засобами. За словами співробітниці станції екстреної швидкої допомоги Алли Кондратенко-Матушак, медпрацівники всю добу виїжджали на виклики та надавали всім необхідну допомогу, але хтось вирішив, що йому речі для порятунку людей необхідніші.

Одеса

Ветеран АТО Костянтин Іванов і поетеса Вероніка Нальота влаштували шалене весілля у трамваї. Закохані каталися по місту у орендованому вагоні після того, як рік тому розлучилися. "Музичний супровід" забезпечив рокер Стас Подліпський, що не було несподіванкою – музикант колись заробляв кошти саме в трамваї. Співав про вічне, не забувши благословити молодят.

Одіозний мер Одеси Геннадій Труханов подав е-декларацію про суттєві зміни у доходах. За новими даними, Труханов отримав подарунок у негрошовій формі. Що саме – невідомо. Але щось коштовне, оцінене в 600 тисяч гривень, подарувала йому донька Катерина Труханова: 17 січня Труханов святкував свої 55 років,  на "гулянці" були присутні впливові люди міста, а також мери Харкова та Дніпра – Геннадій Кернес та Борис Філатов.  Саме 17 січня і датоване отримання подарунка мером Одеси.

За даними дослідження перевантаження міського трафіку, Одеса  входить до 20 міст світу з великими заторами з результатом у 47% завантаженості трафіку і посідає 18 місце, позаяк Київ опинився на 12 сходинці. Минулоріч найбільше заторів в Одесі зспостерігалося у вівторок, 24 грудня, перед західним Різдвом. Дослідники з'ясували, що у ранкові часи у заторах одесити витрачають зайві 22 хвилини, а у вечірні – 25 хвилин. За рік у години пік водії проводять за кермом 184 години. За такий відрізок часу можна було б посадити 184 дерева або зібрати 37 пазлів з 500 шматочків, зв'язати 46 шапок або вісім светрів, приготувати 5308 млинців... І перелік корисних речей тут може бути щоразу новим. Але "залізні коні", як правило, вимагають залізного терпіння.

У Румунії у районі гір Вранча стався землетрус силою 5,1 бали по шкалі Ріхтера. Поштовхи відчули і жителі Одещини, проте землетрус негативних наслідків не мав. "Фух!" – з полегшенням зітхнули одесити.

Харків

На Харківщині в суді оскаржили встановлення плати за доставку природного газу до осель. Позивачка попросила суд визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг "Про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу для АТ "Харківгаз" №3033 від 24 грудня 2019 року. Адвокат Роман Лихачов висловив переконання, що вказана постанова ухвалена без необхідних обґрунтованих розрахунків складових плати за розподіл (доставку) природного газу, порушує антимонопольне законодавство та багато інших законодавчих актів.

У лютому "Харківські теплові мережі" перерахують платіжки за гарячу воду і тепло, які були спожиті в січні. Про це повідомив мер Харкова Геннадій Кернес у Telegram. Перерахунок буде зроблений в сторону зменшення. За словами Кернеса, це пов'язано з тим, що в цьому січні була знижена фактична вартість природного газу – з 6 235,51 гривні до 4 650 гривень. Загалом  ціна теплової енергії для харків'ян знизиться на 14,57%.

Четвер, 30 січня, не обійшовся у Харкові і без стрілянини та вибуху. Інцидент стався неподалік Обласного будинку дитини №2. Правоохоронцям довелось ввести операцію "Сирена". За словами начальника слідчого управління Сергія Чижа, поліцейські попередньо з’ясували, що між невстановленими особами стався конфлікт. В хід пішли граната та зброя травматичного типу. Відомості про подію внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч. 4 ст. 296 (хуліганство) Кримінального кодексу України. За попередніми даними, постраждалих немає.

Запоріжжя

Тема про те, яким повітрям дихають запоріжці, піднімається з року в рік. За останніми дослідженнями мобільної лабораторії моніторингу довкілля, 27 січня у повітрі зафіксували забагато пилу. Точка спостереження знаходилась на вулиці Рекордній, 27. Середньодобова концентрація пилу PM2,5 тут становила 61 мкг/м куб., що у два з половиною рази перевищує дозволену Всесвітньою організацією охорони здоров’я (25 мкг/м куб.). Пилу РМ10 тут було 68 мкг/м куб., що перевищує рекомендовану ВООЗ середньодобову концентрацію (50 мкг/м куб.) майже у півтора раза. Але краще б на Рекордній інші рекорди б були, більш позитивні.

Стурбувались у Запоріжжі і через газ. Депутатам пропонують затвердити рішення виконкому міськради від 8 січня, яким підприємство "Міські теплові мережі" було зобов’язане перерахувати з грудня вартість опалення й гарячої води у зв’язку зі змінами ціни на газ. Пораховано, що через це концерн втратить близько 81 мільйона гривень доходів, що в свою чергу збільшить заборгованість постачальнику природного газу. На безперебійне ж постачання газу можуть розраховувати лише ті підприємства, де рівень розрахунків становить не менше 90%. Зважаючи на це, у місті можуть виникнути проблеми з отриманням газу. Тож депутатам міськради на сесії пропонується, або розділити відповідальність за зниження тарифів, затвердивши відповідне рішення виконкому, або не брати її на себе.

І про питання мовні. Запорізьким депутатам вказали на необхідність дотримуватися закону, а саме послуговуватися у сесійній залі державною мовою. Такий лист від поліції надійшов до комісії з питань депутатської діяльності, регламенту, законності, правопорядку та запобігання корупції. Міський голова Володимир Буряк попросив внести вимогу до протоколу сесії: "запишіть, використовувати рідну мову". Мера виправили: "Державну ". На це Буряк зауважив, що Україна – багатонаціональна країна. І одразу ж після цього депутат із "Батьківщини" Віталій Рябцев вийшов на трибуну з промовою російською.

Закарпаття

Василь Гребенюк із смт Солотвино на Тячівщині виготовляє соляні лампи та створює соляні кімнати. Не дарма кажуть, що солотвинська сіль – найсильніша у світі. За словами майстра, ефект від лікування насиченим сіллю повітрям відчувають люди з хронічними недугами дихальної системи, особливо у великих промислових містах із забрудненим повітрям. Сіль, що виявилася недостатньо якісною для виготовлення ламп, використовують для облаштування соляних кімнат. Часто їх створюють на замовлення баз відпочинку, оздоровчих центрів, санаторіїв.

Тих, хто цього року радів напрочуд теплій зимі, виявилось чимало. Але серед них точно нема власників гірськолижних баз і готелів Закарпаття. Лише з середини січня тут "закрутилась" робота. Пощастило тим, хто має в господарстві системи штучного засніження, але це за умови, що є мороз. Загалом за 50 днів зими (з початку грудня по 20 січня) підприємства індустрії туризму в гірській частині Закарпаття недоотримали понад 400 млн грн. Але попереду ще один місяць зими, тож вішати носа та опускати руки поки рано.

І знову нагадав про себе Пенівайз із Загаття, який багатьом закарпатцям вже встиг добряче набриднути. Вже другий місяць поспіль клоун то ховається за дамбою на набережній Мукачева, то роздає мандарини перехожим в Ужгороді, а бува і лякає водіїв на заправках. Сам "клоун" стверджує, що його відео створюються для підвищення настрою. Проте правоохоронці на нього вже завели справу. Схоже, люди в час соцмереж здатні на божевільні вчинки, аби розкрутити свою сторінку в соцмережі.

Вінниця

Нацгвардійка військової частини, Антоніна Ярошенко, відома своїм вмінням створювати унікальні іграшки. Жінка служить у Нацгвардії 15 років. Створення ляльок стало її справжнім захопленням після повернення з Донбасу, де вона брала участь у бойових діях. У такій творчості вона відпочивала думками і перезавантажувала себе. Шила ляльок доньці на заручини, для брата на весілля зайців. Антоніна ляльки не продає, лише дарує. В майбутньому планує організувати виставку.

Брати Худієнки, які переїхали до Вінниці з Кременчука, працюють над створенням колекції велетнів-супергероїв. Надихнувшись коміксами та комп’ютерними іграми, адміністратор цирку та юрист взялись за діло і тепер Худієнки конструюють всесвітньо відомих супергероїв. Розмальовувати їх творіння будуть художники, а побачити дивовижні творіння можна буде на виставці, яка запланована на середину лютого.

На Вінниччині в руки інспекторів потрапив порушник з червонокнижним вирезубом. Рибалка з рідкісним уловом попався на річці Дністер, в Могилів-Подільському. Збитки, завдані рибним запасам, становлять  10 тисяч гривень. На рибалку чекатиме суд.

Кропивницький

76-рiчний Пилип Бойко з Кропивницького взявся продавати свої вишивки, щоб врятувати життя доньцi, яка бореться з онкохворобою. Врятувати її життя може хіміотерапія з аутотрансплантацією гемопоетичних стовбурових клітин. На це необхiдно 300 тисяч гривень. Дiд Пилип узявся заробляти грошi. Учорашнiй вчитель математики дає приватнi уроки, а ще продає свої вишивки. За голку взявся, коли вийшов на пенсiю. Аби врятувати доньку, продає Пилип Бойко і триптих, присвячений Кобзареві.

Історія про Діану Хріненко тягнеться із сеpпня 2018 pоку. Дівчина, яка мешкала у с. Суботці Знам’янського pайону, пішла на святкування Дня Незалежності та додому так і не повеpнулася. Пошуки школярки тривали півроку, поки за десяток кілометрів від місця зникнення не знайшли частини тіла. Згодом низкою експертиз було підтверджено, що частини тіла належали саме зниклій дівчині. За підозрою у скоєнні злочину у Польщі було затримано 29-річного мешканця Знам’янського району. Згодом обласна поліція перекваліфікувала справу про вбивство Діани Хріненко на умисне вбивство на сексуальному ґрунті. На тижні у суді відбулось підготовче судове засідання у кримінальному провадженні за обвинуваченням вже згаданого підозрюваного у вбивстві Хріненко. Суд продовжив йому запобіжний захід у виді тримання під вартою. Наступне судове засідання у справі вбивства дівчини відбудеться 18 березня.

Полтава

Депутату Полтавської облради, якого підозрювали у вимаганні грошей, обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з правом внесення застави на суму понад 168 000 грн. Будучи членом постійної комісії з питань екології та раціонального природокористування, депутат вимагав у директора одного з підприємств області понад 60 000 грн, що становить 10% від коштів, виділених підприємцю як фінансування цільової програми по озелененню скверу. За класикою жанру, до незаконної діяльності залучив свого знайомого, якого правоохоронці також затримали. Історію вирішує суд.

Поціновувачі полтавських равликів знайшлись серед європейців. Власники одного господарства в Оржицькому районі мріяли завоювати ринок Західної Європи та постачати равликів до Франції і Іспанії – саме туди, де мешкають знатні гурмани.  Вирішивши логістичні та юридичні проблеми, власники ферми з Полтавщини відкрили склад в Іспанії, і тепер доставляють туди українських равликів. 

У Полтаві загребущі руки "чорних археологів" попрацювали у Хрестовоздвиженському жіночому монастирі. Невідомі копачі розграбували південні схили пагорба, на якому стоїть обітель, викопавши ями на схилах архітектурної пам'ятки. В охоронно-археологічній службі України припускають, що розкрадачам вдалося знайти монети або кулі. Археологи дослідили знахідки, які розкрадачі кинули біля ями, та виявили фрагмент заліза давніх часів, а це може свідчити, що на місці монастиря теж було поселення або укріплення.

Хмельницький

В ніч на 30 січня сталась пожежа у гуртожитку Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Гвалт був ще той. Під час приїзду рятівників всі поверхи від п’ятого до сьомого були задимлені, студенти кликали на допомогу. Врятували з будівлі  19 студентів, ще 333 евакуювали. Згодом рятувальники розповіли, що пожежу спричинила студентка четвертого курсу, котра заснула при незагашеній свічці.

Тернопіль

І про дорожні справи. У Тернополі на Львівській сталася незвичайна ДТП. Копи, які приїхали розбиратись, з'ясували, що дорогу не поділили автомобіль Mitsubishi та вантажівка з цеглою та іншими будівельними матеріалами. Водій останньої трошки переплутав важелі та замість того, щоб здійснити рух заднім ходом, натиснув важіль підйому кузова, розвантаживши будматеріали прямісінько на Mitsubishi. На щастя, ніхто не постраждав.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme