Проєкти-рекордсмени і голосування по-старому: Чим відзначився Громадський бюджет в Одесі

В Одесі активно йде голосування за громадський бюджет 2020 року. Між тим, вже сьогодні активісти й небайдужі висловлюють перші обурення проти можливих результатів

Проєкти-рекордсмени і голосування по-ста…
Одесити пропонують створити у місті Парк мистецтв

Незадоволення громадських діячив викликає те, що рік за роком виникають певні побоювання з приводу прозорості підсумків голосування. Деякі активісти наголошують на необхідності зміни підходу до голосування. Варто зазначити, що цьогоріч інтерес до Громадського бюджету знову зріс: одесити подали 131 проєкт проти 95 торік. Але на голосування винесли тільки 100 з них. Depo.Одеса розбиралося, що не так з Громадським бюджетом, та чому так обурюються громадські діячі.

Підсумки минулого року

Торік з 95 проєктів на даний час повністю реалізували, згідно з сайтом "Соціально активний громадянин", тільки два: обладнання гумовим покриттям дитячого майданчика біля фонтану парку ім. Шевченка від Одеського обласного центру ГО "Фронт змін" на 499 тисяч гривень, і проєкт благоустрою парку Космонавтів від Ігоря Мокриєнка майже на 1,5 мільйона гривень.

Проєкт Мокриєнка

Про те, що далеко не всі проєкти будуть реалізовані у цьому році, неодноразово говорилося на апаратних нарадах в мерії. Найчастіше роботи виконують протягом декількох років. Наприклад, зовсім недавно, 22 листопада, в Одесі приступили до демонтажу старовинних дерев'яних дверей парадного входу по вул. Преображенській, 17. Їх будуть реставрувати в рамках реалізації проєкту-переможця громадського бюджету-2019. У проєкт "Реставрація старовинних дверей – унікальний туристичний маршрут" входять 11 дверей у будинках по вул. Гоголя, вул. Катерининській та вул. Преображенській. Але, як виявилося, із загальної кількості дверей, що були у проєкті та на реставрацію яких планували витратити мільйон гривень, полагодять лише три. Підрядною організацією по реставрації дверей виступає ТОВ "Результат-99", з якою мерія уклала договір. Демонтаж дверей і перевезення їх у реставраційну майстерню відбувається згідно науково-проєктної документації для забезпечення належного процесу реставрації. Жителі парадної дали згоду на демонтаж старовинних дверей і встановлення тимчасових (на період проведення реставрації). Реставраційні роботи перших дверей планують завершити у січні 2020 року, а є ж ще і інші.

Двері демонтували для проведення їхньої реставрації

"Розробка та узгодження проєктної документації вимагають часу. Плануємо продовжити реалізацію проєкту наступного року, щоб виконати його в повному обсязі. На сьогоднішній день готова науково-проєктна документація за чотирма адресами, і три адреси ми плануємо запустити в роботу вже до кінця року ", – зазначив начальник управління з питань охорони об'єктів культурної спадщини Павло Остапенко.

Ще один проєкт, який почали робити зовсім недавно – "Зона відпочинку Жевахова гора". Тут передбачається створення та установка стели у давньогрецькому стилі, напису "Жевахова гора" на схилі гори із залізобетонних літер великого розміру, які буде видно з об'їзної дороги. Також буде проведена реконструкція території зони відпочинку у грецькому стилі. Зазначимо, його чомусь також відклали на кінець року. Фінансові витрати на реалізацію проекту становлять 1,5 млн грн.

Такий вигляд зона відпочинку матиме по закінченні реалізації проєкту

Фарс або єдиний варіант

Тим часом громадські діячі вже неодноразово говорили про проблеми створення та відбору проєктів. "Набридло спостерігати черговий фарс, в якому депутатські проєкти, проєкти так званих ОСНові і проєкти від представників бюджетних департаментів знову розірвуть "як Тузик ганчірку" проєкти, подані простими одеситами", – пише громадський працівник Анатолій Кавун.

Він зазначив, що в результаті такі важливі проєкти як "Переможемо Амброзію", "Місто скульптур" і багато інших, кожен з яких зробить наше місто чистішим, красивішим, безпечнішим, а також більш привабливим для так потрібних Одесі туристів, залишаться в стороні. Він навіть навів список таких проектів.

Про проблеми з вибору ініціатив одеситів, які потрібно реалізувати у місті, неодноразово говорили на бюджетній комісії. Громадські працівники пропонували ряд варіантів вирішення проблеми – від організації голосування у центрах адмінпослуг до переходу на ідентифікацію за допомогою ID-карти. Проте, єдине серйозне обмеження, яке було погоджено, – перехід з чорно-білих на кольорові копії, проте в цілому, це не зняло проблему прозорого голосування. Низка проєктів спішно вирвався вперед, причому майже на однакові суми.

100 проектів на голосування

У той же час, одним з найбільш ефективних важелів стає активне голосування одеситів. Зараз пропонується на голосування 100 проєктів, з яких 27 малих на загальну суму близько 12 мільйонів гривень і 73 великих на 102 мільйони. При цьому, нагадаємо, на реалізацію всіх проєктів, згідно з правилами Громадського бюджету 2020 року, дається тільки 50 мільйонів гривень.

В результаті комісія вирішила, що в 2020 році малі проекти отримають 5,5 мільйона гривень, великі – 44,5 мільйона. Таким чином, за словами директора міського департаменту інформації Андрія Сиваша, буде рівна конкуренція: виходить, що великі проекти профінансують на 43% від загальної суми заявлених проектів, а малі – на 45%.

Крім того, якщо перерахувати, то у 2020 році зможуть перемогти мінімум 11 малих проєктів і 29 великих. Якщо якість ініціатив одеситів вийдуть за рамки наданого бюджету кожної категорії, то їх просто не включатимуть до списку переможців.

Онлайн-голосування триватиме по 16 грудня на порталі "Соціально активний громадянин". Одна людина зможе проголосувати за п'ять проєктів.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme