Проблеми та успіхи: Як живеться в одній з великих ОТГ на Одещині (ФОТО)

Пройшло майже три роки, як на Одещині утворилася Великомихайлівська громада, яка об'єднала дев'ять сіл у Великомихайлівському районі. Керівництву  вдалося "підлатати дірки" у комунальних установах, однак стратегічні питання вирішити поки не виходить

Проблеми та успіхи: Як живеться в одній…

Територія Великомихайлівської об'єднаної територіальної громади (ОТГ) складає 50 тис. га, на яких проживають 13 тисяч осіб, але досі тут не створено жодного підприємства, повідомляє кореспондент Depo.Одеса, який нещодавно побував у райцентрі. Поїздку до громади організував Одеський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми "U-LEAD з Європою" та Мінрегіону України.

Проблема №1

Заступник Великомихайлівського селищного голови Світлана Слюсенко визнає, що організація робочих місць - це проблема "номер один". "Так, працювати ніде. Молодь їде до Одеси. Але в нас відремонтовано чимало дитсадків та шкіл – поки що тільки таким чином ми створили робочі місця. Нам пропонували створити овочепереробне підприємство, проте в нас за три роки зникли сади", - пояснює ситуацію Слюсенко.

Заступник Великомихайлівського селищного голови Світлана Слюсенко

При цьому, навіть до шкільних кадрів є питання. За словами чиновниці, там працюють в основному люди похилого віку, які важко сприймають ідеї Нової української школи. "Ну а що ми їх виженемо? За рахунок таких пенсіонерів у нас немає кадрового голоду на шість шкіл, хоча, звичайно, молодих вчителів з інформатики та іноземних мов у нас не вистачає", - зізнається начальник відділу освіти, культури та туризму Олена Маковецька.

Великомихайлівські школи та садочки не мають проблем з дітями, але молодих педагогів не вистачає

"Підлатали діри"

Громада утворилася у 2015 році шляхом об'єднання восьми сільських рад та однієї селищної: Великомихайлівської селищної, Новопетрівської, Новоселівської, Гребениківської, Великокомарівської, Комарівської, Стоянівської, Юрківської та Полезненської сільських рад з центром у Великомихайлівці.

Будівля Великомихайлівської сільради має не дуже привабливий вигляд, проте чиновники кажуть, що згодом звідси переїдуть до іншої будівлі

У райцентрі існують великі проблеми з водою, тому перше, що тут зробили - за рахунок держсубвенції побудували резервуари чистої води за шість мільйонів гривень. "Принцип роботи резервуарів такий – вночі закачується вода по нічному тарифу, потім вона фільтрується, відстоюється і вдень вона тече по водоводу", - розповіла заступник голови ОТГ Світлана Слюсенко. Зазначимо, що цієї води вистачає лише на райцентр.

До резервуарів воду закачують вночі, бо тоді дешевша електроенергія

Також за рахунок коштів субвенції з держбюджету, а саме за 995,6 тис. грн, провели реконструкцію центрального парку в смт Велика Михайлівка – там поставили нові тренажери та гойдалки для дітей, але місцеві кажуть, що їм цього мало. "Не вистачає ще одного майданчика для дітей, доріжки до лікарні, матусям дуже важко туди доїхати з дитячою коляскою", - каже мати маленького Ярослава.

Парк у селищі відновили, проте місцеві мешканці не дуже задоволені, вважають, що треба ще багато чого тут зробити

Взагалі, за рахунок субвенції з держбюджету та коштів місцевого бюджету за три роки реалізовано багато проектів з так званого "латання дір": капремонти будинків культури, адмінбудівель, дитсадків, шкіл, придбано сміттєзбиральний автомобіль, трактори, проведена реконструкція мереж вуличного освітлення у селах, тротуарних доріжок, проїзних частин вулиць, зроблені капремонти водонапірних башт, водогонів та водопроводів у селах.

У Будинку культури частково зробили ремонт

"Тетяна і Компанія"

Зазначимо, що в Великомихайлівський ОТГ вміють не тільки робити капремонти, але й розважатися. Днями там організували Перший відкритий міжрайонний чемпіонат з приготування борщу. У ньому взяли участь понад 30 колективів з Великомихайлівського, Роздільнянського, Захарівского, Окнянського, Біляївського та інших районів Одеської області. Одну з команд очолила керівник Великомихайлівської ОТГ Тетяна Жарська. Команда мала назву "ТіК" - "Тетяна і Компанія". Борщі на вогнищах чиновники та фахівці справи готували прямо на головній площі райцентру, а потім безкоштовно пригощали гостей фестивалю.

Керівник Великомихайлівської ОТГ Тетяна Жарська очолила одну з команд кухарів, яка називалася "Тетяна і Компанія"

Днями у Великій Михайлівці наварили борщу за тридцятьма рецептами

Під час чемпіонату з приготування борщу встановили національний рекорд України - найбільше "дерево", до якого увійшли 49 інгредієнтів для улюбленої страви українців

Кухарі у святковому вбранні змагалися у майстерності приготування борщу

Горизонти мрії

На думку радника Одеського Центру розвитку місцевого самоврядування Євгенії Генової, у сучасних ОТГ є і недоліки. "Немає горизонту мрії. Немає стратегії далекого мислення - закласти, наприклад, підприємство, яке б "вистрілило" через п'ять років", - вважає вона.

Село Новопетрівка у Великомихайлівській ОТГ

Школа у селі Новопетрівка

Місйцеві краєвиди Великомихайлівської ОТГ

На її думку, така ситуація безпосередньо пов'язана з виборами: "Керівництво прикидає так: а якщо завтра мене не оберуть, навіщо ці далекосяжні плани?", - вважає спеціаліст.

А поки у відповідь від заступника голови об'єднаної громади на такі речі ми чуємо: "Завод підняти - це великі кошти".

Осінні краски додають місцевості своєї краси

З газом в ОТГ - проблеми, навіть селищну раду обігрівають за допомогою дров

Так, кошти великі, справа - не проста. Залишається сподіватися, що згодом все зміниться на краще, можливо, з'явиться якийсь іноземний інвестор, який вкладе кошти у розвиток громади. Адже такі випадки на Одещині вже мають місце, наприклад, китайські інвестори зацікавилися Лиманським районом, де збираються побудувати бетонну дорогу, що зв'яже три порти. А корейці мають плани втілити на Одещині сміттєпереробний або біопаливний проекти.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme