Архіви КДБ: Як по одеських школах відловлювали юних любительок Гітлера

Поява антирадянських написів у низці одеських шкіл вивела чекістів на учасниць колишнього "Союзу Гітлерівської молоді" та вабила можливістю розкрутки гучної справи про існування в Одесі антирадянської пронацистської організації
 

Юрій Щур

Історія розпочалася 26 січня 1946 року, коли комсорг 47-ї жіночої школи в Одесі побачила спотворену шкільну стінгазету. У "шапці" газети на портреті "одного з керівників партії та радянського уряду" хтось залишив антирадянський напис. Чий саме портрет був надписаний, не повідомляється, але можна припустити, що йдеться про Сталіна.

Ще за три місяці, 20 квітня, історія повторилася в одеській жіночій школі №80. На шкільній газеті, яка була випущена ще до виборів у Верховну Раду СРСР (тобто до 10 лютого), хтось залишив напис олівцем. У цій же школі були виявлені й інші антирадянські, а подекуди антисемітські, написи.

Звівши докупи ці випадки, радянська спецслужба почала пошук авторів – перевірку почерків усіх учениць та вчителів вказаних шкіл, а також активізувала агентурну роботу.

Саме від агентів й надійшла перша корисна інформація. З’ясувалося, що у 80-й школі навчаються колишні учасниці "Союзу Гітлерівської молоді" періоду німецької окупації. Зокрема, однокласниці 16-річна Світлана Лорнгоф та 17-річна Людмила Томчаковська. Органи держбезпеки зазначали, що обидві мають німецьке коріння.

У матеріалах спецслужби зазначається, що Світлана Лорнгоф – німкеня, у Людмили Томчаковської німкеня – мати

Співробітники МДБ провели перевірку почерків дівчат, однак на них чекало розчарування: почерки не співпали із тими, якими виконані написи. Ба більше – серед найближчих родичів учениць також не виявили збігів почерків.

Дівчат взяли на формулярний облік. Для того, аби інтенсивніше їх розробляти, було вирішено завербувати агента з їхнього найближчого оточення. Вибір співробітники МДБ зупинили на 17-річній Світлані Гарматіній – уродженці Ростова-на-Дону, яка на цей час навчалася у 9 класі одеської вечірньої жіночої школи №12. Й ось тут на "чекістів" чекав сюрприз. Під час попередньої розмови у Гарматіної взяли власноруч написану нею автобіографію та зіставили з антирадянськими написами у школах. Почерки співпали.

Гарматіну таємно затримали та доставили в УМДБ на допит. Дівчина зізналася, що усі написи, й у 47-й, й у 80-й школах, залишила саме вона. З’ясувалося, що Гарматіна раніше навчалася у школі №80, а до 47-ої ходила її подруга, відповідно дівчина спокійно заходила в обидва навчальні заклади. Під час допиту в УМДБ Світлана також розповіла про групу молоді з антирадянськими настроями, з якими підтримувала стосунки. Дівчиною були названі:

  • Марат Ковалевський, уродженець Одеси, який під час німецько-радянської війни перебував у Німеччині й повернувся до СРСР за репатріацією. У лютому 1946 року (тобто ще до допиту Гарматіної) його було заарештовано та засуджено за антирадянську діяльність. Після арешту жодних свідчень про існування якогось молодіжного угруповання Ковалевський не дав;

  • Ростислав Криворучко, уродженець Одеси, моторист судноремонтного заводу №2;

  • Федір Вашин, 18-річний уродженець Одеси;

  • Олександра Шевченко, 16-річна одеситка, учениця вечірньої школи;

  • Світлана Лорнгоф;

  • Людмила Томчаковська.

Названі Гарматіною на допитах юні одеські антирадянщики

Даючи проти них свідчення, Гарматіна розповіла, що під час війни усі вони навчалися у румунському ліцеї, "де виховувалися у дусі ненависті до радянської влади". Світлана свідчила, що, нібито під впливом цих своїх знайомих й робила написи у школах та паплюжила зображення радянських вождів. Принагідно дівчина повідомила, що таке ж робила й Світлана Лорнгоф, зокрема, у школі №80.

Відповідно, наступною до МДБ потрапила Лорнгоф. Дівчину таємно затримали 29 травня й допитали в присутності прокурора. Свідчення Гарматіної вона підтвердила й дещо розповіла про молодіжну нацистську організацію доби окупації. Далі настала черга Людмили Томчаковської. Зрештою, усі три дівчини були заарештовані.

Здавалося справу можна було закривати, адже авторки антирадянських написів було виявленій та заарештовані. Проте слідчих МДБ цікавила можливість розкрутити історію про існування в Одесі антирадянської пронацистської організації. Засудженого Ковалевського "висмикнули" з табору, де він відбував присуд та привезли до внутрішньої в’язниці Одеського УМДБ. Розпочинався новий етап розробки.

Спеціальне повідомлення керівникові контррозвідувального управляння МДБ СРСР про викриття в Одесі антирадянської групи молоді

Читайте також

Як в Одесі викрили антирадянську "молодіжку"

Як повоєнну Одесу чистили від "білих мікробів"

Як передвоєнна гонка озброєнь поклала край життю і кар’єрам одеських "бракоробів"

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса