Як Одеса випередила Голівуд
Про історію кіно в Одесі
- Одесcа
-
24 января 2016 14:00

Одеський кінематограф ніколи не зупинявся в своєму розвитку. Крім щорічного кінофестивалю, Одеса є незмінним об’єктом кінозйомок, пише Depo.Одеса.
Крім Одеської кіностудії, на якій постійно випускають нові стрічки, вулиці міста потрапляють у кадри іноземних фільмів доволі часто.
Цікаво, що весь світ довгий час був впевнений у тому, що першим кінофільмом, що вийшов на великому екрані, був фільм "Вихід робочих з фабрики" братів Люм'єр 1895 року. Але це не зовсім вірно.
В Одесі точно знають – за два роки до цього, у 1893 році "живі картинки" від назвою "Наїзник" та "Метальник списа" продемонстрував містянам Йосиф Тимченко у готелі "Франція".
Серед інших винаходів Тимченка – метеорологічні прибори, мікрохірургічні інструменти, і, звісно, перший кіноапарат.
Так почалася історія кіно у світі, а в Одесі вже у 1907 році з’явилося перше кіноательє під назвою "Мірограф". Воно було засноване підприємцем Мірном Гросманом, який здобув професію кінооператора у Франції.
Надалі приватні кінофабрики стали відкриватися одна за одною, а в 1919 році всі вони були націоналізовані й об'єднані в одну державну кіностудію, три роки потому отримала назву "Одеська кінофабрика".
З моменту заснування на Одеській кіностудії було знято більше 350 фільмів. "Броненосець Потьомкін" Ейзенштейна , "Людина з кіноапаратом" Дзиги Вертова - одеські епізоди в цих легендарних стрічках стали частиною кіноісторії.
Зазвичай Одесу можна впізнати в кадрі з першого погляду, інколи навіть на шкоду сюжету. Так, комедію "Трест, який лопнув", зняту на Одеській кіностудії в 1983 році за мотивами оповідань О. Генрі, глядачі розкритикували за те, що надто вже знайомими виглядають в "Сполучених Штатах почала ХХ століття" приміські дачні масиви, під'їзди з пеньками по краях від входу, будинок з однією стіною у Воронцовському провулку, рятувальна вишка пляжу "Ланжерон", учбове судно "Екватор", з 1974 року пришвартоване в одеському яхт-клубі, і човен з погано зафарбованою написом ПР-182, що означає: плавзасіб належить 182-го причалу Ланжерона.
Минуло кілька років і Одесі довелося перевтілитися в Неаполь для фільму "Мільйон у шлюбному кошику " - цього разу все пройшло більш успішно.
Найкраще ж Одесі вдається Франція: тут знімалися сцени і для екранізації "Трьох мушкетерів» 1979 року, і для фільму "Мушкетери. 20 років потому" в 1992 -му, і для "Повернення мушкетерів " в 2007 році.
Кінострічок, присвячених Південній перлині, теж немало: "Беня Крик" (1926), "Зелений фургон" (1959 , і ремейк 1983-го), " Приморський бульвар" (1988), "Мистецтво жити в Одесі" (1989) та багато інших.
Щодо режисерів, які знімали кіно в Одесі, великих чи маловідомих, минулого століття і нинішнього, вибирати одного, найбільш відданого цьому місту, - ним стане Кіра Муратова. Уродженка бессарабського села Сороки в 1959 році закінчила режисерський факультет ВДІКу , а в 1961 році почала працювати на Одеській кіностудії.
З двох десятків фільмів, знятих Муратової , більшість з одеським корінням: від перших стрічок - " Наш чесний хліб " 1964 року народження, знятого спільно з першим чоловіком Олександром Муратовим , і "Короткі зустрічі", де головну жіночу роль зіграла сама Муратова, головну чоловічу - Володимир Висоцький, до найсвіжіших фільмів - "Мелодія для шарманки" (2009) і " Вічне повернення " (2012), а між ними - "Астенічний синдром" (1989) , "Три історії " (1997), "Настроювач" (2004 ) та інші.
Одеса стала не тільки улюбленим місцем роботи: наприкінці 70 -х через конфлікт з керівництвом Одеської кіностудії режисер переїхала в Ленінград, але сьогодні 80 - річна Муратова, нещодавно оголосила про закінчення режисерської кар'єри, знову живе в Одесі, а її ім'я увічнене на алеї зірок біля Оперного театру.
Одесити впевнені, що про місто у світовому кіно почують ще не раз, адже українська Одеса – це неймовірний калейдоскоп історії, відомих особистостей та талановитих творчих натур.
Все новости Одессы читайте на Depo.Одесса
Все новости на одном канале в Google News
- 18:09Инклюзивный пляж в городе будет открыт, если конфликт не разрешится, то мы поможем, — глава Одесской ОВА Кипер
- 19:01Криптовалютное кредитование — что это и как работает? Актуально
- 18:44"Труханова скоро вынесут из мэрии", — одесский бизнесмен Дегас о конфликте вокруг инклюзивного пляжа
- 15:10"Шахед" ночью разрушил отделение "Новой почты" в Одессе
- 10:40Работник ТЦК из Одесской области за деньги менял данные в системе "Оберег", — ГБР
- 11:40В Укргидрометцентре рассказали, какой будет погода в Украине в мае
- 13:28 Ветераны, ВПЛ, люди за 45: как получить высшее техническое образование за счет ваучеров от Государственной службы занятости
- 08:18Россияне ударили дронами по Одессе, есть пострадавшие
- 09:57"УЗ" запустит к Пасхе дополнительный поезд между Киевом и Одессой (ГРАФИК)
- 11:19В Укргидрометцентре рассказали, какой будет погода в Украине в апреле
- 08:01Оккупанты ударили дронами по Одессе и пригороду, есть пострадавшие
- 17:05Нападения на активистов в Одессе: Офис президента и Кабмин отклонили три петиции с требованием санкций против Труханова, – журналист
- 14:48В Одессе запустили платформу цифровизации городских услуг MISTO
- 08:02"УЗ" меняет маршруты ряда поездов до Закарпатья
- 09:20Ракетный удар по порту в Одессе: в Минразвития рассказали о последствиях
- 08:17В Одессе из-за дроновой атаки загорелись склад с игрушкам и резервуар с горючим
- 08:01Россияне ударили по Одессе, повреждена энергетическая инфраструктура
- 08:19"УЗ" назначила дополнительные поезда на весенние выходные (ГРАФИК)
- 09:18В Укргидрометцентре рассказали, какой будет погода в Украине в марте