Зелена халепа: Чи варто пірнати в "квітуче" море Одеси
Вже декілька днів морська вода в Одесі стала зеленою, проте багатьох відпочивальників це не дуже відлякує
- Одеса
-
11 червня 2019 11:00

Минулого тижня у соцмережах користувачі почали ділитися світлинами, знятими на різних пляжах Одеси: море стало смарагровим, з'явилася дивна піна. Хтось вирішив перечекати, поки морська вода набуде нормального кольору, інших же це геть не лякає – особливо туристів, які буквально на кілька днів приїхали до Одеси полежати на морському узбережжі та поплавати у теплому морі. Depo.Одеса дізнавався, наскільки безпечними є зараз морські купання і чи не варто перечекати з ними якийсь час.
Відео: Олег Ковтун
У Головному управлінні Держпродспоживслужби в Одеській області колір моря вважають не номальним і радять утриматися від купання. "У зв’язку з аномальним явищем, яке спостерігається на пляжах м. Одеси та області, а саме інтенсивним розвитком водоростей, що може спричинити наявність у морській воді небезпечних речовин та мікробіологічних організмів, Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області застерігає населення, особливо дітей, від купання у такій воді та споживання виловленої на узбережжі морської риби, мідій, креветок та інших морепродуктів", – йдеться у повідомленні прес-служби.
На позеленіння води зреагували і інші фахівці. За словами інспекторки Державної екологічної інспекції Кримсько-Чорноморського округу Галини Теренько, з 6 червня прибрежна зона була охоплена цианобактериальним "цвітінням" Nodularia spumigena Mert. ex Bornet et Flahault (Cyanoprokaryota). "У пробах морської води були відмічені й інші представники цианобактерій (Dolichospermum flosaguae, Jaaginema kisselevii), а також зелені мікроводорості (Monoraphidium contortum, Binuclearia lauterbornii)", – написала вона. Тобто справа не у забрудненні моря якимось штучними хімікатами або каналізаційними стоками, як спочатку подумали деякі одесити: халепа природнього походження.
Теренько розповіла, що вперше в Одеській затоці "цвітіння" нодуляріі спостерігали ще у 2010 році. За п'ять років по тому, у 2015-му, спостерігалось одночасне "цвітіння" двох ціанобактерій - Nodularia spumigena і Aphanizomenon flosaquae. Наступного року "цвітіння" нодуляріі відзначали у районі Одеського порту. "Nodularia spumigena – широко поширений Евригалінні вид, мешканець планктону і бентосу. Вид містить токсин нодулярін (гепатотоксичність циклічний пентапептид), який надає негативний вплив на різні гідробіонти і людину", – резюмувала вона.
Про небезпечність цвітіння водоростей заявив також біолог та керівник громадської організації "Зелений лист" Владислав Балінський в інтерв'ю "ВВС Україна". Він зазначив, що таке інтенсивне забарвлення Одеської затоки спостерігається зрідка. На цвітіння води впливає два чинники: рівень солоності та забруднення. "Перше – солоність води зменшилась, інтенсивність цвітіння збільшилась. Друге – забруднення біогенними елементами: це мінеральні добрива, азотні добрива полів, миючі речовини, недостатньо добре очищені стоки міста, що потрапляють в море після зливи", – пояснює Балінський.
Фото: Facebook/Олександра Фадєєва
Купатися у такому морі біолог не радить, бо при контакті водоростей зі шкірою можливий розвиток алергічних реакцій. "При такому бурхливому зростанні виділяється ціла низка речовин, які вважаються отруйними", – додає Балінський.
Завідувач Гідрологічної станції, доцент кафедри гідробіології та загальної екології Одеського нацуніверситету ім. І. Мечникова Олег Ковтун, у свою чергу, не радить зараз їсти мідії, зібрані на одеському узбережжі. За його словами, краще зачекати хоча б тиждень з часу, коли водорості припинять "цвісти".
Фото: Facebook/Олег Ковтун
Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса
Всі новини на одному каналі в Google News
- 09:01Внаслідок атаки БпЛА в Одесі пошкоджено багатоповерхівку. Поранено 5 людей, з них двоє дітей ФОТО
- 15:12Дискримінація і спотворення конкуренції: порти Одеса та Чорноморськ поскаржилися міністру Кулебі на тарифи Укрзалізниці
- 12:48Правоохоронці перекрили наркотрафік героїну з Туреччини
- 10:35Лікарка-реабілітолог та працівник залізниці з Одеси коригували атаки ворога по регіону та Силам оборони ФОТО
- 12:23В Україні стартували жнива
- 10:25Один дрон локаційно втрачений, решта - збиті: Нічна робота ППО
- 09:19Росія знову атакувала Одесу. Є загиблі та постраждалі (ВІДЕО) Відео
- 11:20В Укргідрометцентрі розповіли, якою буде погода в Україні в липні
- 12:29Під час нічної атаки на Одещину до знищення ворожих БпЛА долучилися моряки-прикордонники
- 09:58Вночі російські дрони атакували Вилкове на Одещині
- 19:33У Білгород-Дністровському завершились пошуково-рятувальні роботи на місці російської атаки по навчальному закладу
- 09:20"УЗ" призначає нові поїзди з Одеси (ГРАФІК)
- 11:50Надзвичайники ліквідували наслідки нічної атаки на Одещину (ФОТО) ФОТО
- 10:50Сили ППО цієї ночі знешкодили 28 з 47 "шахедів", - Повітряні сили
- 15:35Популярні напрямки у літній сезон: Укрзалізниця призначає додаткові поїзди
- 12:01У ГУР назвали кількість ракет та дронів, які назбирала росія
- 16:53Кращі альтернативи онлайн кредитам: що робити, якщо не хочеться брати позику? Актуально
- 08:05Російські дрони атакували Одесу: спалахнули пожежі, пошкоджено вокзал
- 19:33Вбивство 7-річної дівчинки в Одесі: Поліціянти затримали підозрюваного