Зелена халепа: Чи варто пірнати в "квітуче" море Одеси

Вже декілька днів морська вода в Одесі стала зеленою, проте багатьох відпочивальників це не дуже відлякує

Фото: Facebook/Олег Ковтун

Минулого тижня у соцмережах користувачі почали ділитися світлинами, знятими на різних пляжах Одеси: море стало смарагровим, з'явилася дивна піна. Хтось вирішив перечекати, поки морська вода набуде нормального кольору, інших же це геть не лякає – особливо туристів, які буквально на кілька днів приїхали до Одеси полежати на морському узбережжі та поплавати у теплому морі. Depo.Одеса дізнавався, наскільки безпечними є зараз морські купання і чи не варто перечекати з ними якийсь час.

Відео: Олег Ковтун

У Головному управлінні Держпродспоживслужби в Одеській області колір моря вважають не номальним і радять утриматися від купання. "У зв’язку з аномальним явищем, яке спостерігається на пляжах м. Одеси та області, а саме інтенсивним розвитком водоростей, що може спричинити наявність у морській воді небезпечних речовин та мікробіологічних організмів, Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області застерігає населення, особливо дітей, від купання у такій воді та споживання виловленої на узбережжі морської риби, мідій, креветок та інших морепродуктів", – йдеться у повідомленні прес-служби.

На позеленіння води зреагували і інші фахівці. За словами інспекторки Державної екологічної інспекції Кримсько-Чорноморського округу Галини Теренько, з 6 червня прибрежна зона була охоплена цианобактериальним "цвітінням" Nodularia spumigena Mert. ex Bornet et Flahault (Cyanoprokaryota). "У пробах морської води були відмічені й інші представники цианобактерій (Dolichospermum flosaguae, Jaaginema kisselevii), а також зелені мікроводорості (Monoraphidium contortum, Binuclearia lauterbornii)", – написала вона. Тобто справа не у забрудненні моря якимось штучними хімікатами або каналізаційними стоками, як спочатку подумали деякі одесити: халепа природнього походження. 

Теренько розповіла, що вперше в Одеській затоці "цвітіння" нодуляріі спостерігали ще у 2010 році. За п'ять років по тому, у 2015-му, спостерігалось одночасне "цвітіння" двох ціанобактерій - Nodularia spumigena і Aphanizomenon flosaquae. Наступного року "цвітіння" нодуляріі відзначали у районі Одеського порту. "Nodularia spumigena – широко поширений Евригалінні вид, мешканець планктону і бентосу. Вид містить токсин нодулярін (гепатотоксичність циклічний пентапептид), який надає негативний вплив на різні гідробіонти і людину", – резюмувала вона. 

Про небезпечність цвітіння водоростей заявив також біолог та керівник громадської організації "Зелений лист" Владислав Балінський в інтерв'ю "ВВС Україна". Він зазначив, що таке інтенсивне забарвлення Одеської затоки спостерігається зрідка. На цвітіння води впливає два чинники: рівень солоності та забруднення. "Перше – солоність води зменшилась, інтенсивність цвітіння збільшилась. Друге – забруднення біогенними елементами: це мінеральні добрива, азотні добрива полів, миючі речовини, недостатньо добре очищені стоки міста, що потрапляють в море після зливи", – пояснює Балінський.

Фото: Facebook/Олександра Фадєєва

Купатися у такому морі біолог не радить, бо при контакті водоростей зі шкірою можливий розвиток алергічних реакцій. "При такому бурхливому зростанні виділяється ціла низка речовин, які вважаються отруйними", – додає Балінський.

Завідувач Гідрологічної станції, доцент кафедри гідробіології та загальної екології Одеського нацуніверситету ім. І. Мечникова Олег Ковтун, у свою чергу, не радить зараз їсти мідії, зібрані на одеському узбережжі. За його словами, краще зачекати хоча б тиждень з часу, коли водорості припинять "цвісти".

Фото: Facebook/Олег Ковтун

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса