"Запхай їх у катакомби, топи у Чорному морі": Хто керував Голокостом на Одещині
Лише 600 одеситів, направлених в гетто під час Другої світової, дожили до звільнення у квітні 1944 року. Також вижили кілька сотень євреїв, які переховувалися в самій Одесі. Але це не було милістю окупантів
- Одеса
-
27 січня 2021 12:00

Для Одещини Голокост – це, насамперед, масові вбивства єврейського населення Одеси, області та міст Придністров’я восени 1941 та взимку 1942 років. Вони відбувалися під керівництвом військовиків Третього Рейху, диктатора Королівства Румунія Йона Антонеску, віце-президента ради Королівства Румунії, губернатора Трансністрії Георгія Алексіану та генерала Ніколає Маціці.
За даними перепису, 1926 року в Одесі проживало орієнтовно 133 тисячі євреїв, це приблизно третина населення міста. На території між Бугом і Дністром, за різними даними, мешкали ще понад 100 тисяч євреїв. До моменту взяття Одеси румунськими військами восени 1941 року тут залишалися до 250 тисяч жителів, з них від 80 до 90 тисяч євреїв. Згідно з німецько-румунським договором, місто разом з межиріччям Дністра та Південного Бугу входило до "губернаторства Трансністрія" та керувалася румунською адміністрацією.
"Губернаторство Трансністрія"
Перший страшний військовий злочин був скоєний окупантами 19 жовтня 1941 року. Затриманих одеситів було загнано у порожні порохові склади на Люстдорфській дорозі і там живцем спалено.
За три дні одеські підпільники вчинили диверсію, підірвавши окупаційну комендатуру, де були орієнтовно 60 солдатів і офіцерів (румунів, німців та італійців), у тому числі комендант міста – генерал Глугояну. Відповіддю на це стали жорстокі репресії, під час яких були вбиті приблизно п’ять тисяч заручників, більшість з яких була євреями. Новий комендант Одеси генерал Тресторіану у своєму зверненні повідомив: "Я вжив заходів для того, щоб на площах Одеси повішати євреїв та комуністів".
Таким чином з 17 по 25 жовтня 1941 року було знищено від 25 до 34 тисяч одеського населення, в основному євреїв. У екзекуціях брала участь німецька "Einsаtzgruppen". Ось деякі свідчення кривавої вакханалії: "По всій вулиці Енгельса окупанти вривалися в квартири одеситів та всіх знайдених жителів розстрілювали або вішали без винятку. Проводили облави на вулицях та ринках міста, в передмістях; людей, що нічого ще не знали про теракт, розстрілювали прямо на місці облав, біля стін будинків або огорож. На Великому Фонтані було спіймано і розстріляно близько ста осіб, на Слобідці, у районі ринку, повішено близько двохсот, на Молдаванці – страчений 251 житель, найстрашніше видовище являв собою Олександрівський проспект – на ньому було повішено близько чотирьохсот городян. Колони заручників гнали на Люстдорфську дорогу, в район вже згаданих артилерійських складів, де їх розстрілювали або спалювали живцем".
Диктатор Антонеску у своїй політиці спирався на ідеологію нацизму, а тому відверто сповідував антисемітизм та боротьбу за "життєвий простір" як у самій Румунії, так і в Трансністрії. А це означало, що між Бугом і Дністром створювалися власні "майданеки" та "треблінки".
Наприкінці жовтня 1941 року перші групи євреїв по 2-5 тисяч осіб було відправлені до гетто в село Богданівка Доманівського району на північному сході Одеської області (сучасна Миколаївщина). Наведемо слова Антонеску, адресовані губернатору Трансністрії Алексяну на засіданні Румунського уряду від 16 грудня 1941 року: "Запхай їх у катакомби, топи у Чорному морі. Нічого не хочу знати. Хай хоч усі загинуть". У лютому 1944 року Антонеску підіб’є підсумки щодо політики у Трансністрії: "У жодній країні, крім Німеччини, не були прийняті такі радикальні заходи з ліквідації усякого впливу та будь-якої діяльності євреїв".
Отже, вже з перших тижнів окупації процес знищення єврейського населення Трансністрії набув планового характеру.
У Богданівку під конвоєм румунських жандармів за наказом румунської окупаційної влади почали прибувати групами мирні громадяни, в основному єврейської національності, з Одеси, вінницьких таборів і Молдавської РСР. Колони приречених на загибель пішки діставалися Богданівського табору упродовж грудня 1941-го – січня 1942 років. Знесилених людей, що пройшли сотні кілометрів без їжі і води, румунська охорона вела до місця страти 23 дні. Тих, що відставали, вбивали на місці. Шлях Одеса – Березівка – Доманівка – Богданівка називали "Дорогою смерті".
З орієнтовно 200 тисяч євреїв Одеси та губернаторства Трансністрія, знищених окупантами, 116 тисяч прийняли смерть саме у Доманівському районі. З них 54-56 тисяч (дані різняться) були розстріляні у Богданівці, 18 тисяч – у Доманівці, 10 тисяч – на свинофермі радгоспу Ставки і 32 тисячі в селах Мостовської сільради: Мостове, Веселе, Чернігівка. Лише 600 одеситів, направлених в гетто, дожили до звільнення у квітні 1944 року. Кілька сотень євреїв, які переховувалися в самій Одесі, також вижили. І це з 60 тисяч, заарештованих окупантами в листопаді 1941-го, уже після першої хвилі репресій.
Рів із тілами знищених у Доманівському районі
Збереженні життя єврейського населення Одеси не було милістю окупантів, а виключно наслідком гуманізму та героїзму місцевого українського населення, що допомагало та переховувало євреїв. Те, що коїлося на Одещині на початку радянсько-німецької війни, серед іншого, спростовує доволі поширену нині думку про відносну гуманність румунської окупаційної влади порівняно з німецькою.
Щорічно 27 січня відзначається Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Саме цього дня 1945 року солдати 1-го Українського фронту визволили в'язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцімі. Пам'ятна дата запроваджена рішенням Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року.
Читайте також
У Прохоровському сквері Одеси планують будівництво музею Голокосту
Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса
Всі новини на одному каналі в Google News
- 18:09Інклюзивний пляж в місті буде відкритий, якщо конфлікт не вирішиться, то ми допоможемо, - голова Одеської ОВА Кіпер
- 19:01Криптовалютне кредитування – що це і як працює? Актуально
- 09:32В прокуратурі показали наслідки атаки по Одещині та оприлюднили деталі ФОТО
- 08:14Одещина вночі зазнала дронової атаки. Є жертва
- 19:18На Куликовому полі в Одесі озброєний чоловік напав на копів ФОТО
- 18:44"Труханова скоро винесуть з мерії", - одеський бізнесмен Дегас про конфлікт навколо інклюзивного пляжу
- 15:10"Шахед" вночі зруйнував відділення "Нової пошти" в Одесі
- 09:56В прокуратурі показали наслідки нічної атаки в Одесі (ФОТО) ФОТО
- 08:44На Одещині ворог вдарив по залізничній інфраструктурі
- 08:19Масштабна атака по Одесі: Є загиблі й постраждалі
- 12:53Вивозила ухилянтів на власному авто: Судитимуть поліцейську з Одеси
- 11:46На Одещині бійці військової частини отримували бойові виплати під час того, як ремонтували командирові квартиру
- 23:22На Одещині жінка найняла кілера для вбивства брата
- 18:05 Частину працівників ТЦК мобілізують на фронт, - Генштаб
- 10:40Працівник ТЦК з Одещини за гроші змінював дані в системі "Оберіг", – ДБР
- 11:40В Укргідрометцентрі розповіли, якою буде погода в Україні у травні
- 11:28 росіяни вночі запустили майже півтори сотні дронів: більшість знешкодила ППО
- 20:31Першу підземну школу відкрили на Одещині
- 22:22 У Європі вважають, що США хоче оголосити "мирну угоду" до 100 днів президентства Трампа, - ЗМІ